Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Kalla (cantedeskia) – uprawa w ogrodzie i w doniczkach. Jak uprawiać kallę
Rośliny doniczkowe

Kalla (cantedeskia) – uprawa w ogrodzie i w doniczkach. Jak uprawiać kallę

Cantedeskie z powodzeniem można uprawiać jako pokojowe rośliny doniczkowe

Cantedeskia (calla, kalia, kalla, zantedeskia) to roślina o efektownych kwiatach, którą można uprawiać zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Podpowiadamy, jak uprawiać kallę, by ładnie rosła i kwitła. Cantedeskia: uprawa.

Cantedeskia – popularnie, chociaż błędnie nazywana callą (kallą) – to atrakcyjna roślina tropikalna o oryginalnych kwiatach. Tworzy liczne, duże, zielone liście (czasem nakrapiane) oraz kwiatostany w kształcie kolby, otoczone barwną, dużą pochwą.

Ciekawe odmiany cantedeskii

Ze względu na swoją popularność, cantedeskia doczekała się obecnie wielu odmian ozdobnych. Poza najbardziej popularnymi roślinami o kwiatach białych (‘Albomaculata’), są także dostępne odmiany o kwiatach żółtych (‘Captain Tendens’, ‘Black Magic’), różowych (‘Crystal Blush”, ‘Captain Romance’, ‘Auckland’), łososiowych (‘Cameo’), pomarańczowych (‘San Remo’), ciemnobordowych (‘Schwarzwalder’, ‘Black Star’), czerwonych (‘Scarlet Pimpernel’) lub dwubarwnych (biało-zielonych ‘Green Goddess’, żółto-pomarańczowych ‘Mango’, fioletowo-białych ‘Picasso’), z których wiele ma dodatkowo dekoracyjne, nakrapiane liście (‘Schwarzwalder’, ‘Black Star’).

Cantedeskia – wymagania uprawowe

Ponieważ cantedeskia nie pochodzi z naszej strefy klimatycznej, będzie dobrze rosła i kwitła tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawy. Cantedeskie uprawiane w gruncie – zwykle gatunki o kwiatach kolorowych: Zantedeschia Rehmanna i Zantedeschia Elliotta – najlepiej czują się na stanowiskach wilgotnych i ciepłych oraz na żyznych, próchniczych glebach, dlatego szczególnie dobrze rosną w pobliżu oczek wodnych lub na terenach podmokłych. Rośliny preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru, na których najlepiej się rozrastają i bujnie kwitną.

Cantedeskie uprawiane w gruncie zakwitają późnym latem, jednak termin ich kwitnienia można przyspieszyć, poddając rośliny pędzeniu (wcześniejszej uprawie pod osłonami). Po przekwitnieniu cantedeskie należy wykopać z gruntu (rośliny nie znoszą niskiej temperatury), umieścić w doniczce i przenieść do widnego, ale chłodnego pomieszczenia o temperaturze około 10 st. C. W tym czasie należy też zaprzestać podlewania, co pozwoli roślinom przejść niezbędny, 2-miesieczny okres spoczynku. W styczniu doniczkę z cantedeskią należy ponownie przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej i wznowić podlewanie. Po przejściu wiosennych przymrozków, roślinę wysadza się do gruntu.

Uprawa cantedeskii w doniczkach

Pojemnikowa uprawa cantedeskii jest podobna, jednak rośliny uprawiane w doniczkach zakwitają z reguły wiosną (marzec–kwiecień, cantedeskie etiopskie) i wymagają miejsc półcienistych. W okresie wegetacji muszą mieć też zapewnione stale wilgotne podłoże i systematyczne nawożenie. Okres spoczynku przechodzą wczesnym latem, dlatego po kwitnieniu należy zaprzestać podlewania, pozwalając kłączom przeschnąć. Po zakończeniu spoczynku, doniczkę z rośliną można wynieść na balkon lub zadołować w ogrodzie, gdzie może pozostać aż do jesieni.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

"Lato, lato, lato, ech że ty"
"Lato, lato, lato, ech że ty"

Tak śpiewał Marek Grechuta przywołując piękną porę roku, jaką jest lato: upał, słońce, wszystkie...

Przeczytaj też:
Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze
Przedłużanie trwałości kwiatów ciętych: kwiaty o miękkiej łodydze

Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych: podpowiadamy jak pielęgnować kupione w kwiaciarni kwiaty ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia