Melon - uprawa w ogrodzie, wymagania i pielęgnacja

2014-07-28 12:58
Melon
Autor: www.thinkstockphotos.com Uprawa melona jest podobna do uprawy ogórków

Melon to owoc, którego uprawa w ogrodzie w Polsce wciąż nie jest rozpowszechniona, gdyż ta egzotyczna roślina ma wysokie wymagania klimatyczne i glebowe. Podpowiadamy jak uprawiać melony w ogrodzie.

Jeśli mamy w ogrodzie szklarnię bądź tunel foliowy, warto pokusić się o ogrodowy eksperyment – uprawę melonów. Jak uprawiać i pielęgnować melony w przydomowym ogrodzie?

Melon (łac. Cucumis melo) to roślina jednoroczna należąca do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Jest to gatunek ogórka o dużo większych walorach smakowych. W uprawie spotyka się melony zimowe, kabasa, Galia oraz kantalupy, różniące się wyglądem i smakiem. Niemniej – niezależnie od odmiany – melon jest dosyć trudny w uprawie.

Uprawa melona - wymagania

Melon ma duże wymagania cieplne – dotyczy to zarówno temperatury powietrza, jak i temperatury podłoża. W okresie tworzenia rozsady optymalna temperatura powietrza wynosi 22 st. C, a w czasie kwitnienia i owocowania aż 28 st. C. Natomiast temperatura podłoża nie powinna spadać poniżej 24 st. C. Dlatego uprawa melona najlepiej udaje się w ogrzewanych szklarniach.

Melon potrzebuje dużej ilości światła. Prawidłowa długość naświetlenia w ciągu doby wynosi 12–16 godzin. Podłoże do uprawy melona powinno być żyzne, przepuszczalne, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest spełnienie tych warunków. Wtedy plon może być mniejszy, melony są mniej wybarwione, mają słabszy aromat lub gorszy smak.

Jak uprawiać melony

Melony można wysiewać w szklarni w dowolnym terminie (od wiosny do lata). Natomiast w tunelach foliowych wysiewać można od końca kwietnia. Nasiona najlepiej siać do średnich donic (10 cm średnicy) lub skrzyń, należy je przykryć 1-centymetrową warstwą podłoża. W czasie uprawy należy zadbać o wysoką temperaturę i stałą wilgotność podłoża. Gdy sadzonki wykształcą 3–4 liście, można je przyciąć (za drugim liściem), aby się rozkrzewiły. Po kilku dniach od wykonania tego zabiegu, rośliny można posadzić na miejsce stałe.

Melony rosnąć na około 30-centymetrowej warstwie podłoża, pod którym znajduje się podkład grzejny (obornik, słoma, nawóz koński). Stosując nawozy trzeba pamiętać, że melon potrzebuje dużo potasu i fosforu, a źle reaguje na przenawożenie azotem. W czasie upałów szklarnie lub tunele powinno się wietrzyć. Do ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy zapylanie (można robić to ręcznie – płatki kwiatu męskiego należy włożyć pylnikami do wnętrza kwiatu żeńskiego).

Innym ważnym zabiegiem w uprawie melona jest cięcie. Jednym ze sposobów jest system przewodnikowy. Pęd główny przycina się nad trzecim liściem, a z pędów bocznych pozostawia się trzy, które prowadzi się pionowo przywiązując do sznurków. Później pędy uszczykuje się nad drugim liściem za zawiązkami owoców.

Zbiór melonów zwykle przypada po 3–4 miesiącach od siewu. W czasie dojrzewania owoców należy ograniczyć nieco podlewanie.

Beszamel: Czy warto jeść melony? Poznaj właściwości melonów

QUIZ. To owoc czy warzywo? Dziecinnie proste pytania! Ile punktów zdobędziesz?

Pytanie 1 z 14
Kabaczek to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany