Schody ogrodowe. Jak zrobić schody w ogrodzie

2021-07-05 11:37

Schody powinny usprawniać komunikację w ogrodzie oraz współgrać z pozostałymi elementami jego wyposażenia. Schody ogrodowe można zbudować z różnych materiałów, pod warunkiem, że są trwałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Zobacz z czego i jak zbudować schody w ogrodzie.

Schody ogrodowe
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Magdalena i Mateusz Górnikowie Schody w ogrodzie na skarpie są istotnym elementem kompozycji ogrodu, ich wybór nie może być przypadkowy. Monolityczne stopnie z kamienia lub surowego betonu najlepiej wyglądają obok architektury nowoczesnej

Schody ogrodowe nie tylko poprawiają komunikację w ogrodzie, ale w dużym stopniu decydują o jego charakterze. Dobrze zaprojektowane zwiększają dynamikę kompozycji, a ogród staje się bardziej interesujący. Nawet na działkach płaskich można tak ukształtować teren, żeby zbudować kilka stopni.

Spis treści

  1. Czym wykończyć schody ogrodowe
  2. Schody ogrodowe wymiary
  3. Schody ogrodowe blokowe
  4. Schody w ogrodzie z podstopnicami z płyt, kostek, obrzeży
  5. Schody ogrodowe brukowane
  6. Schody ogrodowe betonowe z okładziną
  7. Schody ogrodowe drewniane
  8. Schody ogrodowe metalowe

Czym wykończyć schody ogrodowe

Stopnie nie mogą być śliskie, nawet gdy są wilgotne, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego, po pierwsze, budując schody ogrodowe, należy nadać stopniom niewielki, około dwuprocentowy spadek umożliwiający szybki odpływ wody deszczowej, po drugie – wykonać je z nieśliskich i jednocześnie wytrzymałych materiałów, takich jak:

  • Beton

Schodowy ogrodowe z betonu są trwałe i odporne na mróz. Mogą mieć postać surowego betonu, jednak częściej bywają barwione w masie, a ich powierzchnia jest poddawana obróbce, by imitować inne materiały – kamień, metal, drewno, podkłady kolejowe. Kształtki betonowe, które nie zostały fabrycznie zabezpieczone, warto zaimpregnować.

  • Kamień

Najbardziej trwałe są schody ogrodowe z granitu, bazaltu, porfiru, sjenitu i kwarcytu. Skały te są twarde, nie chłoną wody i nie trzeba ich konserwować. Gorsze właściwości mają gnejsy, piaskowce i wapienie. Łatwiej chłoną wodę oraz zabrudzenia, ścierają się i mogą pękać pod wpływem mrozu - dlatego trzeba je pokryć impregnatem. Aby schody ogrodowe z kamienia były mniej śliskie, do budowy stopni warto używać kamieni, które zostały poddane procesowi płomieniowania lub piaskowania.

  • Ceramika

Zwykle są to elementy okładzinowe (gres, klinkier). Należy wybierać tylko te przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków, ponieważ są antypoślizgowe, odporne na mróz, nie ścierają się i nie chłoną wilgoci.

  • Drewno

Najlepsze na schody ogrodowe będzie drewno z powierzchnią ryflowaną, ponieważ szybciej przesycha i jest mniej śliskie po zmoczeniu. Najbardziej wytrzymałe są gatunki egzotyczne oraz termodrewno. Najmniej trwałe są gatunki krajowe drewna (z wyjątkiem dębu), które w przestrzeni ogrodowej szybko niszczeją, nawet jeśli są olejowane regularnie.

>>Przeczytaj też: Ciekawy pomysł obsadzenia roślinami schodów do ogrodu

 

Schody ogrodowe
Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Romuald Malina Stopnie schodów ogrodowych zewnętrznych nie powinny być wysokie, ale mogą być na tyle głębokie, żeby powstały podesty. Takie wygodne schody sprawdzą się na przykład przed wejściem do domu
WARTO WIEDZIEĆ

Schody ogrodowe wymiary

W ogrodach przydomowych najlepiej wyglądają takie schody, które są złożone z nie więcej niż dziesięciu stopni. Jeżeli muszą być dłuższe (duże skarpy, wysokie tarasy), należy je podzielić na krótsze odcinki spocznikami.

Stopnie schodów ogrodowych nie powinny mieć więcej niż 15 cm wysokości, a ich głębokość powinna się mieścić w przedziale 35-45 cm. Minimalna szerokość schodów zewnętrznych to 100 cm, jeśli jednak mają się na nich minąć dwie osoby, lepiej, żeby miały co najmniej 120 cm. Takie schody nie tylko będą wygodne, ale także ładnie wkomponują się w otoczenie.

Zobacz zdjęcia świetnych pomysłów na schody w ogrodzie

Schody ogrodowe blokowe

Do ich budowy używa się masywnych płyt betonowych lub kamiennych umieszczonych jedna na drugiej tak, żeby powstały wygodne stopnie. Dodatkowo niektórzy producenci elementów betonowych oferują płyty podestowe, stopnie blokowe kątowe – służące estetycznemu wykończeniu narożników, oraz stopnie łukowe – które umożliwiają budowę schodów w kształcie półokręgu.

Przeczytaj też:

Betonowe płyty tarasowe: wymiary, kształt, impregnacja >>>

Monolityczne stopnie blokowe są ciężkie i stabilne. Nie trzeba ich łączyć zaprawą, wystarczy je ułożyć tak, żeby płyty tworzące kolejne stopnie zachodziły na siebie co najmniej 3 cm. Jako podbudowa stosowana jest warstwa zagęszczonego łamanego kruszywa lub pospółki, na której znajduje się podsypka piaskowa. Na niej układa się stopnie blokowe, począwszy od dołu schodów. Szczeliny między płytami pozostawia się puste lub wypełnia fugą elastyczną.

Schody ogrodowe
Autor: Małgorzata Góra Schody ogrodowe z bloków kamiennych lub betonowych są masywne i stabilne. Wykonuje się je bardzo szybko

Schody w ogrodzie z podstopnicami z płyt, kostek, obrzeży

Takie schody ogrodowe buduje się z kamieni łupanych oraz płyt kamiennych lub betonowych, których grubość nie przekracza kilku centymetrów. Żeby zapewnić odpowiednią wysokość stopni, konieczne jest wykonanie podstopnic. Wykorzystuje się do tego celu mniejsze kawałki kamieni łupanych, kamienne lub betonowe kostki brukowe czy różnego rodzaju gotowe obrzeża i łączy się je zaprawą cementową.

Elementy tworzące stopnie układa się na podbudowie takiej samej jak w przypadku schodów blokowych, jednak zamiast podsypki piaskowej zwykle stosuje się podsypkę piaskowo-cementową, która lepiej stabilizuje konstrukcję.

Płyty tworzące stopnie można ułożyć równo z podstopnicami lub wysunąć je kilka centymetrów przed ich czoło. Ten zabieg sprawi, że schody będą wyglądały lżej.

Schody ogrodowe
Autor: Piotr Mastalerz Schody ogrodowe z płyt są łatwe do wykonania. Można je zrobić z takich samych elementów, których użyto do wykończenia posadzki tarasu – dzięki temu całość będzie tworzyła spójną kompozycję

Schody ogrodowe brukowane

Stopnie takich schodów ogrodowych najczęściej wykonuje się z kostki kamiennej lub betonowej, klinkieru brukowego, a niekiedy także z bruku drewnianego. Stabilność konstrukcji zapewniają osadzone w betonowym fundamencie podstopnice. Wyznaczają wysokość schodów i blokują elementy tworzące powierzchnię stopni, zapobiegając ich rozsuwaniu. Jako podstopnice wykorzystuje się obrzeża kamienne lub betonowe, betonowe palisady, a także kostki kamienne i betonowe oraz cegły klinkierowe połączone zaprawą.

Dopiero po ich zbudowaniu można przystąpić do wykonania nawierzchni stopni. Kostki, które ją tworzą, układa się na podbudowie z pospółki lub zagęszczonego kruszywa łamanego, na której rozprowadzona jest cienka wyrównująca warstwa podsypki piaskowej albo piaskowo-cementowej.

Spoiny między elementami brukowymi wypełnia się kruszywem, ale można też zastosować elastyczną zaprawę do spoinowania.

Schody ogrodowe
Autor: Marcin Czechowicz W ogrodzie dobrze wyglądają schody brukowane – na przykład kostką granitową z krawężnikiem kamiennym. Z takich samych materiałów często są układane także inne nawierzchnie

Schody ogrodowe betonowe z okładziną

Tego typu schody ogrodowe zwykle projektuje się przy wejściu do domu lub jako zejście z tarasu, a znacznie rzadziej w ogrodowym plenerze.

Buduje się je z betonu układanego w deskowaniu. Pod pierwszym, dolnym stopniem należy wykonać fundament stabilizujący konstrukcję, stopnie warto zazbroić prętami.

Jako okładzinę schodów stosuje się płytki gresowe, klinkierowe, betonowe lub kamienne, ale można je też wykończyć drewnem. Płytki okładzinowe układa się na elastycznym kleju mrozoodpornym.

Fugi między elementami wypełnia się zaprawą do spoinowania - elastyczną, mrozoodporną oraz paroprzepuszczalną.

Schody ogrodowe
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Marcin Rubik Żelbetowe schody ogrodowe umożliwiają różnorodne wykończenie powierzchni stopni. Można użyć jednego lub więcej materiałów pasujących do wystroju domu i zestawić na przykład okładzinę kamienną z drewnianą

Schody ogrodowe drewniane

Schody drewniane rzadko się wykorzystuje w przestrzeni ogrodowej. Najczęściej są integralną częścią konstrukcji tarasu i tworzą łącznik między nim a resztą działki.

Te w głębi ogrodu zwykle mają budowę ramową. Każdy stopień tworzy rama zbita z kantówek, do której przybija się deski. Zamiast nich można umieścić na podsypce piaskowej bruk kamienny, drewniany lub betonowy albo ułożyć nawierzchnię z kocich łbów czy kamieni łupanych.

Drewno, zanim zostanie użyte do budowy schodów, musi być dokładnie zabezpieczone. Warto wybierać elementy fabrycznie poddane impregnacji ciśnieniowej, a następnie pokryć je impregnatem gruntującym. Dopiero na taką bazę można nanieść olej do drewna.

Schody ogrodowe
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski Drewniane schody ogrodowe są naturalne, ciepłe w odbiorze, przyjazne. Najtrwalsze są te zrobione z gatunków egzotycznych. Mogą tworzyć konstrukcję samonośną z ram zbitych z belek, do których zamocowano deski

Schody ogrodowe metalowe

To gotowe schody samonośne złożone zazwyczaj z kilku lub kilkunastu stopni. Mają lekką konstrukcję i nowoczesny design, zwykle są stosowane jako schody prowadzące do drzwi wejściowych lub jako zejście z tarasu.

Ich montaż jest bardzo prosty. Schody są wyposażone w kotwy, które mocuje się do fundamentu i do płyty tarasowej.

Schody metalowe wykonuje się ze zwykłej stali zabezpieczonej antykorozyjnie przez lakierowanie natryskowe lub proszkowe albo przez ocynkowanie ogniowe. Można też kupić schody ze stali nierdzewnej.

Stopnie schodów ogrodowych mogą być zrobione z krat podestowych, blachy ryflowanej lub tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Niektóre firmy oferują również stopnie z drewna lub płyt kamiennych.

Można też kupić osobno konstrukcję nośną z mocowaniami na stopnie i samodzielnie wybrać materiał, z którego będą wykonane.

Schody ogrodowe
Autor: Marcin Czechowicz Industrialne metalowe schodki zwykle są wykorzystywane jako łącznik domu z ogrodem. Kotwi się je z jednej strony w betonowym fundamencie, a z drugiej łączy z konstrukcją tarasu lub budynku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie