Rośliny doniczkowe cieniolubne - jakie kwiaty doniczkowe mogą rosnąć w cieniu?

2024-01-26 10:02

Są takie rośliny doniczkowe, które możemy ustawić w domu w miejscach zacienionych, gdzie dociera mało światła. Poznaj najpopularniejsze domowe kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują dużo światła, czyli rośliny doniczkowe cieniolubne. Jakie kwiaty doniczkowe lubią cień?

Spis treści

  1. Rośliny doniczkowe cieniolubne do uprawy w domu
  2. Czy monstera może być w cieniu?
  3. Cieniolubny zamiokulkas
  4. Sansewierie dobre do zacienionych miejsc
  5. Aspidistra dobrze zniesie cień
  6. Paprotka nefrolepis
  7. Fatsjobluszcz do cienistych zakątków
  8. Fikus pnący do cienia
  9. Cissus dobrze znosi cień

Jeśli masz w domu takie miejsca, do których dociera niewiele naturalnego światła, nie musisz rezygnować z dekorowania ich roślinami doniczkowymi. Choć wiadomo, że światło słoneczne jest niezbędne roślinom do procesu fotosyntezy, to zapotrzebowanie poszczególnych gatunków roślin na ilość docierającego do nich światła jest różna.

Są takie kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują dużego nasłonecznienia, a nawet wystarczy im minimalny dostęp do promieni słonecznych. Tolerują one gorsze warunki oświetleniowe. Większość tych roślin w naturze rośnie na cienistych stanowiskach, np. w poszyciu lasów tropikalnych. Dlatego możemy je w domu postawić w zacienionym pomieszczeniu, do którego dociera niewiele światła słonecznego. Takim miejscem jest na przykład przedpokój czy schody prowadzące na piętro domu.

Poznaj najpopularniejsze rośliny cieniolubne do domu.

Rośliny doniczkowe cieniolubne do uprawy w domu

Niektóre domowe rośliny doniczkowe, które bez problemu poradzą sobie w zacienionym kącie salonu, w przedpokoju czy łazience z małym oknem. Wśród kwiatów doniczkowych nadających się do miejsc zacienionych wymienić warto poniższe.

Czy monstera może być w cieniu?

Monstera dziurawa, która jest w ostatnich latach jedną z najmodniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. To roślina łatwa w uprawie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w miarę wzrostu zajmuje w pomieszczeniu coraz więcej miejsca. Ale za to daje namiastkę dżungli.

Cieniolubny zamiokulkas

Zamiokulkas - jest rośliną wyjątkowo dekoracyjną, to również jest mało wymagającą, łatwą w uprawie i odporną na niekorzystne warunki uprawy, w tym na niedobór wody. Lubi miejsca półcieniste, ostre słońce mu nie służy. Zamiokulkas może nawet stać w cieniu. Dlatego często jest ustawiany w pomieszczeniach, do których nie dociera zbyt dużo dziennego światła. Trzeba pamiętać, że liście wyginają się w kierunku światła, dlatego co jakiś należy obracać doniczkę z rośliną.

Sansewierie dobre do zacienionych miejsc

Sansewierie - zasługują na naszą uwagę nie tylko ze względu na ciekawe i bardzo ozdobne liście, ale też z powodu swoich niewielkich wymagań uprawowych (są nawet nazywane „żelaznymi roślinami”). Z powodzeniem rosnąć będą w miejscach, do których nie dociera zbyt dużo światła.

Aspidistra dobrze zniesie cień

Aspidistra wyniosła - do jej popularności przyczyniła się charakteryzująca ją duża wytrzymałość na niekorzystne warunki. Na stanowiskach naturalnych aspidistra rośnie przy drzewach i krzewach. Jest więc chroniona przed bezpośrednim nasłonecznieniem, dociera do niej światło rozproszone. Dlatego dobrze radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach, np. z oknem wystawy północnej.

Paprotka nefrolepis

Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata) – nie lubi miejsc zbyt ciemnych, ale stanowisko lekko zacienione jest dla niej odpowiednie. Jej długie, zwisające liście najlepiej prezentują się, gdy doniczkę z rośliną ustawimy na wysokim kwietniku bądź umieścimy w wiszącym koszu. Dobrym miejscem dla tej rośliny jest okno o wystawie wschodniej.

Fatsjobluszcz do cienistych zakątków

Fatsjobluszcz jest mieszańcem fatsji japońskiej Fatsia japonica i bluszczu irlandzkiego Hedera hibernica. Roślina ma prostą łodygę, która początkowo jest wzniesiona, a później płoży się. Osiąga ponad 1 m wysokości. Liście są lśniące, zielone, dłoniaste, 3–5-klapowe. W sprzedaży są także odmiany o biało obrzeżonych liściach.

Fikus pnący do cienia

Figowiec pnący (Ficus pumila) – pnącze posiadające korzenie czepne, bardzo łatwo rozrasta się. Liście są drobne, zielone, ale dostępne są także odmiany biało obrzeżone (te muszą mieć nieco jaśniejsze stanowisko). Wrażliwy na suche powietrze.\

Figowiec pnący - Ficus pumila - jak go uprawiać, pielęgnować i rozmnażać?

Cissus dobrze znosi cień

Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Ten ostatni ma ciemnozielone, błyszczące liście. Można go prowadzić na podporze z palika lub traktować jako rośliną zwisającą. Pamiętajmy, że brązowienie czubków jego liści świadczy o tym, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt niska (roślina ma po prostu za sucho).

Cissusy – rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach: gatunki, uprawa i pielęgnacja cissusów

Cissus rombolistny
Autor: Konrad Kalbarczyk Cissus rombolistny

W miejscach zacienionych dobrze poradzą sobie także filodendrony to jedne z najczęściej wykorzystywanych roślin do ozdoby wnętrz. To pnącza z charakterystycznymi korzeniami powietrznymi - można je prowadzić na palikach owiniętych mchem (często korzenie powietrzne wrastają w warstwę mchu) lub pozostawić jako rośliny zwisające. Filodendrony mają lśniące, najczęściej skórzaste liście o kształcie sercowatym, strzałkowatym lub lancetowatym. Jako rośliny doniczkowe zdobią nasze mieszkania m.in.:

  • Philodendron scandens (filodendron pnący) – najpopularniejszy z filodendronów, znakomicie nadający się do uprawy w wiszących doniczkach,
  • Philodendron erubescens (filodendron czerwieniejący) o strzałkowatych liściach nawet 30 cm długości,
  • Philodendron angustisectum (filodendron wytworny) osiągający do 1,5 m wysokości,
  • Philodendron pedatum (filodendron postrzępiony) o trójkątnych liściach z bocznymi wcięciami,
  • Philodendron bipennifolium (filodendron dwuskrzydłolistny),
  • Philodendron melonachrysum (filodendron ciemnozłoty) o oliwkowozielonych liściach.

Przeczytaj też:

Jeśli masz ogród, przeczytaj też: Zacienione rabaty - jak zakładać i pielęgnować. Rośliny na zacienione rabaty

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Rośliny doniczkowe - jak je kupować? Poradnik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają