Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Fiołek afrykański (sępolia) w doniczce – domowa uprawa i pielęgnacja
Rośliny doniczkowe

Fiołek afrykański (sępolia) w doniczce – domowa uprawa i pielęgnacja

Fiołki afrykańskie od dawna zdobią nasze wnętrza

Fiołek afrykański, czyli sępolia, to popularna kwitnąca roślina doniczkowa, uprawiana w naszych domach od lat. Jak sprawić, by fiołek afrykański kwitł długo i obficie? Domowa uprawa i pielęgnacja fiołka: poradnik.

Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha), zwany też sępolią, to bardzo popularna roślina doniczkowa. Nazwę swą roślina zawdzięcza baronowi barona Walterowi von Saint Paul St Claire, który odkrył ją w końcu XIX wieku w Afryce Południowej.
Fiołek afrykański osiąga 10–15 cm wysokości i 12–15 cm średnicy – jest to więc roślina niewielkich rozmiarów, dzięki czemu znakomicie nadaje się do każdego wnętrza.

Fiołek afrykański – różne kolory kwiatów

Kwiaty fiołka afrykańskiego, zebrane w uroczy bukiecik oraz mięsiste, miękko owłosione liście sprawiają, że fiołek afrykański to wyjątkowo wdzięczna roślina. Na rynku dostępnych jest wiele wyhodowanych odmian fiołka afrykańskiego, różniących się barwą kwiatów – od fioletowej i ciemnoniebieskiej, przez czerwoną, fiołkoworóżową i różową do białej, ich budową (kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, o gładkich bądź postrzępionych brzegach płatków) i kolorem liści (ciemno- lub jasnozielone, z białymi brzegami bądź przebarwieniami).
Fiołek afrykański kwitnie cały rok, szczególnie obficie latem.

Zobacz też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. ZDJĘCIA kwiatów

Pielęgnacja fiołka afrykańskiego w domu: podlewanie, nawożenie, przesadzanie

Najlepsze dla fiołka afrykańskiego jest stanowisko widne, ale do którego dociera światło rozproszone (nie lubi bezpośrednio padających promieni słonecznych).
Fiołek afrykański lubi wilgotne powietrze, ale nie znosi spryskiwania wodą liści i kwiatów. Liści fiołka nie wolno moczyć, ponieważ wtedy zwiększa się niebezpieczeństwo porażenia rośliny przez choroby oraz możliwość poparzenia liści (gdy słońce świeci bezpośrednio na roślinę). Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny najlepiej ustawić doniczkę z fiołkiem na podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem zalanymi wodą lub umieścić doniczkę w większym pojemniku wypełnionym wilgotnym mchem.
Liście fiołka czyści się z kurzu miękkim, suchym pędzelkiem. Absolutnie nie wolno używać płynu ani środków do nabłyszczania liści!
Fiołek afrykański nie lubi przeciągów. Od wiosny do jesieni należy co dwa tygodnie zasilać roślinę, stosując nawóz płynny do roślin kwitnących.
Fiołka podlewamy wlewając wodę do podstawek (a nie do doniczki), dwa razy w tygodniu, używając wody odstałej o temperaturze pokojowej. Między podlewaniami podłoże powinno lekko przeschnąć.

Przeczytaj też: Podlewanie kwiatów doniczkowych: kiedy i jak podlewać kwiaty doniczkowe

Fiołek najlepiej rośnie w ziemi ogrodniczej z dodatkiem torfu i ewentualnie piasku lub perlitu. Przesadza się go zazwyczaj co roku, do doniczki tylko o numer większej, gdyż lepiej kwitnie w doniczce nieco za ciasnej. Ze względu na to, że fiołek afrykański ma płytki system korzeniowy, najlepsze dla niego są doniczki płaskie.
Systematycznie należy usuwać złamane, uszkodzone, zbrązowiałe i zeschnięte liście oraz przekwitłe kwiaty.

Rozmnażanie fiołka afrykańskiego

Fiołek afrykański najłatwiej rozmnaża się przez sadzonki liściowe. Najlepszym terminem pobierania sadzonek (liść z ogonkiem) jest późna wiosna. Sadzonki ukorzenia się w ziemi lub w wodzie. W ten sposób otrzymane rośliny zachowują cechy rośliny matecznej i zakwitają po około 6 miesiącach.
Fiołek można też rozmnażać przez nasiona wysiewane wiosną, ale trzeba pamiętać o tym, że tak uzyskane egzemplarze nie muszą powtarzać cech rośliny, z której pobrano nasiona.

Jak kupować fiołek afrykański – na co zwrócić uwagę kupując sępolię

Przy zakupie fiołka afrykańskiego należy wybierać roślinę o zdrowych (bez plam i przebarwień, śladów gnicia, znikształceń), błyszczących liściach, która obok już rozwiniętych kwiatów ma dużo dobrze wykształconych pąków kwiatowych (wtedy będzie dłużej kwitła).
Fiołek afrykański jest bardzo wrażliwy na zimno, jeśli więc kupujemy go w chłodne dni, szczególnie zimą, należy zadbać o dobre zabezpieczenie rośliny, aby nie zmarzła podczas transportu do domu. Można na przykład owinąć zakupioną roślinę w gazetę lub karton.

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. Poradnik: gdzie i jak kupować rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wielkanoc się zbliża!
Wielkanoc się zbliża!

Ani się obejrzymy, a święta wielkanocne się zaczną. Czy już myślicie nad wielkanocnymi dekoracjami...

Przeczytaj też:
Drzewko bonsai: czy warto kupić bonsai w supermarkecie
Drzewko bonsai: czy warto kupić bonsai w supermarkecie

Miłośników bonsai wciąż przybywa. Wielu z nich chciałoby ozdobić swoje mieszkania drzewkami ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia