Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Doniczkowe kwiaty egzotyczne: echmea wstęgowata – uprawa i pielęgnacja
Rośliny doniczkowe

Doniczkowe kwiaty egzotyczne: echmea wstęgowata – uprawa i pielęgnacja

Echmea wstęgowata kwitnie tylko raz

Echmea wstęgowata to roślina doniczkowa o wyjątkowo efektownych kwiatach i ozdobnych liściach. Podpowiadamy jak pielęgnować echmeę uprawianą w domu w doniczce. Czy echmea powtarza kwitnienie?

Echmea wstęgowata (łac. Aechmea fasciata) należy do rodziny ananasowatych Bromeliaceae, która obejmuje ponad tysiąc gatunków, w większości epifitów osiedlających się w naturze na innych roślinach (zwykle drzewach). Echmea wstęgowata pochodzi z Ameryki Południowej. Roślina tworzy rynienkowate liście zebrane w lejkowatą rozetę. Liście są zielone z poprzecznymi pręgami (stąd nazwa), ładnie kontrastują z różowym pędem kwiatostanowym wyrastającym ze środka rozety. Na zakończeniu tego pędu tworzy się dekoracyjny kwiatostan złożony z fioletowych kwiatów właściwych, skupionych między różowymi przykwiatkami.
Kupując echmeę najlepiej wybrać egzemplarz już kwitnący, ale z pędem kwiatostanowym dopiero co pojawiającym się w środku rozety. Trzeba sprawdzić, czy podstawa rozety i kwiatostanu nie ma śladów gnicia.

Echmea wstęgowata kwitnie tylko raz

Podobnie jak inne rośliny z rodziny ananasowatych, echmea kwitnie tylko raz, choć dość długo (w kwiatostanie tworzą się sukcesywnie małe kwiaty, utrzymujące się jakiś czas). Po przekwitnięciu rozeta rośliny stopniowo obumiera. U podstawy matecznej rozety powstają dwie lub trzy młode rozety. Po całkowitym zaschnięciu obumarłą rozetę mateczną usuwa się, a młode rozety oddziela i przesadza do oddzielnych doniczek.

>> Przeczytaj też: Frizea – egzotyczna roślina doniczkowa

Echmea: pielęgnacja

Echmea wstęgowata to roślina bardzo tolerancyjna i dość łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym, ale lubi też światło rozproszone. Do wzrostu wystarczy temperatura pokojowa (nie spadająca poniżej 12 st. C). Echmea potrzebuje dość wilgotnej ziemi (zwłaszcza przed kwitnieniem), dlatego podlewać należy roślinę dwa razy w tygodniu. Podlewa się podłoże w doniczce, ale także wlewa wodę do lejka rozety (w lejku powinno być około 2,5 cm wody, którą trzeba wymieniać co 3 tygodnie).

echmea

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Konrad Kalbarczyk
Opracowanie: redakcja serwisu
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Czarno-biały ślub
Czarno-biały ślub

Oto wiązanka na wesele w klimacie black and white. Dodaliśmy do niej czarne piórka, oraz cienka,...

Przeczytaj też:
Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na prezent
Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe na prezent

Coraz częściej zamiast kwiatów ciętych wręczamy jako prezent rośliny doniczkowe, szczególnie te ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia