Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Ogródek ziołowy > Imbir – czy można uprawiać imbir w ogrodzie. Imbir – uprawa i właściwości
Ogródek ziołowy

Imbir – czy można uprawiać imbir w ogrodzie. Imbir – uprawa i właściwości

W naszej kuchni imbir lekarski jest rośliną stosunkowo nową, ale bardzo wartościową

Korzenie imbiru z łatwością możemy kupić w sklepach. A czy jest możliwa uprawa imbiru w ogrodzie? Podpowiadamy, jak uprawiać imbir. Właściwości imbiru.

Egzotyczne i aromatyczne korzenie imbiru coraz częściej goszczą w naszej kuchni. Zwykle wykorzystujemy je jako ciekawy dodatek do herbaty, ale czasami stosujemy również w postaci przyprawy, podnoszącej smak niektórych potraw. Korzenie imbiru możemy obecnie znaleźć niemal w każdym sklepie spożywczym, dlatego ich zdobycie nie stanowi większego problemu. Mimo to imbir możemy również uprawiać we własnym zakresie, o ile zapewnimy roślinie odpowiednie warunki do rozwoju.

Uprawa imbiru w doniczce

Imbir jest rośliną ciepłolubną i w naszym klimacie jego całoroczna uprawa w gruncie jest niemożliwa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uprawiać roślinę w doniczce. W tym celu musimy znaleźć w sklepie świeży, jędrny, niepomarszczony fragment kłącza imbiru, który ma co najmniej jedno, żywe, jasnozielone oczko. Po wypłukaniu w letniej, czystej wodzie, należy posadzić kłącze do niezbyt głębokiej, ale szerokiej doniczki (imbir rośnie bardziej wszerz niż w głąb), wypełnionej żyzną, dobrą ziemią kwitową.
Imbir najlepiej sadzić na przedwiośniu, przetrzymując doniczkę w pomieszczeniu o temperaturze 22–24 st. C. Ziemia w pojemniku z kłączem powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż korzenie mają tendencję do gnicia. Doniczkę należy ustawić w miejscu widnym, ale osłoniętym przed bezpośrednim słońcem. W takich warunkach, po około miesiącu, kłącze powinno wypuścić pierwsze kiełki.

>>Przeczytaj też: Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa. Jak uprawiać jiaogulan

Kiedy na zewnątrz temperatura ustabilizuje się na poziomie około 20 st. C i nocą nie będzie spadać poniżej 15 st. C, doniczkę z imbirem możemy wystawić na balkon lub do ogrodu. Przez całe lato w pojemniku z rosnącym imbirem należy systematycznie kontrolować wilgotność podłoża, gdyż nigdy nie powinno być ono ani suche, ani nadmiernie mokre. Pod koniec lata imbir zaczynie stopniowo zasuszać swoje liście, przygotowując się do jesienno-zimowego okresu spoczynku. W tym czasie kłącze można wykopać i po oczyszczeniu przechowywać w lodówce, wykorzystując do celów kulinarnych lub też pozostawić w doniczce, umieszczając do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st. C. W okresie spoczynku rośliny nie należy podlewać, gdyż w naturze jej cykl życiowy wygląda podobnie (pora deszczowa i pora sucha).

Właściwości imbiru

W naszej kuchni imbir lekarski jest rośliną stosunkowo nową, ale bardzo wartościową. W jego tkankach znajdują się liczne substancje aktywne, mające działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i wzmacniające, wykorzystywane do łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Systematyczne spożywanie imbiru może również wpłynąć na poprawę krążenia, podwyższyć odporność, pozwolić obniżyć poziom złego cholesterolu, wspomóc pracę układu nerwowego i poprawić trawienie.

imbir

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

amarantowe wesele
amarantowe wesele

Uwielbiam intensywne kolory. Zdecydowanie lepiej podkreslają wystrój sali weselnej. Nie...

Przeczytaj też:
Zioła - nawożenie. Czym nawozić zioła rosnące w ogrodzie?
Zioła - nawożenie. Czym nawozić zioła rosnące w ogrodzie?

Zioła, podobnie jak inne grupy roślin, warto systematycznie dokarmiać. Dzięki temu nie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia