Drzewa owocowe – jak wykarczować stare drzewo owocowe?

2015-07-01 13:39
Drzewa i krzewy owocowe: gdzie i jak je posadzić
Autor: www.photos.com

Karczowanie starych drzew owocowych nie łatwe – wymaga cierpliwości i czasu. Wybór sposobu karczowania zależy od rozmiarów drzewa i odległości od zabudowań. Jak wykarczować stare drzewo owocowe bezpiecznie i skutecznie?

Wycinka części nadziemnej starego drzewa owocowego – o ile nie osiągnęło dużej wysokości – z reguły nie przysparza problemów. Gorzej jest z usunięciem części podziemnej – karczowanie karp nie jest proste i zajmuje dużo czasu. Na wykarczowanie jednego drzewa czasami trzeba poświęcić cały dzień. Jak karczować stare drzewa owocowe?

Karczowanie starego drzewa owocowego, gdy w ogrodzie jest dużo miejsca

W przypadku niewysokich drzew, gdy nie zachodzi ryzyko uszkodzenia budynków, innych obiektów ogrodowych lub cennych roślin, warto spróbować podkopać korzenie. Ziemię wokół karpy należy wybrać wtedy w promieniu 80–100 cm. Dół powinien być na tyle głęboki, aby odsłonić większość korzeni bocznych. Za pomocą siekiery powinno się je usunąć. Pozostaje jeszcze problem głównego korzenia palowego, który utrzymuje drzewo. Należy kopać głębiej i co pewien czas sprawdzać, czy pień da się wywrócić za pomocą drąga. Stanowisko po wywróceniu drzewa jest zazwyczaj gotowe do przekopania. Jeśli w podłożu pozostały niewielkie korzenie, w szybkim czasie zgniją. Niekiedy przed rozpoczęciem pracy trzeba przyciąć także gałęzie boczne – to ułatwi karczowanie.

Karczowanie starego drzewa owocowego w małym ogrodzie

Jeśli ogród jest mały i nie mamy dość miejsca na wywrócenie drzewa z pomocą długiego drąga, warto je po prostu ściąć. W skrajnych przypadkach drzewo owocowe trzeba ciąć w kilku miejscach – na raty. Dopiero później – po usunięciu części nadziemnej – przystępujemy do wykopania karpy.

Chemiczne karczowanie starego drzewa owocowego

Karpy pozostałe po ścięciu starego drzewa owocowego, można niszczyć także chemicznie, jednak proces zajmuje 2–3 lata. Nadziemną część drzewa trzeba ściąć. W karpie wywierca się szerokie i głębokie otwory, do których sypie się saletrę amonową (lub preparat przyśpieszający niszczenie karp). Całość trzeba dokładnie przysypać ziemią. Stężony nawóz (lub inny środek) doprowadzi do rozkładu drewna.

>>Przeczytaj też: Jak założyć sad w ogrodzie przydomowym

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają