Rośliny doniczkowe o cienkich liściach - nolina, cibora, dracena, papirus

2020-01-22 10:25

Rośliny doniczkowe o cienkich liściach mogą być równie dekoracyjne, jak gatunki charakteryzujące się okazałymi, dekoracyjnymi liśćmi bądź pięknymi kwiatami. Poznaj najpopularniejsze gatunki roślin doniczkowych, których ozdoba są cienkie liście.

Rośliny doniczkowe, którymi dekorujemy nasze domy, mieszkania czy biura, zachwycają najczęściej okazałymi liśćmi lub pięknymi kwiatami. Nie mniej ozdobne mogą być jednak również te gatunki, których liście są cienkie i wąskie. Ich delikatną urodę najłatwiej docenić, gdy zostały posadzone w oddzielnych doniczkach, ale czasami dobrze prezentują się w rozmaitych kompozycjach.

Rośliny doniczkowe o cienkich liściach - papirus

Jedną z popularniejszych roślin doniczkowych o wąskich liściach jest cibora, popularnie nazywana papirusem. Rodzaj ten liczy sobie ponad 600 gatunków, ale w uprawie domowej spotyka się głównie jeden z nich – ciborę zmienną (łac. Cyperus alternifolius). Roślina tworzy wysokie, sztywne, cienkie łodygi, zwieńczone pióropuszem cienkich, parasolowatych liści. Są one jej największym atutem, bo chociaż cibora może zakwitnąć, jej kwiaty są drobne, brunatnobrązowe i niezbyt atrakcyjne. W dobrych warunkach cibora dorasta do 1,5–2 m wysokości, ale zwykle nie przekracza 60-70 cm. Aby mogła prawidłowo się rozwijać, potrzebuje dużej doniczki, jasnego stanowiska uprawy oraz żyznego, próchniczego i stale mokrego podłoża. Papirus znakomicie nadaje się do uprawy hydroponicznej.Cibora to jedna z niewielu roślin pokojowych, której nie grozi zalanie (w naturze zasiedla tereny podmokłe), ale już nawet krótkotrwała susza może ją całkowicie zniszczyć. Papirus przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej (22-23 st. C), ale w okresie zimowym będzie lepiej czuła się w chłodniejszym pomieszczeniu (ok. 15 st. C). Roślinę można bez problemu rozmnażać, pozyskując nowe sadzonki przez podział rozrośniętych egzemplarzy lub przez włożenie pióropusza liści do wody (po wypuszczeniu korzeni, sadzi się go do góry nogami).

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział

Niestety, cibora nie bardzo nadaje się do łączenia z innymi roślinami pokojowymi. Wprawdzie jej pierzaste liście dobrze komponowałyby się z wieloma innymi gatunkami roślin, ale ze względu na dużą ekspansywność (silnie rozrasta się na boki za pomocą podziemnych kłaczy), w krótkim czasie zdominowałaby całą kompozycję.

>>Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: jak często podlewać rośliny doniczkowe

Papirus
Autor: GettyImages Kwiaty papirusa są drobne, brunatnobrązowe i mało atrakcyjne

Rośliny doniczkowe o cienkich liściach - sitowie (sitniczka)

Spokrewnioną z ciborami rośliną doniczkową o cienkich liściach jest również sitowie zwisłe (sitniczka, łac. Scirpus cernuus, syn. Isolepis cernua). Mimo dużego pokrewieństwa i bardzo podobnych wymagań uprawowych (roślina błotna, oczekująca stale mokrego podłoża, jasnego stanowiska i przez cały rok pokojowej temperatury), wyglądem sitowie bardzo różni się od cibory. Roślina dorasta zaledwie do 25-30 cm wysokości i nie tworzy sztywnych łodyg, tylko cieniutkie, długie, nitkowate liście zebrane w gęstą rozetę. Latem końce liści są dodatkowo ozdobione drobnymi, niepozornymi kwiatami, wyglądającymi jak malutkie koraliki. Roślina rośnie bardzo szybko i z czasem tworzy duże, okazałe kępy. W starszym wieku zaczyna jednak tracić ładny wygląd, dlatego po kilku latach uprawy warto ją odmłodzić, dzieląc rozrośnięte kępy na mniejsze. Podobno jak cibora, sitowie to idealna roślina do uprawy hydroponicznej.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: nawożenie roślin doniczkowych

kwiaty-doniczkowe-sitniczka
Autor: www.thinkstockphotos.com

Rośliny doniczkowe o cienkich liściach - nolina

Kolejną atrakcyjną rośliną o cienkich liściach jest nolina odgięta (łac. Nolina recurvata). Jej niezwykle egzotyczny wygląd i bardzo długie, cienkie, lekko skręcające się spiralnie liście wyrastające ze zgrubiałej u podstawy łodygi, wyglądają wyjątkowo atrakcyjnie i mogą być ozdobą każdego wnętrza. W naturze roślina może osiągać imponujące rozmiary, dorastając nawet do ponad 10 m, ale w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 2 m wysokości. W mieszkaniu rośnie jednak bardzo wolno (przyrasta 2-3 cm rocznie), dlatego jej rozmiary zwykle nie są problemem. W przeciwieństwie do cibory, nolina nie lubi nadmiaru wody. Jej zgrubiała u podstawy łodyga pełni rolę magazynu na wodę, dlatego nolinę łatwiej zalać niż zasuszyć. Częściej należy podlewać ją w okresie letnim (1-2 razy w tygodniu, ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra), natomiast rzadziej w okresie spoczynku. Latem nolina preferuje wyższą temperaturę (22-25 st. C) i dobrze reaguje na spryskiwanie liści wodą, zimą natomiast woli stanowiska chłodniejsze (temp. 8-10 st. C) i oczekuje bardziej suchego podłoża. Ze względu na wyjątkową urodę, nolina najlepiej się prezentuje się posadzona pojedynczo.

Nolina odgięta
Autor: GettyImages Nolina odgięta

Rośliny doniczkowe o cienkich liściach - noga słonia

Podobnym do noliny gatunkiem, niedawno zaliczanym nawet do tego samego rodzaju, jest bokarnea wygięta (łac. Beaucarnea recurvata), nazywa nogą słonia. Bakarnea różni się od noliny bardziej zgrubiałą, a w starszym wieku chropowatą i spękaną podstawą pnia i nieco mniejszymi rozmiarami (dorasta do ok. 1,5 m wysokości).

Rośliny doniczkowe o cienkich liściach - dracena obrzeżona

Wąskimi liśćmi, tworzącymi piękne, gęste pióropusze na szczytach sztywnych łodyg, może pochwalić się także dracena obrzeżona (łac. Dracaena marginata). Jej cienkie, zielone liście, posiadają bardzo atrakcyjną, czerwono-brązową obwódkę i malowniczo przewieszają się na zewnątrz, dzięki czemu roślina może być atrakcyjną ozdobą każdego mieszkania. Dracena obrzeżona jest też dość wytrzymała na niesprzyjające warunki. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym i w żyznym, stale lekko wilgotnym podłożu, ale zniesie też chwilową suszę i większy półcień. Dobrze też reaguje na zraszanie liści. Roślina przez cały rok oczekuje temperatury pokojowej, gdyż nie znosi chłodu. Dracena pięknie prezentuje się w pojedynczej doniczce, ale równie dobrze może być sadzona w kompozycjach z innymi roślinami pokojowymi.

Do innych ciekawych roślin o cienkich liściach należą m.in.:

  • rhipsalis koralowy,
  • rhipsalis zwisający,
  • sit rozpierzchły 'Spirali',
  • hoja linearis.
Dracena obrzeżona
Autor: GettyImages Dracena obrzeżona

Jak dobrze znasz rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Jaka to roślina?
Filodendron
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają