Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Floksy wiechowate- kwiaty nie tylko do wiejskiego ogrodu
Roślinne kompozycje

Floksy wiechowate- kwiaty nie tylko do wiejskiego ogrodu

Płomyki wiechowate, zwane często od łacińskiej nazwy (Phlox paniculata) floksami, to obok piwonii, dalii czy malw, podstawowe rośliny wiejskich ogródków. Warto posadzić floksy w ogrodzie - ich kwiaty będą jego piekną ozdobą.

O popularności floksów wiechowatych decyduje z pewnością łatwość uprawy i rozmnażania, ale także bogata kolorystyka i imponujące kwiatostany. Na żyznej glebie floksy szybko rozrastają się w duże kępy, tworząc intensywne plamy kolorystyczne. Kwitną zwykle w lipcu i sierpniu, ale możemy przedłużyć okres kwitnienia, jeśli zetniemy pod koniec czerwca wierzchołki części roślin, wtedy wytworzą one nowe pąki, które rozwiną się jesienią.

>>Przeczytaj też: Floksy - bujnie kwitnące rośliny. Gatunki floksów polecane do uprawy w ogrodzie

Floksy w ogrodzie

Floksy dobrze komponują się na rabatach naturalistycznych, gdzie mogą się swobodnie rozrastać. Wśród dostępnych odmian znajdziemy zarówno rośliny niskie, niespełna 40-centymetrowe miniaturki, jak i dorastające do 120 cm dorodne okazy. Pod względem koloru możemy wybierać od czerwieni przez odcienie różu i fioletu, aż po czystą biel. Wyhodowano nawet odmiany dwukolorowe. Najciekawsze mają kontrastową plamkę w centralnej części kwiatu (tzw. płomyki z oczkiem) lub wykształcają kwiaty o dwukolorowych, równo podzielonych barwą płatkach (na przykład odmiana ‘Peppermint Twist’).

>>Przeczytaj też: Floksy po przekwitnięciu

Stanowisko dla floksów

Płomyki wiechowate sadzimy na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko ocienionych. Najlepiej rosną na glebie żyznej, przewiewnej i głęboko uprawionej – wtedy najszybciej się rozrastają i wykazują największą odporność na choroby i niskie temperatury. W warunkach ogrodowych rozmnażamy je przez podział rozrośniętych roślin, zarówno wiosną, jak i jesienią.

>>Przeczytaj też: Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Warto wiedzieć

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Radzi Tomasz Mędrala - ekspert Agrimpex

Pełnia lata, upalne dni jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału do ściółkowania. Zdecydowanie polecam agrowłókninę Agrimpex do ściółkowania z technologią Agro-Marina. To jedyna agrowłóknina czarna ściółkująca w Polsce, która posiada nowe rewolucyjne właściwości.
Przepuszcza wodę od momentu rozłożenia, użytkownik ma gwarancję iż roślina zostanie nawodniona zaraz po podlaniu. Jest to produkt rewolucyjny na naszym rynku  pod względem swych parametrów.
Zalety :

  • przepuszcza wodę (woda opadowa w 100% trafia do gleby )
  • przepuszcza powietrze (korzenie roślin nie zaparzają się tak jak pod folią)
  • chroni rośliny przed konkurencją chwastów

z agrowłókniną zapakowany jest  pakiet szpilek umożliwiający mocowanie agrowłókniny do podłoża
Myślę więc, że wybór jest prosty... agrowłóknina Agrimpex do ściółkowania z technologią Agro-Marina.
Jakość za rozsądną cenę!

Autor tekstu: Jolanta Piekarz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe, Jolanta Piekarz
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wiosna zawsze radosna!!!
Wiosna zawsze radosna!!!

Słońcem znów będę malować obrazy deszczem wiosennym obmyję twarz po zimie, wolna, radosna,...

Przeczytaj też:
Ściółkowanie ziemi wokół roślin: jak stosować agrowłókninę
Ściółkowanie ziemi wokół roślin: jak stosować agrowłókninę

Ściółkowanie ziemi wokół roślin posadzonych w ogrodzie ma wiele zalet - między ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia