Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Ogród wiejski > Ogród na wsi > Urządzamy ogród w stylu wiejskim - najpopularniejsze kwiaty do wiejskiego ogrodu
Ogród na wsi

Urządzamy ogród w stylu wiejskim - najpopularniejsze kwiaty do wiejskiego ogrodu

Ogród w stylu wiejskim

Gdy urządzamy ogród w stylu wiejskim, warto wybrać do niego rośliny, które doskonale znamy z dawnych wiejskich ogrodów. Poznaj  kwiaty, które najbardziej pasują do wiejskiego ogrodu: malwy, floksy, aksamitki, nagietki, kwie paszcze i inne.

Starannie uformowane żywopłoty, równiutko przystrzyżone trawniki i idealne rabaty, nadają ogrodowi formalnego charakteru, ale nie sprawiają, że staje się on przytulnym miejscem wypoczynku. Jeśli więc chcemy, aby nasz ogród był romantyczną oazą spokoju, postarajmy się urządzić go zgodnie z naturą. Doskonałą inspiracją mogą być dla nas ogródki naszych babć i prababć, gdzie kwiaty rosły bez specjalnego nadzoru, samodzielnie się rozsiewając i wybierając dla siebie najlepsze stanowiska. Dzięki temu rzadziej chorowały, lepiej się rozwijały i wspaniale kwitły. Swobodny rozwój, pozwalał też na naturalną selekcję roślin, eliminując gatunki słabe lub nieprzystosowane do panującego w naszym kraju klimatu. Jeśli więc pragniemy posiadać własny, romantyczny zakątek i nie chcemy bezustannie martwić się, czy nasze rośliny przetrwają zimę, gorące lato i zmienne warunki pogodowe, wybierzmy do uprawy kwiaty od dawna spotykane w wiejskich ogródkach. Wprawdzie nie zawsze są one rodzimego pochodzenia, ale większość z nich tak dobrze przystosowała się do polskich warunków, że nie powinna sprawiać nam większych problemów.

>>Przeczytaj też: Pomysł na ogród wiejski. Wiejska rabata przed domem

Kwiaty do ogrodu w stylu wiejskim: malwy

Jednym z najbardziej charakterystycznych akcentów wiejskiego ogrodu są okazałe, strzeliste malwy, których kolorowe, duże kwiaty przez całe lato zdobiły bielone ściany domów i drewniane ogrodzenia. Obecnie ta dwuletnia roślina świętuje triumfalny powrót, a liczba jej odmian z roku na rok staje się coraz liczniejsza. Hodowcy oferują rośliny w wielu ciekawych kolorach, o kwiatach pojedynczych lub pełnych, a nawet odmiany, które zakwitają w tym samym roku, w którym zostały wysiane.

>>Przeczytaj też: Malwy w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany malwy

Portrety roślin

Kwiaty do ogrodu w stylu wiejskim: floksy i inne

Innym sztandarowym gatunkiem wiejskich ogrodów jest floks wiechowaty, którego okazałe kwiatostany  przez cale lato zachwycają żywymi barwami. O sielankowy klimat ogrodu zadbają też urocze, jednoroczne ostróżeczki ogrodowe, wieloletnie ostróżki ogrodowe oraz często spotykane w wiejskich ogródkach nagietki lekarskie. Nagietki nie zimują wprawdzie w gruncie, ale doskonale się rozsiewają i poza funkcją ozdobną pełnią też rolę rośliny leczniczej. W przydomowych ogródkach wiejskich, było też miejsce na odrobinę egzotyki, w postaci pięknych lilii tygrysich, popularnie nazywanych smolinosami.

Wśród roślin zdobiących wiejskie ogródki często można było też spotkać:

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Mirosław Krogulec, Katarzyna Józefowicz
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Powitanie !

Hej ! :) Mam na imię Kasia. Od poł roku mieszkam z moim narzeczonym w naszym wspolnym gniazdku...

Przeczytaj też:
Ogrodzenie ogrodu - pomysły na ogrodzenie. ZDJĘCIA
Ogrodzenie ogrodu - pomysły na ogrodzenie. ZDJĘCIA

Ogrodzenie ogrodu powinno być solidne, trwałe i estetyczne. Oto ciekawe pomysły na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia