Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Podlewanie roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe

Podlewanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe uprawiane we wnętrzach należy systematycznie podlewać

Chętnie ozdabiamy nasze wnętrza roślinami doniczkowymi. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie roślin doniczkowych. Podpowiadamy jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach.

Korzenie rośliny uprawianej w doniczce mają ograniczoną powierzchnię rozrastania się. Ograniczona jest także ilość podłoża, w którym rosną. Dlatego istotne jest, aby podłoże to miało odpowiednią dla danej rośliny wilgotność. A to możemy zapewnić przez podlewanie.

Gdy zabraknie wody, roślina staje się coraz bardziej wiotka, słaba, a z czasem usycha. Wytrzymałość na niedobór wody jest zależna od zapotrzebowania danej rośliny na wodę. Na przykład sukulenty, które mają zdolność magazynowania wody w swoich tkankach, nie wymagają intensywnego podlewania i wytrzymają znacznie dłużej bez podlewania niż rośliny o delikatnych i cienkich liściach. Podobnie egzemplarze, które stoją w pomieszczeniach, w których panuje wyższa wilgotność, np. w kuchni bądź łazience, wytrzymają dłuższe przerwy w podlewaniu, niż te, które ustawimy w nasłonecznionym salonie bądź ogrzewanym pokoju.

Podlewanie roślin doniczkowych

Roślinę, która wymaga podłoża bardzo wilgotnego, należy podlewać tak, aby ziemia była stale całkowicie wilgotna, ale nie nasiąknięta wodą. Trzeba pamiętać, aby nawet wierzchnia warstwa podłoża w doniczce nie była przesuszona.
Roślina, która powinna mieć podłoże wilgotne powinna być tak podlewana, by w okresie między podlewaniami wierzchnia warstwa podłoża (1–2 cm) przeschła, ale pod tą warstwą podłoże było wilgotne.
Roślinę wymagającą podłoża lekko wilgotnego nawadniamy tak, by między kolejnymi podlewaniami ziemia przeschła do połowy wysokości doniczki.
Rośliny podlewamy najczęściej do doniczek, strumień wody kierując na podłoże. Rośliny powinny być tak posadzone, aby od górnej krawędzi doniczki do powierzchni podłoża pozostawało 1,5–2 cm, wtedy wlewana woda nie będzie wypływać z doniczki. Wlewamy wodę aż do wypełnienia doniczki po brzeg. Woda wsiąka powoli, trzeba więc poczekać, aby zaobserwować, czy pojawi się w podstawce. Jeśli czas od momentu wlania wody do jej pojawienia się na podstawce jest wyjątkowo krótki, oznacza to, że albo podłoża w doniczce jest zbyt mało – wtedy należy roślinę przesadzić uzupełniając podłoże, albo ziemia w doniczce jest bardzo przesuszona (wtedy czekamy aż woda w podstawki zostanie pobrana i jeszcze kilkakrotnie nalewamy wody do podstawki, aż do momentu gdy roślina przestanie pobierać wodę).

Nietypowe podlewanie roślin doniczkowych

Niektóre rośliny trzeba podlewać w inny sposób. Przykładowo te o włochatych liściach (np. fiołki afrykańskie) powinny być podlewane wyłącznie do podstawki, ponieważ woda, która dostanie się na powierzchnie liści może powodować gnicie bądź oparzenia w miejscu, gdzie padają promienie słoneczne. Natomiast u roślin tworzących rozety, np. z rodziny ananasowatych (echmea, bromelia), warto także wlać wodę do środka rozety, ponieważ pobierają one wodę również przez liście.

Dlaczego żółknie kwiatostan storczyka cymbidium

Witam, w grudniu zakupiłam storczyk Cymbidium. Wszystko było dobrze, do czasu gdy pojawił się mały kwiatostan. Storczyków mam kilka. Postępowałam z nowym Cymbidium tak samo, jak z innymi. Nie staram się mieć rozszczelnionych okien, czyli zbyt zimno roślina nie ma. Gdy otwieram okna, przenosiłam go w inny kąt (z dala od okien). Proszę więc Panią o poradę: co robiłam źle, że zaczynają żółknąć pąki Cymbidium? Pozdrawiam Marzena

Witam. Storczyk Cymbidium wymaga zupełnie innych warunków uprawy. Zimą powinno mieć bardzo jasno i CHŁODNO!!! (nie więcej niż 15 st. C) i bardzo niewiele wody. Bardzo też nie lubi przestawiania, bo wtedy właśnie gubi pąki. Czyli to, co Pani robiła, wszystko było źle. O prawidłowej uprawie Cymbidium proszę poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html Z prawej strony, która się ukaże proszę wybrać Cymbidium.

Podlewanie roślin doniczkowych

Roślina, która nie jest podlewana, traci turgor

Autor tekstu: Opracowanie redakcja Wymarzonyogrod.pl
Autor zdjęć: photos.com, www.photos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Święta idą :)
Święta idą :)

Idą święta, a świąteczny klimat czuć już w każdym miejscu. Stroiki, bombki, choinki - te małe i...

Przeczytaj też:
Sundawila. Jak pielęgnować to pnącze?
Sundawila. Jak pielęgnować to pnącze?

Sundawila to pnącze znakomicie nadające się do dekoracji balkonów i tarasów latem. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia