Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Medinilla - efektowna roślina doniczkowa o pięknych kwiatach [WIDEO]
Rośliny doniczkowe

Medinilla - efektowna roślina doniczkowa o pięknych kwiatach [WIDEO]

Medinilla to efektowna roślina doniczkowa

Medinilla wspaniała to roślina doniczkowa o ozdobnych liściach i egzotycznych kwiatach. Jakie warunki należy zapewnić medinilli w uprawie domowej? Medinilla: uprawa w domu.

Medinilla wspaniała (łac. Medinilla magnifica) pochodzi z Filipin. W naturze jest epifitem, porasta gałęzie drzew w lasach deszczowych wysp Luzon i Mindoro. Medinilla wspaniała to roślina doniczkowa o ozdobnych liściach i egzotycznych kwiatach.

Jakie wymagania ma medinilla

Medinilla potrzebuje dużo światła, szczególnie podczas kwitnienia. Światło powinno być jednak rozproszone, bowiem ostre promienie słoneczne mogą powodować poparzenia liści. Najlepiej ustawić medinillę w głębi pokoju, którego okna wychodzą na południe lub obok okna wychodzącego na wschód lub zachód.
Medinilla potrzebuje dużo miejsca i to należy jej zapewnić. Roślina nie znosi dotykania, przestawiania oraz gwałtownych zmian temperatury – może to skutkować zrzucaniem pąków kwiatowych i kwiatów. Jej pędy i kwiatostany są kruche i łamliwe, dlatego potrzebują wsparcia (na przykład bambusowymi palikami).

Jak pielęgnować medinillę

Podłoże do uprawy medinilli powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. z powodzeniem można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych z dodatkiem mchu torfowca i odrobiny piasku. Roślina potrzebuje ciężkiej, stabilnej, wysokiej doniczki, gdyż potrafi przewracać się pod ciężarem okazałych, zwisających kwiatostanów, a ze względu na jej kruchość, każda przewrotka kończy się zazwyczaj połamaniem kwiatostanów i pędów. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki.
Podlewać medinillę należy średnio intensywnie, chłodną, miękką wodą, kolejne podlanie wykonuje się dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zalecane jest zraszanie rośliny, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody).
Medinillę zasila się nawozami uniwersalnymi dla roślin doniczkowych. Podczas kwitnienia i zawiązywania pąków kwiatowych można nawozić nawozami dla roślin kwitnących. Przesadza się tylko starsze egzemplarze, co kilka lat, po kwitnieniu.

Zobacz film: Jak pielęgnować medinillę

Autor zdjęć: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk), Konrad Kalbarczyk
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Zagadka
Zagadka

Mam dla Was zagadkę... Jakie kwiaty widzicie na zdjęciu? Podpowiem, że jest kilka gatunków. Jeden z...

Przeczytaj też:
Jak uprawiać drzewko laurowe? Wawrzyn szlachetny w donicy w domu, na balkonie i tarasie
Jak uprawiać drzewko laurowe? Wawrzyn szlachetny w donicy w domu, na balkonie i tarasie

Drzewko laurowe (czyli wawrzyn szlachetny) uprawiane w donicy może zdobić mieszkania, ale ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia