Rodzaje palm doniczkowych - jakie są gatunki palm doniczkowych? Jaka palma najlepsza do domu? Zdjęcia

2023-10-11 11:19

Palmy to grupa roślin, które od dawna zdobią nasze wnętrza. Ze względu na swoje znaczne rozmiary, palmy najczęściej wykorzystywano do dekoracji dużych pomieszczeń. Poznajcie najpopularniejsze palmy do uprawy w donicach w domu. Jak dbać o palmy w doniczkach?

Chamedora, chryzalidokarpus, palma kokosowa, kencja, palma daktylowa – to rodzaje palm, które można uprawiać w domu. Poznajcie, jakie warunki należy zapewnić palmom uprawianym w domu.

Spis treści

  1. Uprawa palm doniczkowych w domu - jakie warunki zapewnić?
  2. Najpopularniejsze palmy polecane do uprawy w domu
  3. Palma areka
  4. Palma chamedora
  5. Palma chamerops
  6. Palma kokosowa
  7. Palma howea
  8. Palma liwistona
  9. Palma daktylowa
  10. Palma waszyngtonia
  11. Jak dbać o palmy doniczkowe?

Uprawa palm doniczkowych w domu - jakie warunki zapewnić?

Palmy w środowisku naturalnym rosną głównie na obszarach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Do prawidłowego wzrostu potrzebują więc dużej ilości światła, ale rozproszonego. Bezpośrednie nasłonecznienie jest dla palm szkodliwe – często prowadzi do poparzenia liści. Latem palmy dobrze rosną w temperaturze pokojowej (18–22 st. C), zimą powinno się je przestawić do chłodnego pomieszczenia (4–12 st. C).

Palmy mają charakterystyczny, słabo rozgałęziony, palowy system korzeniowy. Dlatego powinno się je sadzić w długich i wąskich pojemnikach. W sprzedaży dostępne jest specjalistyczne podłoże do palm. Dobre rezultaty osiąga się również dodając do ziemi uniwersalnej trochę gliny i piasku. Na dnie donicy, w której sadzimy palmę, warto ułożyć solidną warstwę drenażową.

Najpopularniejsze palmy polecane do uprawy w domu

Do najpopularniejszych gatunków palm uprawianych w domu w pojemnikach należą: areka katechu, chamedora wytworna, palma kokosowa, howea, liwistona, palma daktylowa, waszyngtonia.

Palma areka

  • Areka katechu (łac. Areca catechu = Chrysalidocarpus catechu) – osiąga około 2 m wysokości. Jest często mylona z palmą kokosową. Charakteryzują ją drobne, pierzaste liście. To gatunek wybitnie ciepłolubny.

Palma areka - tropikalna roślina do domowej dżungli. Jak o nią dbać?

Palma chamedora

Chamedora wytworna (Chamaedoroa elegans) – to jedna z najłatwiejszych w uprawie palm. Znosi warunki półcieniste. Rośnie bardzo wolno. Zwykle osiąga 1–1,5 m wysokości.

Palma chamerops

Chamerops niski (Chamaerops humilis) – znana jest także jako karłatka niska. Wyróżniają ją wachlarzowate liście, ostro zakończone. Dorasta do 1 m wysokości.

Chamerops niski
Autor: GettyImages Chamerops niski

Palma kokosowa

Palma kokosowa (Cocos nucifera) – można wyhodować ją z orzecha kokosowego. Przez pierwsze kilka lat jest bardzo trudna w uprawie. Może osiągać 2–2,5 m wysokości.

Palma kokosowa
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Palma kokosowa wnosi powiew egzotyki do wnętrza

Palma howea

Howea (kencja) – w środowisku naturalnym rośnie jedynie na wyspie Lord Howe (stąd jej nazwa). W pomieszczeniach dorasta do 2–3 m wysokości.

Palma liwistona

Liwistona australijska (Livistona australis) – ma charakterystyczne,  wachlarzowate liście. Warto uprawiać ją w dużych i dość chłodnych pokojach. Rośnie szybko. Dorasta do 2–3 m wysokości.

Liwistona australijska
Autor: GettyImages Liwistona australijska

Palma daktylowa

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis), znany też jako palma daktylowa, bardzo popularna w polskich domach. Ma długie, pierzaste liście. Dorasta do 3 m wysokości.

Palma daktylowa
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Palma daktylowa w naszym kraju uprawiana jest w pojemnikach

Palma waszyngtonia

Waszyngtonia nitkowata (Washingtonia filifera) – ma charakterystyczne jasne włókienka na liściach. Rośnie szybko. Osiąga około 2  wysokości.

Jak dbać o palmy doniczkowe?

  • Palmy od wiosny do jesieni należy podlewać obficie – nie powinno się dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.
  • Co 2–3 tygodnie można palmy dokarmiać nawozem specjalistycznym lub nawozem dla roślin o ozdobnych liściach.
  • Zimą należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum.
  • Ważnym zabiegiem w pielęgnacji palm jest częste, nawet codzienne zraszanie roślin.
  • Palmy mogą być atakowane przez miseczniki i tarczniki. W obu przypadkach ręczne usuwanie szkodników jest skuteczniejsze od stosowania chemii.
  • Rozmnażanie palm w warunkach domowych jest trudne – bardziej opłaca się kupić nowe sadzonki.

Nie przegap:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.