Murek ogrodowy z kamienia obsadzony kwitnącymi roślinami

2019-02-20 8:47

Murki ogrodowe z kamienia to efektowny element aranżacji ogrodu. Szczególnie malowniczo kamienne murki wyglądają, gdy są obsadzone kwitnącymi roślinami. Podpowiadamy, jak stworzyć kwitnący murek ogrodowy.

Suche murki ogrodowe z kamieni wykorzystywane są do stabilizowania niewysokich skarp i umacniania ziemnych tarasów, wznosi się je także wokół podwyższonych rabat. Powstają z płaskich kamieni ułożonych jeden na drugim bez użycia zaprawy. Dobrym budulcem są naturalne łupki, kamienie łupane warstwowo i ciosy, a nie nadają się kamienie polne. Żeby murek był trwały, jego wysokość nie powinna przekraczać 100 cm, a szerokość nie może być mniejsza niż 30 cm. Należy go lekko pochylić w stronę skarpy (o 10-15 proc.), ponieważ wtedy lepiej powstrzyma napór ziemi.

Pamiętajmy, aby każdą ułożoną warstwę kamieni od razu zasypać ziemią i lekko ją ubić. Wypełniamy nią luki między kamieniami oraz przestrzeń za murkiem. Nie można najpierw wybudować ścianki, a dopiero później wypełnić wolne miejsca ziemią, trzeba to robić na bieżąco – w przeciwnym razie konstrukcja będzie mniej stabilna.

>>Przeczytaj też: Jak zbudować murek w ogrodzie

Jakie kamienie na murek ogrodowy
Jakie kamienie na murek ogrodowy

Autor: Piotr Gorączko

Na murek ogrodowy nadają się wszystkie rodzaje skał. Najbardziej trwałe są granity, porfiry, kwarcyty, a mniej – piaskowce i wapienie. Zwłaszcza te ostatnie łatwo chłoną wodę, co sprawia, że szybciej pokrywają się patyną. Pod wpływem mrozu, śniegu oraz deszczu łuszczą się i kruszą. Murek z czasem niszczeje, wygląda jednak naturalnie i zwykle bardzo dobrze wpisuje się w ogród, szczególnie jeśli jest on urządzony w nieformalnym stylu.
Związki chemiczne wypłukiwane ze skały wapiennej alkalizują środowisko, co sprzyja wzrostowi wielu roślin, ale źle wpływa na inne. W jej sąsiedztwie dobrze rosną: aster alpejski, bodziszek dalmacki, dębik ośmiopłatkowy, głodek bałkański i kaukaski, kulnik, lawenda wąskolistna, mydlnica bazyliowata i posłonek ogrodowy, a niezbyt dobrze: kokorycz pogięta, lewizja i rośliny wrzosowate.

Sadzenie roślin między kamieniami

Rośliny skalne najlepiej czują się w przepuszczalnej i niezbyt żyznej glebie, takie też powinno być podłoże, którym wypełniamy szczeliny w murku. Może to być przesiana przez sito ziemia kompostowa wymieszana pół na pół z grubym piaskiem, drobnym żwirem lub klińcem. Taką samą mieszanką uzupełniamy przestrzeń za murkiem. Jest lekka i przepuszczalna, więc zapewnia jego dobre odwodnienie, a jednocześnie stwarza odpowiednie warunki do wzrostu roślin.
Rośliny możemy sadzić w miarę wznoszenia ścianki lub dopiero po jej wykonaniu. Po posadzeniu podlewamy je bardzo delikatnym, rozproszonym strumieniem wody, żeby nie wypłukać ziemi spomiędzy kamieni.

Najlepsze rośliny do obsadzania kamiennego murka ogrodowego

Do obsadzania murka doskonale nadają się rośliny górskie, które w naturalnym środowisku wykorzystują zagłębienia między skałami wypełnione niewielką ilością mało urodzajnego zwietrzałego podłoża. Dobrze się czują w przepuszczalnej ziemi i zwykle źle rosną w glebie ciężkiej oraz zbitej.
Choć wiele z nich lubi wilgotne powietrze, nie służy im mokra ziemia ze stojącą wodą (najbardziej nie znoszą podmokłego podłoża w zimie). Rośliny uprawiane w takim miejscu gniją i zamierają. Dlatego dużo gatunków skalnych, które nie chcą rosnąć na rabatach w ogrodzie, znajdzie sprzyjające środowisko w szczelinach suchego murka.
Najkorzystniejsze warunki panują przy jego wschodniej lub zachodniej ścianie. Może tu rosnąć większość gatunków roślin skalnych. Gorzej jest od południa oraz od północy. Strona południowa szybko przesycha, więc lepiej nie sadzić na niej roślin nieodpornych na suszę. Ponieważ wyeksponowane na słońce kamienie łatwo się nagrzewają w ciągu dnia, a po zachodzie słońca oddają zakumulowane ciepło najbliższemu otoczeniu. W ich zaciszu dobrze się czują rośliny pochodzące z cieplejszych od naszej stref klimatycznych, na przykład śródziemnomorskie zioła.
Północna wystawa sprzyja roślinom, które dobrze się czują w półcieniu i lubią bardziej wilgotne podłoże.

Jak pielęgnować rośliny posadzone na murku ogrodowym

Uprawa roślin na murku nie pochłania zbyt wiele czasu. Podstawowym zabiegiem jest podlewanie. Systematycznie nawadniamy przede wszystkim młode rośliny, których korzenie jeszcze nie przerosły konstrukcji. Podlewamy je często, ale niezbyt obficie. Rośliny skalne mają niewielkie potrzeby pokarmowe, dlatego nie musimy ich nawozić. Nie trzeba ich też przesadzać, w tym samym miejscu mogą pozostać przez wiele lat. Kiedy przekwitną, warto oberwać suche kwiaty. Nie tylko szpecą, ale też osłabiają roślinę. Niekiedy obrywanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie, ponieważ na pędach ciągle tworzą się wtedy nowe pąki. Z drugiej strony warto pozwolić niektórym roślinom, żeby zawiązały nasiona. Kiedy się rozsieją i zasiedlą nowe szczeliny w murku, będzie jeszcze ładniejszy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie