Nawożenie juki nawozem z potasem [Porada eksperta]

2017-04-18 13:28

Mam cudowną i dużą jukę. Podlewam ją co 2-3 tygodnie, rosła w mgnieniu oka. Dodawałem jej odżywkę Miracle Grow, ale bez potasu - taką 5-cio składnikową. Tamta mi się skończyła, więc kupiłem nową, ale ta tym razem ma 9 składników, w czym dodatkowo potas. Po dwóch podlaniach juka zaczęła żółknąć i tracić liście. Czy to prawda, że potas jej zaszkodził i czy jest coś, aby teraz w miarę szybko zneutralizować jego wpływ? Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam, Andrzej

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

W specjalistycznym nawozie dla juk, palm i dracen (proporcje azotu (N): fosforu (P): potasu (K) są odpowiednio 7 : 3 : 7, albo 2 : 1 ; 2 - to zależy od rodzaju nawozu: może być w żelu, płynie, w kryształkach itd.. Zatem najwyraźniej jest on roślinom potrzebny. Mało natomiast jest fosforu. Proszę się nie martwić – dwa podlania nie stanowią poważnego zagrożenia (chyba że dawka była solidna). W takim przypadku proszę wstawić donicę z rośliną do wiadra, albo do wanny i solidnie podlać, tak aby woda wypływała przez otwór w dnie, następnie podłożyć pod doniczkę dwa kawałki krawędziaków albo styropianu tak, aby pod otworem odpływowym (czy otworami) pozostało puste miejsce i pozwolić wodzie wypływać. Niech stoi tak długo, aż woda przestanie się sączyć.  W ten sposób woda wypłucze nadmiar nawozów. Kolejne nawożenie proszę wykonać w terminie i ilości zgodnej z zaleceniami na opakowaniu nawozu (nigdy więcej i częściej – raczej oszczędniej). W sprzedaży są specjalistyczne nawozy dla juk, palm i dracen – warto z nich korzystać.
Nie sądzę, aby to potas był sprawcą problemów. Proszę przeanalizować wszystkie aspekty pielęgnacji. Może juka dostała zbyt duże dawki wody? Mogły też zaatakować ją szkodniki (proszę przyjrzeć się dokładnie: drobniutka pajęczynka w kątach liści – przędziorki, małe brązowe miseczki przyklejone do pnia i liści – miseczniki, białe drobne kłaczki – wełnowce).

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: nawożenie roślin doniczkowych

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.