Kozłek lekarski - właściwości lecznicze i zastosowanie kozłka (waleriany)

2016-01-14 11:19

Kozłek lekarski to inaczej waleriana – powszechnie znany ziołowy lek na uspokojenie. Tymczasem kozłek lekarski ma także wiele innych właściwości, dzięki którym może być stosowany w dolegliwościach układu pokarmowego, bolesnym miesiączkowaniu i PSM. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie kozłka lekarskiego.

Kozłek lekarski, czyli waleriana, to roślina rosnąca dziko w wilgotnych zaroślach w całej Polsce. Wyróżnia się kilka odmian kozłka lekarskiego, jednak w naszym kraju najczęściej występuje odmiana szerokolistna, która kwitnie od czerwca do sierpnia. Surowcem leczniczym jest korzeń kozłka (Radix Valerianae) lekarskiego i kłącze kozłka lekarskiego (Rhizoma Valerianae), które zbiera się przed okresem kwitnienia (w maju) lub dopiero jesienią i suszy w temperaturze do 35 st. C.

Kozłek lekarski – właściwości lecznicze i zastosowanie

Kozłek lekarski uspokaja, „wycisza” organizm i odpręża, dlatego jest polecany osobom żyjącym w stresie, stanie napięcia nerwowego i mającym problemy ze snem. Korzeń waleriany to także sprawdzony środek na dolegliwości układu pokarmowego, gdyż ma działanie rozkurczowe i wiatropędne. Po kozłek lekarski powinny sięgnąć także kobiety zmagające się z bolesnym miesiączkowaniem i PSM.Waleriana znalazła zastosowanie także w kosmetyce. Napary można stosować zewnętrznie w celu pozbycia się łupieżu i łojotoku.

Kozłek lekarski - przeciwwskazania do stosowania

Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania waleriany. Są to podeszły wiek, ciąża i karmienie piersią, prowadzenie pojazdów mechanicznych. Warto wiedzieć, że waleriany nie można łączyć z niektórymi lekami, m. in. środkami uspokajającymi i nasennymi, przeciwgrzybiczymi i stosowanymi w leczeniu chorób psychicznych.

Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają