Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Guzmania: dlaczego ta roślina doniczkowa zasycha?
Rośliny doniczkowe

Guzmania: dlaczego ta roślina doniczkowa zasycha?

Guzmiania po przekwitnięciu obumiera

Guzmania to ozdobna roślina doniczkowa o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Gdy guzmania przekwitnie, cała roślina zasycha. Dlaczego guzmania zasycha?

Guzmania to roślina z rodziny ananasowatych (Bromeliaceae), która w naturze jest epifitem. W domach uprawiana jest jako roślina doniczkowa.
Guzmania tworzy lejkowate rozety liści, które w zależności od gatunku mają różne kolory: zielone, bordowe, brązowe. Największą ozdobą guzmanii są jej kwiaty, a właściwie barwne przykwiatki otaczające drobne, niepozorne kwiaty właściwe. Przykwiatki guzmanii o jaskrawoczerwonym lub pomarańczowym kolorze układają się w kształcie gwiazdy.
W sprzedaży dostępne są prawie wyłącznie kwitnące egzemplarze. Po jakimś czasie roślina przekwita i....cała zasycha.

>>Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Portrety roślin

Dlaczego guzmania zasycha?

Zasychanie guzmanii to naturalny proces. Guzmania kwitnie tylko raz na każdej rozecie liściowej. Po wydaniu kwiatów roślina zamiera. Kiedy guzmania przekwitnie, rozeta liściowa obumiera (zasycha). Ale u podstawy starej (zasychającej) rozety wyrastają zazwyczaj 2–3 młode rozetki. Te młode roślinki (odrosty) po wyrośnięciu i wykształceniu własnych korzeni można odciąć od zasychającej rośliny matecznej i przesadzić do nowej doniczki. Najlepiej robić to wiosną.

Pamiętajmy, aby kupując guzmanię wybierać egzemplarz, który dopiero zaczął kwitnąć - pęd kwiatostanowy powinien być dopiero co widoczny w środku rozety. Wtedy guzmania będzie dłużej cieszyć nasze oczy.

Autor zdjęć: photos.com, Konrad Kalbarczyk
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Lawendowo
Lawendowo

Lawendowo nam :) Ostatnia w tym roku, aromatyczna lawenda. Z niej wykonaliśmy wiązankę ślubną....

Przeczytaj też:
Nawożenie dolistne domowych roślin doniczkowych
Nawożenie dolistne domowych roślin doniczkowych

Nawożenie dolistne domowych roślin doniczkowych: na czym polega nawożenie dolistne, w jakich ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia