Rośliny zimozielone do ogrodu - 11 najpopularniejszych gatunków liściastych

2023-10-06 9:12

Aby nasz ogród także zimą prezentował się interesująco, warto posadzić w nim zimozielone rośliny liściaste. Przedstawiamy najpopularniejsze zimozielone rośliny liściaste, które zimą ożywią nasz ogród.

Rośliny zimozielone to gatunki, które nie zrzucają liści na zimę.  Są chętnie sadzone w ogrodach, ponieważ zdobią je nie tylko w sezonie, ale także w okresie zimowym. Dzięki nim zimą oraz wczesną wiosną ogród wygląda ciekawie.

Rośliny zimozielone znaleźć można nie tylko wśród iglaków. Jest wiele roślin liściastych, które nie zrzucają liści na zimę. Poznaj zimozielone rośliny liściaste najczęściej sadzone w naszych ogrodach.

Jakie rośliny zimozielone posadzić w ogrodzie?

  • Bukszpan wiecznie zielony – zimozielony krzew, który dorasta nawet do 3 m wysokości. Znakomicie znosi cięcie i formowanie, dlatego bardzo często tworzone są z niego żywopłoty i obwódki, a także roślinne rzeźby. Ma drobne, skórzaste i błyszczące liście. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Jest odporny na suszę.
  • Bluszcz pospolity – bardzo popularne pnącze zimozielone, którego pędy dorastają do 30 m długości wspinając się za pomocą korzeni przybyszowych. Liście są ciemnozielone, błyszczące i skórzaste. Najlepiej rośnie w półcieniu i cieniu. Znakomicie nadaje się do obsadzania ogrodzeń i ścian oraz jako roślina okrywowa.
  • Barwinek pospolity – niski zimozielony krzew, płożący się po ziemi, dorastający do 30 cm wysokości. Ma skórzaste, ciemnozielone liście. Jego ozdobą są także fioletowoniebieskie kwiaty (kwitnie od maja do września). Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. To znakomita roślina okrywowa. Dobrze sprawdza się pod drzewami.
  • Ognik szkarłatny – zimozielony krzew liściasty, który zimą dodatkową zdobią małe kuliste owoce o intensywnie żółtej, pomarańczowej lub czerwonej barwie. Liście są ciemnozielone, podczas mroźnych zim brązowieją, czasem opadają. Najlepiej sadzić go w miejscach ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Dobrze znosi suszę, ale źle przesadzanie. Znakomita roślina na niewysoki żywopłot.
  • Mahonia pospolita – zimozielony krzew o ciemnozielonych, błyszczących i skórzastych liściach, które jesienią przebarwiają się na czerwonobrunatno. Kwiaty mahonii pojawiają się wiosną, a latem roślina jest obsypana ciemnogranatowymi owocami. Mahonie najlepiej posadzić w miejscu lekko zacienionym i osłoniętym od wiatru. Nadaje się do sadzenia pod drzewami. Tworzy się z niej niewysokie żywopłoty i obwódki.
  • Runianka japońska – zimozielona krzewinka, która doskonale spełnia rolę rośliny okrywowej. Dorasta do 20 cm wysokości, rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom szybko pokrywając powierzchnię. Ma ciemnozielone, błyszczące liście, ząbkowane na brzegach. Najlepiej rośnie w miejscach zacienionych i wilgotnych. Nadaje się do sadzenia pod drzewami.
  • Trzmielina Fortune’a – zimozielony krzew o wielu odmianach różniących się barwą liści. Preferuje gleby wilgotne i żyzne oraz miejsca osłonięte od wiatru. Bardzo dobrze znosi cięcie.
  • Irga Dammera – zimozielony krzew o płożącym pokroju, znakomita roślina okrywowa (szczelnie pokrywa powierzchnię). Dobrze rośnie także na skarpach. Jesienią roślina pokryta jest kulistymi, intensywnie czerwonymi owocami. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, źle znosi suszę (trzeba ją regularnie podlewać).
  • Różanecznik (rododendron) – zimozielony krzew o ciemnozielonych, skórzastych liściach. Wyhodowano liczne odmiany różanecznika – niektóre z nich charakteryzują się dobrą odpornością na wielostopniowe mrozy. Różanecznik obficie kwitnie wiosną – kwiaty mają różne barwy, w zależności od odmiany.
  • Ligustr pospolity – zimozielony krzew liściasty, dorastający do 3–5 m wysokości. Jeden z najpopularniejszych krzewów na żywopłoty, szczególnie formowane (doskonale znosi cięcie). Roślina dobrze znosi suszę i mróz, odporny na zanieczyszczenia powietrza. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste.
  • Ostrokrzew kolczasty - krzew dorastający do 2–3 m wysokości, o ciemnozielonych, błyszczących liściach i ozdobnych owocach, pozostających na zimę na roślinie. Doskonale znosi cięcie, dlatego nadaje się na żywopłoty formowane.

Przeczytaj też:

Jak przygotować krzewy w ogrodzie do zimy?

Czy dobrze znasz zimozielone rośliny ogrodowe? Zdobędziesz 10/10?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego: ten popularny zimozielony krzew liściasty doskonale znosi cięcie i formowanie
Bukszpan
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.