Agrowłóknina czy agrotkanina – co wybrać do ściółkowania roślin w ogrodzie?

2018-04-26 17:31

Agrowłóknina i agrotkanina to materiały wykorzystywane w ogrodzie do ściółkowania roślin. Podpowiadamy, czym się różni agrowłóknina od agrotkaniny i jak je stosować. Kiedy zastosować agrowłókninę, a kiedy agrotkaninę.

Ściółkowanie wspomaga wzrost roślin, ułatwiając jednocześnie ich pielęgnację. Przykrycie gleby pod roślinami ściółką przeciwdziała nadmiernemu nagrzewaniu się gleby i jej wysychaniu, chroni podłoże przed wymywaniem (przy obfitych opadach deszczu), znacznie ogranicza zachwaszczenie (zmniejszając kiełkowanie nasion chwastów oraz ich rozwój).Do ściółkowania wykorzystywać różne materiały: naturalne (np. kory sosnowej, słomy, igliwia, torfu, żwiru) lub syntetyczne. Z tych drugich popularnie stosowane i polecane przez specjalistów ogrodnictwa, sadownictwa czy leśnictwa są agrowłókniny i agrotkaniny.Oba materiały mają wiele zalet:

  • są znacznie skuteczniejsze niż naturalne, standardowe metody ściółkowania liśćmi lub korą,
  • zabezpieczają przed chwastami,
  • nie szkodzą glebie, będąc dla niej chemicznie obojętnymi,
  • zapewniają odpowiednią wilgotność podłoża, przyspieszając rozkwit zasadzonych roślin.

Kiedy zdecydować się na zastosowanie agrowłókniny, a kiedy na ściółkowanie agrotkaniną? Zanim dokonasz wyboru, warto dowiedzieć się, czym różnią się te dwa materiały do ściółkowania roślin oraz w jakich przypadkach będzie lepsza agrowłóknina, a w jakich agrotkanina?

Czym jest agrowłóknina?

Agrowłóknina to jeden z najczęściej używanych produktów do ściółkowania. Wykorzystywana jest również jako materiał do okrywania (otulania) roślin nieodpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne, szczególnie zimą i wczesną wiosną (okryciowa agrowłóknina biała). Wówczas chroni przed wiatrem, mrozem, palącym słońcem czy gradobiciem. Agrowłóknina występuje w różnych gramaturach i kolorach (w zależności od przeznaczenia). Do ściółkowania używana jest przede wszystkim brązowa, czarna i zielona.Agrowłóknina zabezpiecza przed chwastami, szkodnikami glebowymi oraz chorobami. Z uwagi na swoją nieregularną strukturę posplatanych włókien z odciśniętymi rowkami bardzo dobrze przepuszcza wodę i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, wpływając tym samym na lepsze zakorzenienie się roślin i ich rozwój.Dzięki swojej budowie bardzo dobrze sprawdza się na terenach pagórkowatych i skarpach, ponieważ dobrze przylega do niej materiał ściółkujący (np. kora sosnowa). Wyposażona jest także w stabilizator UV, który chroni przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, pozwalając na dłuższe jej użytkowanie. Bardzo często wykorzystywana jest w uprawach truskawek oraz innych owoców i warzyw.Agrowłóknina jako materiał ściółkujący stosowana jest nie tylko na rabatach czy grządkach, ale także między nimi, głównie jako ochrona przeciw chwastom i element estetyczny podsypywany korą. Z uwagi na cieńszą warstwę włókien jest tańsza od agrotkaniny, co oczywiście nie powinno być najistotniejszym czynnikiem decydującym przy wyborze.

Czym jest agrotkanina (mata szkółkarska)?

Agrotkanina, nazywana matą ściółkującą lub matą szkółkarską, jest wyjątkowo mocnym materiałem polipropylenowym. Wykorzystywana do tej pory głównie w architekturze krajobrazu, staje się dziś coraz częściej stosowanym produktem w ogrodnictwie, sadownictwie, warzywnictwie, leśnictwie, rolnictwie, a także budownictwie. Agrotkanina występuje w różnych kolorach: czarnym, brązowym, zielonym, białym, a także różnej gramaturze. Zawiera stabilizator UV, który przedłuża żywotność tkaniny. Jest więc bardzo trwała i dzięki temu ekonomiczna.Agrotkanina to bardzo dobry produkt do ściółkowania, zapewniający roślinom ozdobnym, warzywom oraz drzewom, krzewom i krzewinkom owocowym optymalne warunki rozwoju. Służy do eliminacji chwastów, które zaburzają wzrost roślin i odbierają cenne składniki pokarmowe z gleby – i to bez konieczności sięgania po herbicydy. Stosując zatem agrotkaninę nie tylko działamy ekologicznie, ale także i oszczędzamy czas na odchwaszczanie, który możemy przeznaczyć na inne prace w ogrodzie czy sadzie.Wysoka gramatura włókien agrotkaniny, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, umożliwia rozkładanie na jej powierzchni kamieni, grysu czy żwiru. Wyraźnie zaznaczone linie na powierzchni agrotkaniny ułatwiają rozplanowanie miejsc do posadzenia poszczególnych roślin, bez potrzeby zrobienia przypadkowych rozcięć, mogących z czasem być doskonałym miejscem dla rozwoju chwastów.Agrotkanina to jeden z najlepszych materiałów do ściółkowania, ponieważ przepuszcza w głąb podłoża wodę i składniki mineralne przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Wpływa też na jej spulchnianie. Utrzymywana pod jej powierzchnią odpowiednia temperatura i wilgotność podłoża, a także szybsze nagrzewanie się gleby, przyczynia się do lepszego rozwoju korzeni, szybszego wzrostu rośli, a w przypadku roślin użytkowych – większych plonów.Wykonana z włókien polipropylenowych agrotkanina nie wpływa na zmianę pH gleby, będąc dla niej chemicznie obojętną. Struktura agrotkaniny umożliwia właściwe dawkowanie nawozów, które przenikają przez materiał podczas opadów deszczu lub podlewania. Produkt nie przepuszcza pleśni, grzybów i nie ulega gniciu, zatem nie powoduje erozji gleby.

Agrowłóknina czy agrotkanina – co wybrać?

Zarówno agrowłóknina, jak i agrowtkanina służą do ściółkowania, chronią przed chwastami, przepuszczają do podłoża wodę i nawozy, a także zdecydowanie upiększają estetyczną stronę ogrodu i ułatwiają jego pielęgnację. To, który z materiałów wybierzemy, zależy od celu użycia i oczekiwań. Dlatego decyzja zakupu powinna być przede wszystkim podyktowana przeznaczeniem produktu.Agrowłókninę wybierzmy, gdy potrzebujemy materiału do osłony roślin przez zimowymi i wiosennymi chłodami. Lepiej niż agrotkanina nadaje się na skarpy i tereny pagórkowate, gdyż z agrotkaniny kora, kamyki lub grys mogą się zsuwać. Do obsypania grysem lepsza jednak będzie agrotkanina, ponieważ jest mocna i ostre krawędzie grysu nie powinny jej przeciąć (a to może mieć miejsce w przypadku stosowania agrowłókniny).Eksperci często polecają agrotkaninę jako bardziej wytrzymałą i długowieczną (określa się ją jako dwukrotnie bardziej trwałą niż agrowłóknina i mniej podatną na uszkodzenia mechaniczne).Materiał powstał we współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Rolmarket.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają