Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Rośliny doniczkowe > Rośliny doniczkowe > Czy ananas można uprawiać w doniczce? Uprawa ananasa w domu
Rośliny doniczkowe

Czy ananas można uprawiać w doniczce? Uprawa ananasa w domu

Uprawa ananasa w doniczce: czy to możliwe? Ananas, jak wiele innych tropikalnych roślin, można uprawiać w domu. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę, że sadzonkę ananasa można pozyskać z dojrzałego owocu. Jak to zrobić? Jakie warunki należy zapewnić ananasowi podczas uprawy w doniczce?

Ananas (łac. Ananas comosus) należy do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Ma podobny wygląd oraz wymagania jak jego kuzyni. Ananas w uprawie doniczkowej osiąga z reguły niewielkie rozmiary (nieco ponad 50 cm wysokości). Tworzy rozetę długich liści, ułożonych spiralnie. Ananasa można wyhodować w doniczce: podpowiadamy jak pozyskać sadzonkę ananasa z owocu, który kupimy w sklepie i jak go pielęgnować, by urósł.

Wymagania i uprawa ananasa w doniczce

Ananas uprawiany w doniczce to roślina, która preferuje stanowiska jasne, ale o rozproszonym świetle. Optymalna temperatura latem wynosi 22–24 st.C, a zimą 18–21 st.C.

Sprawdź także: uprawa kawy w doniczce - poradnik

Ananas jest tolerancyjny względem podłoża – wystarczy uniwersalna ziemia. Na dnie doniczki warto ułożyć warstwę drenażową, aby zminimalizować ryzyko gnicia korzeni. Latem ananasa uprawianego w doniczce podlewa się 2–3-krotnie w ciągu tygodnia, zimą raz w tygodniu. Wodę można wlewać do wnętrza rozety liściowej. Powinna być jednak odstana i miękka. Ananas posadzony w żyznym podłożu nie wymaga nawożenia. Lubi natomiast regularne zraszanie.

Sadzenie ananasa w doniczce: krok po kroku

1. W sklepie należy wybrać dojrzały, ale wciąż świeży owoc ananasa z widoczną, nieuszkodzoną rozetą liści.
2. Rozetę liści ananasa oddziela się od owocu z 1-2 cm fragmentem miąższu.
3. Miąższ (i pierwsze liście) należy usunąć tak, aby odkryć krótki, nagi fragment pędu ananasa. Tak przygotowaną sadzonkę ananasa do uprawy w doniczce warto pozostawić na dobę, aby przeschła (mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych).
4. Nasadę pędu ananasa zaleca się umieścić w ukorzeniaczu (jeśli nie ma jeszcze widocznych korzeni).
5. Przygotowaną sadzonkę ananasa sadzi się w wilgotnym podłożu (torf wymieszany z piaskiem).
6. Donicę z ananasem należy umieścić w ciepłym (20–26 st. C), najlepiej wilgotnym pomieszczeniu. Początkowo anasa w doniczce można uprawiać pod przezroczystym przykryciem. Gdy wykształci nowe liście, można roślinę przenieść na słoneczny parapet.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

spacer na działeczkę

W niedzielę byliśmy na naszej działeczce, a ponieważ był mróz problem mieliśmyz...

Przeczytaj też:
Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji
Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Rośliny ananasowate to grupa roślin egzotycznych uprawianych w doniczkach, którymi chętnie dekorujemy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia