Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Urządzanie tarasu: ukryć się wśród roślin na tarasie
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Urządzanie tarasu: ukryć się wśród roślin na tarasie

Często na małych działkach rozległy taras służy za prawie cały ogród. Jak urządzić ogród na tarasie? Jakie rośliny nadają się na taras?

Jeśli taras położony jest nisko – równo lub prawie równo z poziomem ogrodu – wystarczy posadzić obok na rabatach rośliny, by osłoniły pędami jego wnętrze. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak tarasu bez kwiatów w donicach.

Jakie rośliny wybrać na taras?

Rośliny sezonowe. Dzięki nim taras będzie co roku wyglądał inaczej. Oprócz popularnych begonii, pelargonii i petunii w sklepach ogrodniczych można kupić bakopy, heliotropy, kocanki włochate, koleusy, lantany, nirembergie, scewole, werbeny. Rośliny te bardzo obficie i długo kwitną (często aż do pierwszych mrozów) lub mają efektowne liście. Przez zimę można je co prawda przechowywać w chłodnym (około 5°C) i widnym pomieszczeniu, zwykle jednak traktuje się je jako rośliny jednoroczne i co roku sadzi nowe.
W donicach ładnie też wyglądają typowe rośliny rabatowe: bratki, dimorfoteki, godecje, lobelie, nasturcje, niezapominajki, portulaki, stokrotki, żeniszki oraz pnącza: fasole, groszki pachnące, kobee, tunbergie, wilce.

Rośliny wieloletnie. W pojemnikach można uprawiać wiele gatunków bylin i krzewów. Najlepiej wybrać rośliny mało wymagające, o ozdobnych liściach, które są dekoracyjne od wiosny aż do późnej jesieni, oraz rośliny zimozielone. W jednym pojemniku należy sadzić rośliny o podobnych wymaganiach – trzeba pamiętać o tym, że jedne lubią słońce, inne półcień, jedne wolą glebę wilgotną, a inne suchą.
W donicach dobrze rosną:
byliny barwinki, bergenie, dzwonki (karpacki i Poszarskiego), funkie, goździki, juki, pierwiosnki, tawułki, żurawki i trawy (na przykład bambusy);
krzewy iglaste – jałowiec chiński 'Blue Alps' i 'Stricta', jałowiec pospolity 'Repanda', jałowiec płożący 'Wiltonii', kosodrzewina 'Gnom', 'Mops' i 'Pumilo', świerk czarny 'Nana', świerk pospolity 'Nidiformis';
krzewy liściaste azalia japońska, berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana', 'Aurea' i 'Kobold', forsycja 'Maluch', karagana syberyjska 'Pendula', klon palmowy 'Dissectum Atropurpureum', krzewuszka 'Nana Variegata', pięciornik krzewiasty, tawuły 'Goldflame', 'Golden Princess' i 'Little Princess';
krzewy liściaste zimozielonebukszpan, kalmia, kiścień, pieris, różanecznik, trzmielina Fortune’a;
pnącza bluszcz, hortensja pnąca, milin amerykański, powojniki, winobluszcze.

W czym posadzić rośliny na tarasie

Pojemniki, w których będą uprawiane rośliny, powinny pasować do innych elementów wyposażenia tarasu i architektury budynku. Jeśli rośliny mają w nich zimować na dworze, muszą być trwałe i odporne na mróz. Mogą to być donice z mrozoodpornej terakoty, drewniane skrzynie albo wiklinowe kosze. Ładnie wyglądają donice kamienne lub z tak zwanego sztucznego kamienia, trzeba jednak pamiętać o tym, że są bardzo ciężkie. Wypełnione ziemią i ustawione na tarasie położonym na stropie budynku mogą nadmiernie obciążać jego konstrukcję.
Pojemniki powinny mieć w dnie otwory, przez które będzie odprowadzany nadmiar wody. Najlepiej, by nie stykały się z powierzchnią tarasu, aby podłoga pod nimi przesychała (małe donice można postawić na podstawkach, skrzynie – jeśli nie mają nóżek – na listwach). Na dno pojemnika należy nasypać około 10-centymetrową warstwę drenażu ze żwiru, przykryć ją włókniną i na nią nasypać urodzajnej ziemi. Duże pojemniki dobrze jest ocieplić od środka styropianem grubości około 3 cm, by zabezpieczyć korzenie roślin przed przemarzaniem (w styropianie ułożonym na dnie pojemnika trzeba zrobić otwory odpływowe dla wody). Drewniane skrzynie muszą być zabezpieczone impregnatem, warto je też od środka wyłożyć folią hydroizolacyjną (pamiętając o zrobieniu otworów odpływowych).

Podłoże dla roślin tarasowych

Można kupić gotowe podłoże, ale można też samemu przygotować ziemię dla roślin. Należy wymieszać w równych proporcjach ziemię kompostową (zamiast niej może być urodzajna ziemia ogrodowa), odkwaszony torf i gruboziarnisty piasek. Jeśli duże donice ustawione są na tarasie zbudowanym nad pomieszczeniem, by nie obciążać stropu, można zamiast piasku dodać perlitu, który jest znacznie od niego lżejszy. Niekiedy w donicach uprawiane są rośliny wrzosowate (azalie, kalmie, kiścienie, pierisy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce), które powinny rosnąć w kwaśnej glebie. Można ją przygotować, mieszając w równych proporcjach kwaśny torf, przekompostowaną korę i ziemię kompostową. Do ziemi warto dodać wolno działającego nawozu, na przykład Osmocote lub Plantacote (4 g na 1 l podłoża).

Pielęgnacja roślin na tarasie

Podlewanie. Ziemia w pojemnikach szybko przesycha, dlatego konieczne jest systematyczne, w czasie upałów codzienne, solidne podlewanie roślin. Jest to dość kłopotliwe, dlatego by ułatwić sobie życie, warto zamontować system automatycznego nawadniania, na przykład zestaw linii kroplujących (do kupienia w sklepach ogrodniczych).

Nawożenie. Uprawiane w niewielkiej ilości ziemi rośliny muszą być regularnie zasilane nawozami. Najwygodniejsze w użyciu są nawozy wolno działające. Stosuje się je tylko raz w roku – na wiosnę, w ilości 3-4 g/l podłoża. Minerały zawarte w tych nawozach powoli przenikają do gleby, w miarę jak są pobierane przez korzenie roślin. Można też rośliny zasilać nawozami, które rozpuszcza się w wodzie. Należy nimi podlewać rośliny co dwa-cztery tygodnie (w zależności od rodzaju nawozu), stosując dawki polecane przez producenta. Ważne jest, by nawożenie zakończyć na początku sierpnia. Zbyt długo zasilane rośliny nie zdążą przygotować się do zimy i mogą przemarzać.

Zioła na tarasie

Na tarasie warto posadzić zioła: lawendę, macierzankę, melisę i miętę, których liście zawierają przyjemnie pachnące olejki eteryczne, oraz rośliny o pięknie i intensywnie pachnących kwiatach: lak, lewkonię, maciejkę, rezedę albo tytoń ozdobny.

Zanim nadejdzie zima...

...trzeba zabezpieczyć przed mrozem posadzone w donicach rośliny wieloletnie. Korzenie roślin osłonięte są tylko ścianką pojemnika i cienką warstwą ziemi, dlatego łatwo przemarzają. Lekkie doniczki można przenieść do ogrodu i zakopać, przysypując kilkunastocentymetrową warstwą ziemi lub kory. Można też wstawić donice do styropianowej skrzyni i przestrzenie między nimi wypełnić torfem, korą, trocinami albo ziemią, a części nadziemne osłonić włókniną lub świerkowymi gałęziami. Duże pojemniki najlepiej otulić grubą warstwą słomianych mat (jeśli nie są od środka wyłożone styropianem).

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko, Hanna Jankowska
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Andrzej Szandomirski, Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk), Piotr Mastalerz
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Bukiet wiosenno-letni
Bukiet wiosenno-letni

Wiosenno-letni bukiet :) Ze znalezionych skarbów. Już niedługo zaczyna się sezon na...

Przeczytaj też:
Kwitnące krzewy w doniczkach na balkon i taras
Kwitnące krzewy w doniczkach na balkon i taras

Kwitnące krzewy w doniczkach to doskonały sposób na dekorację balkonu czy tarasu. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia