Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Trawniki, żywopłoty > Żywopłoty > Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu
Żywopłoty

Żywopłoty nieformowane. Rośliny na żywopłot nieformowany i cięcie żywopłotu

Żywopłot z kwitnącej hortensji

Żywopłot nieformowany to żywopłot swobodnie rosnący, często założone z drzew i krzewów kwitnących. Najlepsze rośliny na żywopłot nieformowany. Jak ciąć żywopłot nieformowany?

Żywopłot nieformowany rośnie swobodnie – rośliny przyjmują charakterystyczny dla siebie, naturalny kształt i pokrój. Rośliny w żywopłocie nieformowanym sadzi się rzadziej niż w żywopłocie formowanym, więc potrzeba ich jest mniej, dlatego koszt jego założenia jest zwykle niższy. Rośliny tworzące żywopłot nieformowany szybciej dorastają do pożądanej wysokości (bo nie są systematycznie przycinane), a ich pielęgnacja jest łatwiejsza. Żywopłot nieformowany zajmuje za to więcej miejsca w ogrodzie i nie tworzy tak zwartych ścian.

Jakie rośliny na żywopłot nieformowany?

Rośliny na żywopłot nieformowany powinny mieć ciekawy pokrój, często o ozdobnych kwiatach czy owocach. Żywopłoty nieformowane mogą być jednogatunkowe czy jednoodmianowe, ale można też tworzyć żywopłoty z wielu gatunków czy odmian roślin.

Rośliny na żywopłot nieformowany: drzewa liściaste. Z drzew liściastych na żywopłoty nieformowane polecane są np. klon polny czy głóg jednoszyjkowy ‘Stricta’.

Rośliny na żywopłot nieformowany: krzewy liściaste. Z krzewów liściastych na żywopłot nieformowany nadają się: świdośliwa kanadyjska, berberys ottawski ‘Silver Miles’ i ‘Superba’, berberys bukszpanolistny ‘Nana’, berberys koreański, berberys Thunberga (większość odmian), bukszpan wieczniezielony (większość odmian), pigwowiec, dereń biały, irgi: pomarszczona, rozkrzewiona i błyszcząca, forsycja pośrednia, hortensja ogrodowa, ostrokrzew Meservy, ligustr pospolity, mahonia pospolita, jaśminowiec, pęcherznica kalinolistna, pięciornik krzewiasty, śliwa tarnina, ognik, tawuła wczesna, tawuła szara 'Grefsheim', tawuła van Houtte'a, tawuła brzozolistna, tawuła gęstokwiatowa, tawuła japońska (większość odmian), tawuła nippońska, śnieguliczka, liliak Meyera ‘Palibin’, lilak pospolity (większość odmian), kalina Burkwooda, kalina hordowina, kalina koralowa, kalina sztywnolistna, krzewuszka.

Rośliny na żywopłot nieformowany: iglaki. Z iglaków na żywopłoty nieformowane nadają się np.: cyprysik Lawsona (wiele odmian), cyprysik nutkajski (wiele odmian), jałowiec chiński (wiele odmian), jałowiec pospolity (wiele odmian), wybrane odmiany jałowca skalnego, sosna górska, wiele odmian cisa pośredniego i cisa pospolitego, wiele odmian żywotnika zachodniego i żywotnika olbrzymiego.

Cięcie żywopłotów nieformowanych

Przycinanie żywopłotów nieformowanych polega praktycznie jedynie na usuwaniu pędów chorych, połamanych bądź nadłamanych, przemarzniętych. Cięcie korygujące wykonuje się tylko w pierwszych dwóch latach po posadzeniu, aby nadać pożądany kształt. Później roślinom pozwala się już rosnąć swobodnie.

Autor tekstu: Magdalena Michalak
Autor zdjęć: photos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Zagadka
Zagadka

Mam dla Was zagadkę... Jakie kwiaty widzicie na zdjęciu? Podpowiem, że jest kilka gatunków. Jeden z...

Przeczytaj też:
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste
Jak sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste

Czy wiesz, jak prawidłowo sadzić i pielęgnować żywopłoty liściaste i iglaste? Oto ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia