Żywopłoty formowane. Rośliny na żywopłot formowany i cięcie żywopłotu

2013-02-25 11:58

Żywopłoty formowane to żywopłoty cięte, którym nadajemy pożądany kształt. Jakie rośliny nadają się na żywopłot formowany? Jak ciąć żywopłot formowany?

Żywopłot formowany (strzyżony) jest gęsty, zajmuje mniej miejsca w ogrodzie niż żywopłot nieformowany, ale za to wymaga częstego przycinania. Koszt założenia żywopłotu formowanego jest wyższy - rośliny sadzi się w mniejszej rozstawie, więc ich liczba jest większa. Żywopłoty formowane wymagają regularnego strzyżenia, dzięki czemu otrzymuje się pożądany kształt.

Rośliny na żywopłoty formowane

Na żywopłoty formowane wybiera się takie gatunki drzew i krzewów liściastych oraz iglaków, które dobrze znoszą cięcie i łatwo się zagęszczają. Żywopłoty formowane zazwyczaj tworzy się z jednego gatunku lub odmiany roślin.Przykładowe iglaki na żywopłoty formowane: modrzew europejski, modrzew japoński, świerk pospolity, świerk biały, cis pośredni (niektóre odmiany), cis pospolity, żywotnik zachodni (niektóre odmiany), choina kanadyjska.Z drzew liściastych na żywopłoty formowane nadają się np.: klon polny, grab pospolity, głóg pośredni 'Paul's Scarlet', buk pospolity, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna.Z krzewów liściastych na żywopłoty formowane nadają się m.in.: berberysy Thunberga (większość odmian), bukszpan wieczniezielony, irga pomarszczona, irga rozkrzewiona, irga błyszcząca, forsycja pośrednia, ostrokrzew Meservy, ostrokrzew kolczasty, ligustr pospolity, jaśminowiec, pęcherznica kalinolistna, tawuła wczesna, tawuła van Houtte'a, tawuła Douglasa odm. Menziesa, tawuła japońska (większość odmian), tawuła nippońska.

Jak często i kiedy przycinać żywopłoty formowane

Pożądaną formę żywopłotu otrzymuje się dzięki odpowiedniemu i systematycznemu przycinaniu  Żywopłoty formowane utworzone z drzew bądź krzewów liściastych, których liście opadają na zimę, przycina się minimum dwa razy w sezonie: pierwszy raz po zakończeniu intensywnego wzrostu (koniec czerwca), drugi – pod koniec lata (w sierpniu). Żywopłoty z iglaków i z roślin liściastych zimozielonych przycina się wiosną, zanim ruszy wegetacja roślin oraz latem, gdy zakończy się już wzrost roślin.

Żywopłot w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.