Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Pierwiosnek kubkowaty – wiosenny kwiat doniczkowy, który może uczulać
Rośliny doniczkowe

Pierwiosnek kubkowaty – wiosenny kwiat doniczkowy, który może uczulać

Pierwiosnek kubkowaty

Pierwiosnek kubkowaty to jeden z gatunków pierwiosnka, który często oferowany jest wiosną w sprzedaży jako kwitnąca roślina doniczkowa. Podpowiadamy, jak pielęgnować pierwiosnek kubkowaty w domu. Pielęgnacja pierwiosnka kubkowatego.

Pierwiosnek kubkowaty (łac. Primula obconica) to bylina z rodziny pierwiosnkowatych Primulaceae, pochodzi z Chin. Roślina dorasta do 25–30 cm wysokości. Jego ozdobą są baldachowate kwiatostany złożone z pojedynczych kwiatów, które mogą być białe, czerwone, łososiowe, pomarańczowe, w różnych odcieniach różu oraz fioletu i mają charakterystyczne zielonkawe oczko. Kwiaty pojawiają się zimą i wiosną. Dodatkową ozdobą pierwiosnka kubkowatego są duże, owłosione, ząbkowane liście o sercowatym kształcie, osadzone na długich ogonkach.
Pierwiosnek kubkowaty można sadzić w ogrodzie (uprawia się go jako roślinę jednoroczną).

Pierwiosnek kubkowaty – jak pielęgnować w domu

Pierwiosnek kubkowaty najlepiej postawić w domu w miejscu chłodnym (optymalna temperatura podczas kwitnienia wynosi 12–15 st. C), gdzie światło słoneczne jest rozproszone (najlepsze są parapety okien północnych i wschodnich). Roślinę należy regularnie podlewać, pozwalając nieco przeschnąć glebie przed kolejnym nawodnieniem. Nie wolno pierwiosnka zraszać! Podczas kwitnienia należy nawozić co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących, o niskiej zawartości azotu.
W uprawie domowej pierwiosnek kubkowaty przesadza się co 2–3 lata wczesną wiosną do doniczek o 1–2 numery większych. Najlepiej do sadzenia użyć uniwersalnego podłoża do kwitnących roślin doniczkowych.
Warto usuwać przekwitłe kwiaty, a po kwitnieniu ściąć pędy kwiatostanowe. Po kwitnieniu należy przenieść pierwiosnek w widne, ale chłodne miejsce i ograniczyć podlewanie (roślina musi przejść okres spoczynku).

Uwaga! Włoski gruczołkowate pierwiosnka kubkowatego wydzielają piriminę – substancję, która może uczulać niektóre osoby (może wystąpić wysypka albo stan zapalny)!

Autor zdjęć: Konrad Kalbarczyk
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"M" jak mak
"M" jak mak

Mak w kolorze czerwieni. Kolor czerwony należy do ciepłych i niegdyś był uważany za " kolor...

Przeczytaj też:
Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze
Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych: podpowiadamy jak pielęgnować kupione w kwiaciarni kwiaty ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia