Zabudowa balkonu – do czego przyda się zabudowany balkon zimą i wiosną

2018-01-11 11:28

Zabudowa balkonu to rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością. Zabudowanie balkonu pozwala na jego dodatkowe wykorzystanie – powierzchnie taka można traktować tak ogród zimowy. Dowiedz się, do czego przyda się zabudowany balkon w zimowe i wiosenne miesiące.

Zabudowa balkonowa ma wiele zalet:

  • pozwala ograniczyć hałas i kurz (zwłaszcza w budynkach zlokalizowanych od strony ruchliwej ulicy),
  • chroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem,
  • zapewnia bezpieczeństwo dzieciom (a także osobom przechodzącym pod balkonem),
  • zmniejsza straty ciepła w mieszkaniu/domu, co pozwala oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

W dodatku taka przestrzeń może być zagospodarowana przez cały rok. Jak ją funkcjonalnie wykorzystywać?

>>Przeczytaj też: Ciekawe pomysły na aranżację balkonu i tarasu - ZDJĘCIA. Jak urządzić balkon i taras

Zabudowany balkon - dodatkowa przestrzeń do przechowywania

Pomimo że na zabudowanym, oszklonym balkonie panują znacznie niższe temperatury niż w ogrzewanym mieszkaniu, wciąż może pełnić funkcję dodatkowego magazynu. To wartościowa przestrzeń, zwłaszcza w przypadku posiadania niewielkiej piwnicy lub jej braku. Przykładowo: na balkonie można przechowywać rowery, zabawki dziecka (np. te używane na dworze – hulajnoga, rowerek). Oszklony balkon przyda się także jako miejsce suszenia wypranych ubrań, a nawet krótkoterminowa spiżarnia. W sytuacji, gdy żywność nie będzie mieści się w lodówce (np. w okresie świątecznym), z powodzeniem można wystawić ją na kilka dni na balkon (oczywiście zależy to od panującej tam temperatury).

>>Przeczytaj też: Przechowywanie roślin balkonowych zimą w ogrodzie zimowym

Zabudowany balkon - miejsce na spoczynek zimowy roślin uprawianych w pojemnikach

Bardzo często rośliny doniczkowe w okresie zimowym preferują temperaturę niższą od tej panującej w ogrzewanych pomieszczeniach. Przechodzą wtedy w okres spoczynku, który sprzyja ich wzrostowi, kwitnieniu, kondycji zdrowotnej i odporności na niekorzystne czynniki. Niestety, zazwyczaj stworzenie w mieszkaniu odpowiednich warunków koniecznych do spoczynku roślin nie jest możliwe. Nikt nie będzie specjalnie obniżał temperatury w wnętrzu dla roślinności, miejsca na klatce schodowej jest zbyt mało, a piwnica jest nieodpowienia (jest za zimno lub za ciemno). Dlatego zabudowany balkon może pełnić rolę zimowego ogrodu, w którym rośliny doniczkowe będą miały zapewnione właściwe warunki do odpoczynku.

Balkon zabudowany
Autor: www.thinkstockphotos.com Dobrym pomysłem zagospodarowania zabudowanego balkonu jest stworzenie ogrodu zimowego pełnego roślin doniczkowych

Optymalny zakres zimowych temperatur dla wybranych gatunków roślin:

  • 4-8 st. C:  aukuba japońska, mirt, chamacereus, eszeweria, gymnokalicja, kaktus wielkanocny, bluszczyk kurdybanek,
  • 5-12 st. C: araukaria wyniosła, cissus rombolistny, grewilla, skalnica rozłogowa, trzmielina japońska, liwistonia australijska, męczennica błękitna, agawa,
  • 12-15 st. C: cissus australijski, fatsja japońska, fikus Benjamina (źle znosi przestawianie), juka gwatemalska, nolina, pachira wodna, papirus zmienny, szparag pierzasty, sagowiec odwinięty, cytrusy, hoja, aloes, grubosz, fuksja, anginowiec, muchołówka, żywe kamienie;
  • 15-18 st. C: aglonema zmienna, diffenbachia, figowiec sprężysty, filodendron, kaladium dwubarwne, kawa arabska.

>>Przeczytaj też: Rośliny w ogrodzie zimowym. Jakie warunki zapewnić roślinom w oranżerii

Balon zabudowany jako inspekt

Przestrzeń balkonowa może posłużyć w okresie zimowym i wczesnowiosennym jako swoisty inspekt - miejsce przygotowania rozsady roślin ozdobnych i warzywnych. Na przełomie lutego i marca można wysiewać ozdobne rośliny jednoroczne (szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, wyżlin większy, czubatka, werbena, kleome ciernista, gazania, niecierpek Waleriana, aksamitka) oraz rozmnażać rośliny balkonowe przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe (pelargonie, fuksje, lantana, złocień krzewiasty, kocanki, koleus Blumego, heliotrop peruwiański). Nieco później (marzec-kwiecień) wysiewa się do skrzyń nasiona chabra bławatka, kapusty ozdobnej,  portulaki wielkowiatowej, szarłata zwisłego i szarłata wiechowatego. Rozsadę warzyw ciepłolubnych, np. pomidora czy papryki, produkuje się wiosną (zwykle siew wykonuje się od marca do kwietnia).

>>Przeczytaj też: Inspekt do ogrodu - jak zbudować. Instrukcja krok po kroku

Kwarantanna na balkonie

Zdarza się, że rośliny doniczkowe chorują lub są porażane przez różne grupy szkodników. Walka z nimi jest uciążliwa a czasami na efekty trzeba czekać 1-2 tygodnie. Ze względu na sztuczne warunki szczególnie kłopotliwym okresem dla roślin jest zima. W takim wypadku zainfekowany lub zaatakowany egzemplarz warto odizolować, np.: umieszczając go w zabudowanym balkonie (o ile nie znajdują się tam inne rośliny). Zabiegi ochronne – nawet te z użyciem preparatów dla zieleni pokojowej – nie powinno się wykonywać w pomieszczeniu. W sytuacji, gdy nie można wykonać oprysku na zewnątrz (jest za zimno) lub w budynku gospodarczym, przydatny okazuje się balkon. Oczywiście po pracy trzeba wywietrzyć pomieszczenie (środki ochrony roślin w obszarze zamkniętym są szkodliwe dla zdrowia nawet w niewielkim stężeniu).

Balkon zabudowany
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie