Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Ogródek ziołowy > Wierzba – właściwości lecznicze i zastosowanie produktów z wierzby
Ogródek ziołowy

Wierzba – właściwości lecznicze i zastosowanie produktów z wierzby

Wierzba to roślina, która wykazuje wiele właściwości leczniczych, jednak najbardziej jest znana jako roślinna aspiryna, która obniża gorączkę i zmniejsza stan zapalny. Jakie jeszcze działanie ma wierzba? Poznaj właściwości lecznicze wierzby i zastosowanie produktów z wierzby.

Wierzba to roślina, którą od lat wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Do celów leczniczych wykorzystuje się kilka gatunków wierzb, m.in.

  • wierzbę białą (łac. Salix alba),
  • wierzbę kruchą (Salix fragilis),
  • wierzbę wiciową (Salix viminalis),
  • wierzbę purpurową (Salix purpurea).

Z tych gatunków największe zastosowanie w ziołolecznictwie znalazła wierzba purpurowa, która odznacza się największą zawartością leczniczych związków czynnych.
Wierzby rosną najczęściej nad brzegami wód, w wilgotnych lasach i przy drogach.

>>Przeczytaj też: Ziołowe herbatki. Rośliny i kwiaty z ogrodu na zdrowe herbatki ziołowe

Wierzba – pozyskiwanie i suszenie surowca

Surowcem zielarskim jest kora wierzby (Cortex Salicis). Do celów leczniczych korę zbiera się wczesną wiosną, gdy tylko w roślinie ruszą soki (zanim zakwitną liście), pozyskując ją z młodych i giętkich gałązek. Zebraną korę wierzby suszy się w suszarniach naturalnych (można suszyć na słońcu).

>>Przeczytaj też: Brzoza – właściwości i zastosowanie lecznicze brzozy

Wierzba – właściwości lecznicze i zastosowanie

Kora wierzby zawiera glukozydy fenolowe (m.in. salicynę oraz salikortynę). Są to odpowiedniki roślinnej aspiryny. Odwary i wywary z kory wierzby działają więc przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, odkażająco oraz przeciwbakteryjnie. Dlatego są polecane w chorobach gorączkowych, np. w grypie czy przeziębieniu.

Portrety roślin

Jednak działanie odwarów z kory wierzby jest wolne, ponieważ zawierają znacznie mniej salicylanów, niż leki dostępne w aptekach. Dodatkowo glukozydy fenolowe hamują wytwarzanie prostaglandyn – związków, które są odpowiedzialne za stan zapalne w stawach i mięśniach – w związku z tym stosuje się je w leczeniu schorzeń reumatycznych.
W składzie kory wierzby są również flawonoidy (działają rozkurczająco, moczopędnie i uspokajająco) i garbniki (działają ściągająco, przeciwzapalnie).

Zastosowanie kory wierzby

Wywary i odwary z kory wierzby stosuje się w schorzeniach reumatycznych, w chorobach gorączkowych, w bólach stawów i mięśni, w bólach głowy (także migrenie), nieżytach jelit i w stanach zapalnych przewodu pokarmowego objawiających się np. biegunką.

Autor tekstu: Monika Majewska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Perłowo
Perłowo

Perłowy ślub.. z białymi kwiatami. Hortensja, storczyk, goździk, róża- tych kwiatów...

Przeczytaj też:
Topola – właściwości lecznicze i zastosowanie topoli czarnej
Topola – właściwości lecznicze i zastosowanie topoli czarnej

Topola to drzewo z rodziny wierzbowatych. Znanych jest wiele gatunków topoli, m.in. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia