Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Tarasy, balkony > Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe > Osteospermum - stokrotka z Afryki. Modny kwiat na balkony i tarasy. Nowe odmiany osteospermum: ZDJĘCIA
Kwiaty i rośliny balkonowe i tarasowe

Osteospermum - stokrotka z Afryki. Modny kwiat na balkony i tarasy. Nowe odmiany osteospermum: ZDJĘCIA

Osteospermum Springstar® Big Yellow (fot. Plantpol)

Wśród kwitnących roślin balkonowych w ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa osteospermum, zwane też stokrotną afrykańską (stokrotka z Afryki). Przedstawiamy nowe odmiany osteospermum z serii Springstar. Stokrotka z Afryki – nowości 2015.

Osteospermum, czyli stokrotka afrykańska to idealna roślina na słoneczne balkony i tarasy. Kwitnie długo i obficie. Szeroka gama kolorystyczna kwiatów osteospermum pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji jednogatunkowych. Ale stokrotkę afrykańską można też z powodzeniem łączyć z innymi gatunkami roslin balkonowych, np. z żółtym uczepem czy różnokolorową werbeną.

Jak pielęgnować osteospermum

Osteospermum najlepiej rośnie w miejscu zacisznym i dobrze oświetlonym, może rosnąć w pełnym słońcu. Podlewać rośliny należy umiarkowanie, dbając by ziemia w doniczce nie była zbyt mokra, bo grozi to gniciem korzeni. Rośliny zasila się nawozem wieloskładnikowym dla roslin kwitnących przy każdym podlewaniu.
Osteospermum nie wymaga przycinania, natomiast poleca się usuwanie przekwitłych kwiatostanów – przyspiesza to tworzenie nowych kwiatów i lepsze krzewienie się roślin.
Przy dużej wilgotności może osteospermum zaatakować mączniak rzekomy (dla zwalczenia trzeba jak najszybciej spryskać środkiem grzybowym). W razie pojawienia się szkodników (mszycy, przędziorka), również jak najszybciej zwalczać dostępnymi na rynku chemicznymi środkami ochrony roślin. Unikać trzymania długo mokrych roślin, zarówno części nadziemnej jak i bryły korzeniowej – sprzyja to chorobom grzybowym.

Kwiaty osteospermum zamykają się na noc i w czasie pochmurnych i deszczowych dni a otwierają przy słonecznej pogodzie. Nowsze odmiany przejawiają tę cechę w mniejszym stopniu. W okresie upałów letnich u roślin z serii Springstar może dojść do przerw w kwitnieniu, ale przy niższej temperaturze nocnej rośliny zawiązują nowe pąki i zaczynają na nowo kwitnienie.

Nowe odmiany osteospermum z serii Springstar

Rośliny osteospermum z serii Springstar® charakteryzują się dobrym wzrostem i krzewieniem, zwartym pokrojem oraz wczesnym i obfitym kwitnieniem. Mogą dorastać około 30 cm wysokości i 40–50 cm szerokości. Doskonale prezentują się w pojemnikach wiszących bądź stojących.
Do donicy o średnicy 20 cm wystarczy posadzić jedną roślinę – doskonale się rozrośnie. Przy sadzeniu do pojemników sadzić do substratu torfowego z dodatkiem gliny.

  • Osteospermum Springstar® Big Yellow – o żółtym kolorze kwiatów,
  • Osteospermum Springstar® Cinnamon Orange – o brązowym kolorze kwiatów i wąskich, ząbkowanych liściach,
  • Osteospermum Springstar® Cooper – o ciekawym, pomarańczowym kolorze kwiatów,
  • Osteospermum Springstar® Dark Pink – o fioletowym kolorze kwiatów i szerszych, lekko ząbkowanych liściach,
  • Osteospermum Springstar® Magenta Improved – o ciekawym, ciemnofioletowym kolorze kwiatów Springstar® Sandy Pink – o różowym kolorze kwiatów,
  • Osteospermum Springstar® Sandy Pink - o różowym kolorze kwiatów,
  • Osteospermum Springstar® Terracotta – o ciekawym, brązowym kolorze kwiatów, przycięcie przekwitłych roślin w czerwcu sprzyja powtórnemu kwitnieniu wczesną jesienią,
  • Osteospermum Springstar® White – o białym kolorze kwiatów.

Autor zdjęć: PLANTPOL
Opracowanie: na podstawie materiałów z firmy PLANTPOL
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające
Najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające

Wśród wielu sezonowych kwiatów balkonowych, dużą popularnością cieszą się kwiaty rośliny zwisające. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia