Jak przygotować miejsce pod trawnik

2017-04-28 10:41

Zakładanie trawnika zaczynamy od przygotowania miejsca pod trawnik. Prawidłowo założony i pielęgnowany trawnik będzie zachwycał soczystą zielenią. Przed założeniem trawnika trzeba przygotować podłoże i kupić nasiona traw.

Zakładanie trawnika
Autor: Łukasz Kozłowski Przed założeniem trawnika należy przeznaczone na niego miejsce odpowiednio przygotować

Przyszły wygląd murawy, a także komfort jej pielęgnacji, zależą od dobrego przygotowania podłoża. Do najważniejszych czynności przy przygotowaniu miejsca pod trawnik należą:

  • Czyszczenie podłoża. Usuwamy wszelkie pozostałości po budowie, kamienie, korzenie i zdrewniałe pędy. Pozostawienie ich grozi uszkodzeniem noży kosiarki.
  • Odchwaszczanie. Glebę przekopujemy i usuwamy z niej chwasty. Na małym terenie można zrobić to szpadlem, na większym lepiej posłużyć się glebogryzarką (kultywatorem), a potem użyć grabi lub wideł szerokozębnych, by wyciągnąć wszelkie rośliny wraz z korzeniami, kłączami, rozłogami.
  • Poprawienie struktury gleby. Zbyt zwięzłą i gliniastą rozluźniamy piaskiem. Luźną i piaszczystą wzbogacamy ziemią próchniczną lub kompostem. Podłoże zniszczone i jałowe najlepiej wymienić (warstwę 15-20 cm) na ziemię urodzajną przywiezioną z zewnątrz. Można też wysiać zielony nawóz (facelię, peluszkę, łubin żółty). Po ścięciu i rozdrobnieniu pędów należy je lekko przykopać. Rozłożą się po dwóch-ośmiu tygodniach (zależnie od pogody i gatunku rośliny).
  • Badanie pH podłoża. Test wykonujemy kwasomierzem (chemicznym lub elektronicznym). PH powinno wynosić 5,5-6,5. Jeśli jest zbyt niskie, czyli gleba jest kwaśna, należy do niej dodać dolomitu lub kredy ogrodniczej.
Piękny trawnik w ogrodzie

Warto być przewidującym i kupić nasiona traw z pewnym zapasem, bo zdarza się, że musimy dosiać je na uszkodzonych fragmentach trawnika. Jednak trzeba pamiętać, że z czasem nasiona traw tracą zdolność kiełkowania i wysiane w następnym sezonie nie wszystkie wzejdą. Również przy zakładaniu trawnika z rolki przyda się około 5 proc. więcej murawy, niż to wynika z obliczeń, bo może się na przykład zdarzyć, że jakiś płat ulegnie zniszczeniu.

Zastosowanie herbicydów przed założeniem trawnika

Jeżeli zakładamy trawnik w miejscu, które nie było wcześniej uprawiane i jest mocno zachwaszczone, możemy zastosować radykalnie działający preparat chemiczny, na przykład Roundup, Dominator czy Awans. Preparaty te niszczą rośliny jedno- i dwuliścienne, a więc także na trawy. Przenikają przez liście, dlatego oprysk należy wykonywać, gdy chwasty mają co najmniej 10 cm. Rośliny zaschną po trzech-czterech tygodniach i wtedy można przekopać podłoże, usuwając ich resztki. Przeprowadzając taki zabieg trzeba dokładnie stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu, ponieważ silnie działające preparaty chemiczne nie są obojętne dla środowiska.Herbicydy mogą działać szkodliwie na rośliny nawet przez rok po ich zastosowaniu. Na terenie, na którym wykonano opryski herbicydami, nie wolno grabić, kopać, siać ani wykonywać żadnych innych zabiegów agrotechnicznych przez dwa-cztery tygodnie. Trzeba też pamiętać o tym, żeby chronić dzieci i zwierzęta domowe przed kontaktem z tymi preparatami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.