Najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach

2019-03-11 14:02

Storczyki to grupa roślin chętnie uprawiana w mieszkaniach ze względu na efektowne kwiaty. Nie wszystkie gatunki storczyków nadają się jednak do domowej uprawy. Poznaj najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach.

Storczyki
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) W domu uprawiać możemy różne gatunki storczyków, m.in. Phalaenopsis, Cymbidium, Vanda, Paphiopedilum

Storczyki to popularna grupa roślin o ozdobnych kwiatach. Na rynku można nabyć kilkaset gatunków storczyków różniących się wyglądem i wymaganiami, jednakże tylko niektóre z nich dobrze rosną w domu i nie sprawiają problemów. W mieszkaniach uprawia się zazwyczaj kilka do kilkunastu grup storczyków. Głównym ograniczeniem w domowej uprawie storczyków jest suche powietrze – zwłaszcza w okresie zimowym. Optymalnie dla storczyków byłoby utrzymać wilgotność na „poziomie” szklarniowym (75-85 proc.). Niestety, spełnienie takich warunków w domu jest z reguły niemożliwe. Problem suchego powietrza można zmniejszyć instalując w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, zraszając często rośliny lub ustawiając donice na kamieniach zalanych wodą.

Mimo jednak pewnych ograniczeń wielu miłośników storczyków decyduje się na uprawę tych pięknych roślin. Oto najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach.

Spis treści

  1. Storczyki do domowej uprawy: Phalaenopsis
  2. Storczyki do domowej uprawy: Dendrobium
  3. Storczyki do domowej uprawy: Cymbidium
  4. Storczyki do domowej uprawy: Cattleya
  5. Storczyki do domowej uprawy: Ludisia

Storczyki do domowej uprawy: Phalaenopsis

Falenopsis (łac. Phalaenopisis) – to prawdopodobnie najczęściej uprawiany storczyk. Obficie kwitnie w pomieszczeniach – dwa razy w roku. Kwiaty mogą mieć różną barwę – często są białe lub różowe. Zebrane są w grona lub wiechy. Roślinę zaleca się uprawiać na widnych parapetach (okna północnego lub wschodniego) lub w pobliżu okna. Optymalne warunki świetlne to duża ilość światła rozproszonego. Storczyk lubi ciepło, temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 20 st. C. Zaleca się go sadzić w podłożu przepuszczalnym – najlepiej w specjalistycznej ziemi dla storczyków. Podlewanie umiarkowane, miękką wodą. Podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno przeschnąć. Nadmiar wody prowadzi do marszczenia i żółknięcia liści. Falenopsis można sporadycznie dokarmiać rozcieńczonymi dawkami nawozów. Roślina nie lubi przesadzania. Po kwitnieniu zaleca się przyciąć pęd kwiatostanowy na 1/3-2/3 wysokości. To pobudzi roślinę do kolejnego wytwarzania kwiatów.

Poznaj różne gatunki storczyka Phalaenopsis

Storczyki do domowej uprawy: Dendrobium

Dendrobium (Dendrobium) – na świecie występuje ponad 1000 gatunków tych storczyków. Różnią się wyglądem kwiatów, liści i pokrojem. Z reguły jednak obficie wytwarzają drobne kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany. Roślina lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego. Warto uprawiać ją w pobliżu okna lub na parapecie. Lubi pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza – donicę można ustawić w widnej łazience. Optymalna temperatura latem wynosi 20-25 st. C, zimą 10-18 st. C (w zależności od gatunku). Podłoże powinno składać się z torfu, korzeni paproci i rozdrobnionej kory roślin iglastych. Dendrobium podlewa się obficie od marca do sierpnia, później zabieg należy ograniczyć. Nadmierne podlewanie jest niewskazane – storczyk szybko może być porażany przez choroby grzybowe. Nawożenie stosuje się przed i w okresie kwitnienia – co 2 tygodnie. Dawki nawozów powinny być mocno rozcieńczone.

Storczyki do domowej uprawy: Cymbidium

Cymbidium (Cymbidium) – storczyk może dorastać do 1 m wysokości. W warunkach domowych jednak uprawia się zwykle gatunki niższe. Wytwarzają charakterystyczne, ostrogowate kwiaty. Często są wielobarwne. Kwitną najczęściej wiosną i jesienią. Cymbidium lubi miejsca jasne, ale wolne od  bezpośredniego nasłonecznienia. Powinno się go sadzić z specjalistycznym podłożu z dobrym drenażem. Roślinę podlewa się umiarkowanie – letnią, miękką odstaną wodą. Wymaga natomiast codziennego zraszania. Raz na kilka tygodni warto podać nawóz dla storczyków. Dawki powinny być mocno rozcieńczone. Warto profilaktycznie stosować ekologiczne preparaty przeciwko chorobom grzybowym.

Storczyki do domowej uprawy: Cattleya

Katleja (Cattleya) – uchodzi za jeden z najpiękniejszych storczyków, które można uprawiać w mieszkaniu. Wytwarza atrakcyjne wielobarwne kwiaty osiągające średnicę nawet 15 cm. Najczęściej zakwita od października do listopada. Lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego. Nie znosi natomiast bezpośredniego nasłonecznienia. Odpowiada mu temperatura pokojowa. Podlewanie umiarkowane – podłoże powinno lekko przeschnąć. Roślinę przesadza się rzadko – raz na kilka lat. Najlepiej stosować specjalistyczne podłoże. Wskazane jest codzienne wykonywanie zraszania. W okresie spoczynku (po kwitnieniu) roślinę powinno się doświetlać 2-4 godziny dziennie. To warunkuje kolejne kwitnienie.

Storczyki do domowej uprawy: Ludisia

Hemaria (Ludisia discolor) –  gatunek jest trudniejszy w uprawie w porównaniu z powyższymi grupami roślin. Jego popularność bierze się z nietypowego wyglądu – jest ozdobny zarówno z kwiatów jak i liści. Lubi jasne, wilgotne pomieszczenia. Najlepiej uprawiać go w widnej łazience, ogrodzie zimowym lub terrarium. Ponadto powinien być regularne zraszany. Podlewanie regularne, ale umiarkowane. Nie znosi nadmiaru wody. Do sadzenia wykorzystuje się specjalistyczne podłoże z solidną warstwą drenażową.

Storczyki dla początkujących

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.