Nawożenie roślin doniczkowych uprawianych w domu

2013-10-29 11:27

Aby rośliny doniczkowe dobrze rosły i długo zdobiły nasze wnętrza, potrzebują nawożenia. Podpowiadamy jak nawozić rośliny doniczkowe w mieszkaniach. PORADNIK: nawożenie roślin doniczkowych uprawianych w domu.

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Pałeczki nawozowe należy wetknąć w podłoże

Żeby rośliny doniczkowe dobrze rosły, konieczne jest ich nawożenie. Rośliny doniczkowe potrzebują makroelementów (między innymi azotu, fosforu, potasu) oraz mikroelementów (żelaza, manganu, cynku). Ważne jest, aby dostarczać im tych pierwiastków w odpowiednich proporcjach. Innego nawożenia wymagają rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, innego o ozdobnych liściach. Rośliny kwitnące (zwłaszcza w okresie kwitnienia) potrzebują fosforu i potasu w większych dawkach niż rośliny o ozdobnych liściach, które wymagają większych ilości azotu i magnezu.

Do nawożenia roślin doniczkowych stosuje się różne nawozy.

Nawozy do nawożenia roślin doniczkowych

Na rynku jest ogromny wybór pożywek do zasilania roślin. Są nawozy:

  • mineralne, które mają postać proszku, granulek, koncentratu lub żelu,
  • organiczne (najczęściej kompost przetworzony przez dżdżownice, biohumus lub ptasie guano) – mają formę płynną (rozcieńcza się w wodzie do podlewania),
  • organiczno-mineralne – w formie koncentratu.

Niemal dla każdej grupy roślin doniczkowych stworzono nawóz o składzie dopasowanym do ich wymagań. Swoje odżywki mają też grupy roślin o specyficznych wymaganiach, na przykład storczyki, kaktusy, paprocie. Można też wybrać nawóz uniwersalny. Najwygodniej jest zaaplikować preparat jednorazowo – wiosną. W taki sposób zasilamy rośliny nawozami o przedłużonym działaniu. Tabletki, koreczki lub pałeczki wciśnięte w glebę będą się powoli rozpuszczać, uwalniając stopniowo składniki odżywcze. Pozostałe pożywki podajemy roślinom od wiosny do jesieni w zależności od ich indywidualnych potrzeb, zwykle co 2–3 tygodnie.

Zimą, gdy rośliny nie rosną, nie nawozimy ich, z wyjątkiem tych, które wtedy kwitną i nie przechodzą w okres spoczynku.

Przeczytaj też: Nawożenie dolistne domowych roślin doniczkowych >>>

pamiętaj

Nie należy przekraczać dawek nawozu zalecanych przez producenta. Nadmiar nawozów może przynieść więcej szkód niż ich niedobór i doprowadzić nawet do śmierci rośliny. Przenawożenie rozpoznaje się po tym, że mimo wilgotnej gleby rośliny więdną. Zaradzić temu można, przepłukując bryłę korzeniową. Roślinę ustawia się pod prysznicem lub w wannie i przelewa kilka razy wodą przez 5–10 minut. Woda wypłucze nadmiar soli. Można również wymienić glebę na świeżą. Zimą, gdy rośliny nie rosną, nie nawozimy ich, z wyjątkiem tych, które kwitną oraz tych, które nie przechodzą okresu spoczynku.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.