Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Zioła na balkon. Jakie zioła można uprawiać na balkonie

Zioła z powodzeniem można uprawiać w doniczach na balkonie

Zioła na balkonie potrafią doskonale zastąpić kwiaty. Radzimy, jakie zioła uprawiać na balkonie. Wybierz zioła na balkon - dekoracyjne, a zarazem smaczne i zdrowe. Rośliny balkonowe zioła: poradnik.

Zioła na balkonie są dekoracyjne i mają zastosowanie w kuchni. Radzimy, jak uprawiać zioła na balkonie, jakie zioła nadają się na balkon - przeczytaj nasz poradnik.

Zioła na balkon: sadzonki i siewki

Decydując się na sadzonki ziół, od razu mamy duże roślinki, ale to dość drogie rozwiązanie. Poza tym w sklepach jest niewielki ich wybór, nie zawsze też będą nam odpowiadały gotowe kompozycje. Dlatego jeśli chcemy mieć zioła na balkonie warto zastanowić się nad wysiewem nasion i wybrać te, które lubimy. W większości przypadków czas wysiewu ziół przypada na wiosnę, rozsadę natomiast sadzimy od połowy maja. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalnie skomponowane kolekcje roślin ziołowych które nadają się na balkon, np. pachnąca kuchnia, herbaciane popołudnie lub ogród ziołowy na wiele lat. Składają się one z odpowiednio uzupełniających się wysokością, barwą i zapachem okazów ziół na balkon.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie - poradnik

Zioła na balkonie: tworzenie dekoracji z ziół

Zioła na balkonie są bardzo dekoracyjne. Tworząc samodzielnie kompozycje ziół na balkon, starajmy się wykorzystywać kontrast kolorów i wielkości listków, kolor kwiatów, a także wysokości poszczególnych odmian. Zioła na balkon ładnie dobrane będą ładnym elementem wystroju balkonu. Posadźmy na balkonie na przykład w jednej donicy pstrolistne mięty, tymianki, różnokolorowe bazylie, drobnolistne majeranki uzupełnijmy je wysokimi ogórecznikami. Jeśli chcemy uprawiać zioła na balkonie wybierzmy miejsce nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte od silnego wiatru, który może łamać drobne gałązki ziół.

Zioła o płytkim systemie korzeniowym (tymianek, majeranek, cząber) można sadzić w płytkich donicach lub niewielkich ziołownikach (gliniane wysokie naczynia z dodatkowymi otworami w ściankach, pozwalającymi na sadzenie kilku roślin w jednym pojemniku).
Kompozycje balkonowe ziół: z bazylii, melisy, rozmarynu lub estragonu wymagają donic głębszych. Na dnie naczyń, w których uprawiamy zioła na balkonie, powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż jej nadmiar powoduje gnicie korzeni. Wybierajmy na zioła ziemię uniwersalną o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym z odrobiną piasku lub drobnego żwiru.

>>Przeczytaj też: Uprawa ziół na balkonie. ZDJĘCIA kompozycji ziół w doniczkach

Portrety roślin

Jak uprawiać zioła na balkonie

Jak uprawiać zioła na balkonie? Zioła na balkonie wymagają dość intensywnego podlewania i przycinania (lepsze krzewienie się roślin), nie możemy więc dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Podczas silnych upałów kiedy mamy zioła na balkonie zalecane jest podlewanie codzienne, a nawet dwukrotne w ciągu dnia. Jeśli zioła na balkonie mają być wykorzystywane do potraw nie nawozi się ich lub nawozi kompostem. Większość ziół to rośliny jednoroczne, ale spotykamy też byliny, które możemy przezimować. Najprostszym sposobem jest przeniesienie donic, skrzynek i ziołowników do jasnego pomieszczenia o temperaturze nieprzekraczającej 10 st.C. Zimą ograniczmy podlewanie, pilnując zarazem, by system korzeniowy nie obumarł.

>>Przeczytaj też: Zioła - nawożenie. Czym nawozić zioła rosnące w ogrodzie?

Zobacz film: Uprawa bylicy o smaku coli na balkonie i w ogrodzie

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska, Marcin Czechowicz
Opracowanie: redakcja serwisu
Źródło: SE Rośliny na balkon
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wiosna zawsze radosna!!!
Wiosna zawsze radosna!!!

Słońcem znów będę malować obrazy deszczem wiosennym obmyję twarz po zimie, wolna, radosna,...

Przeczytaj też:
Pelargonie angielskie – nadal modna grupa pelargonii
Pelargonie angielskie – nadal modna grupa pelargonii

Charakterystyczne dla pelargonii angielskich są duże kwiaty w różnych kolorach: od białego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia