Jak rozmnażać domowe rośliny doniczkowe? Poznaj sposoby rozmnażania roślin doniczkowych

2023-12-13 9:20

Sposobów rozmnażania domowych roślin doniczkowych jest kilka. Najczęściej rośliny doniczkowe rozmnaża się wegetatywnie. Jak rozmnożyć rośliny doniczkowe? Rozmnażanie domowych roślin doniczkowych - poradnik.

Spis treści

  1. Kiedy rozmnażać rośliny doniczkowe?
  2. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział
  3. Rozmnażanie roślin doniczkowych z sadzonek wierzchołkowych
  4. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez oddzielanie młodych roślin
  5. Rozmnażanie roślin doniczkowych z liści z ogonkami
  6. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki z ponacinanych liści
  7. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez ukorzenianie roślin w wodzie
  8. Rozmnażanie roślin doniczkowych przez odkłady powietrzne
  9. Sadzenie rozmnożonych roślin do doniczek

Rośliny można rozmnażać na dwa sposoby: generatywnie – z nasion oraz wegetatywnie – z sadzonek, przez podział czy odkłady. W przypadku roślin doniczkowych ta druga metoda jest najpopularniejsza. W większości przypadków jest to dość proste, a uzyskane samodzielnie nowe rośliny sprawiają więcej radości niż te już wyrośnięte, kupione w sklepie.

Kiedy rozmnażać rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe najlepiej rozmnażać wiosną przy okazji przesadzania, po zakończeniu zimowego okresu spoczynku roślin lub wczesnym latem. W tym czasie mają one najwięcej siły, a młode sadzonki najłatwiej się ukorzenią.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez podział to najłatwiejszy i zawsze skuteczny sposób rozmnażania gatunków, które tworzą kępy, czyli paproci, marant, zielistek, sansewierii, aspidistry (żelaznych liści), asparagusów, papirusów (cibor).

Roślinę wyjmujemy z doniczki i palcami (w ostateczności nożem) rozdzielamy na mniejsze części jej bryłę korzeniową. Pamiętajmy, by na każdej oddzielonej części był przynajmniej jeden dorosły pęd z kilkoma korzeniami. Każdą z części sadzimy w osobnej doniczce ze świeżą żyzną ziemią. Nie należy dzielić rośliny na zbyt małe kawałki.

Rozmnażanie roślin doniczkowych z sadzonek wierzchołkowych

Drugim popularnym sposobem jest rozmnażanie roślin doniczkowych z sadzonek wierzchołkowych. Ta prosta metoda polega na odcięciu mocnych, niezdrewniałych wierzchołkowych części pędów (najłatwiej się ukorzeniają). Należy obciąć je ostrym narzędziem – nożem lub sekatorem – unikając miażdżenia miejsca cięcia.

Przez sadzonki wierzchołkowe można rozmnażać: klonik (abutilon ogrodowy), aukubę, begonię, papirus, difenbachię, fikus (figowiec), fitonię, pokrzywkę brazylijską, czyli koleus, monsterę, oleander, mirt, peperomię, rozmaryn, lipkę pokojową (sparmanię), bluszcz, hoję (woskownicę), cissus, roicissus, filodendrony pnące, trzykrotkę, fuksję, pelargonię, kaktusy i inne sukulenty.

Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe krok po kroku:

  • Wybieramy zdrowe niekwitnące pędy z co najmniej dwiema parami liści.
  • Odcinamy je od rośliny macierzystej ostrym nożem, poniżej węzła pędu – powinny mieć długość 8-10 cm.
  • Usuwamy niższą parę liści, przycinamy łodygę sadzonki tuż pod węzłem (to z niego wyrosną korzenie).
  • Zanurzamy ją w preparacie do ukorzeniania. Nadmiar preparatu strząsamy.
  • W podłożu robimy otwór (np. patyczkiem do szaszłyków) i wkładamy do niego przygotowaną sadzonkę.
  • Do jednej doniczki możemy włożyć ich kilka. Podłoże dookoła każdej z nich delikatnie ugniatamy i podlewamy rośliny.
  • Sadzonki przykrywamy na dwa tygodnie torebką foliową i ustawiamy w miejscu oświetlonym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym.
  • Rośliny wietrzymy 10 minut dziennie, pilnujemy, by podłoże nie wysychało.
  • Gdy zaczną rosnąć – przesadzamy.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez oddzielanie młodych roślin

Rozmnażanie przez oddzielanie młodych roślin to także prosty i mało ryzykowny sposób – tu sama starsza roślina dostarcza młodych egzemplarzy. Niektóre gatunki tworzą odrosty – małe rośliny wokół podstawy starszej (np. bromelia i kaktusy). Oddzielamy je, zachowując jak najwięcej korzeni. Inne wytwarzają sadzonki na pędach (np. zielistka), które odcinamy i wsadzamy do nowej doniczki.

Rozmnażanie roślin doniczkowych z liści z ogonkami

Rozmnażanie roślin przez sadzonki liściowe to metoda stosowana w przypadku fiołków afrykańskich, peperomii, begonii królewskiej, papirusa i gruboszowatych, np. grubosza, kalanchoe.

  • Ostrym nożem odcinamy liść z ogonkiem.
  • Umieszczamy go w przepuszczalnym podłożu – ziemi do roślin doniczkowych z dodatkiem piasku (1:1).
  • Ogonek zagłębiamy w glebie aż do blaszki liściowej. Lekko ugniatamy ziemię dookoła, podlewamy i na koniec przykrywamy kapturkiem z torebki foliowej (lub odciętą butelką plastikową) – dla zachowania wysokiej wilgotności.
  • Po 1-2 miesiącach, gdy dookoła sadzonki zaczynają się pojawiać drobne listki, usuwamy osłonę, a gotowe małe roślinki przesadzamy do docelowych doniczek.

W przypadku opuncji czy zygokaktusów (zwanych grudnikami lub kaktusami bożonarodzeniowymi) odcina się zielone blaszki i umieszczane w ziemi – nie są to jednak liście, ale przekształcone pędy. Odcięty fragment rośliny (liść lub segment pędu) umieszczamy w próchnicznej ziemi z dodatkiem piasku. Delikatnie ugniatamy podłoże i podlewamy je. Po kilkunastu dniach, gdy u podstawy pojawią się drobne listki i sadzonki się ukorzenią, wyjmujemy je z pojemnika i sadzimy pojedynczo do doniczek z żyzną ziemi.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki z ponacinanych liści

Od rośliny macierzystej odcinamy duży, zdrowy liść. Następnie nacinamy go w kilku miejscach od spodu w poprzek najgrubszych nerwów. Najlepiej robić to w odległości 2 cm od podstawy, co 1,5 cm. Tak przygotowany liść przymocowujemy niedużymi kamykami, małymi drucikami lub wykałaczkami do podłoża (lekka przepuszczalna gleba z dodatkiem piasku) w doniczce. Doniczkę nakrywamy folią i stawiamy w ciepłym, jasnym miejscu (ale nie nasłonecznionym). Po miesiącu z nerwów zaczynają wyrastać małe sadzonki, które po kolejnych 2-3 miesiącach przenosimy do docelowych doniczek.

Warto wiedzieć
Sadzonki liściowe

Autor: Konrad Kalbarczyk

Sadzonki pędowe i liściowe ucinamy i sadzimy szybko, gdy powierzchnia cięcia jest świeża. Zwiędnięte trudno się ukorzeniają. Do wyjątków należą kaktusy i inne sukulenty, a także pelargonie wymagające osuszenia miejsca cięcia przed posadzeniem. Również sadzonki roślin wydzielających po cięciu sok mleczny, np. fikusa, należy przetrzymać na powietrzu, a gdy sok stężeje, wytrzeć go lub obmyć wodą i wtedy posadzić roślinkę.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez ukorzenianie roślin w wodzie

Dużo gatunków – np. oleandry, papirus, fikusy, fiołek afrykański, roicissus, sparmania, a nawet pelargonie – można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek w wodzie. Mają być w niej zanurzone nie głębiej niż 2-3 cm, dlatego aby utrzymać sadzonki na odpowiedniej głębokości, na naczyniu umieszcza się tekturę z wyciętymi otworami, w które wstawia się roślinki. Należy zmieniać wodę w naczyniu. Zależnie od gatunku ukorzeniają się one po kilku dniach lub tygodniach. Poznaje się to po przyrostach pędów. Wtedy rośliny trzeba bardzo ostrożnie przesadzić do odpowiednich doniczek z żyzną, ale lekką i przepuszczalną ziemią.

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez odkłady powietrzne

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez odkłady powietrzne to rzadki sposób rozmnażania. Odkłady są stosowane w przypadku za bardzo wyrośniętych roślin o dużych rozmiarach, np. figowca, filodendrona, difenbachii.

  • Najpierw nacinamy pień na wybranej wysokości, a w miejsce przecięcia wkładamy ziarenko żwiru, zapobiegając ponownemu zrośnięciu się rozciętych części.
  • Nacięte miejsce owijamy wilgotnym mchem i przezroczystą folią zapewniającą równomierną wilgotność.
  • Po 6-8 tygodniach pod folią powinniśmy dostrzec, że wytworzyły się nowe korzenie. Wtedy możemy odciąć sadzonkę i posadzić ją w lekkiej ziemi.

Ten zabieg jest podwójnie korzystny – stara roślina zostaje skrócona, może się rozgałęziać i bez przeszkód rosnąć, a z jej części górnej mamy drugą, ładną i młodą.

Sadzenie rozmnożonych roślin do doniczek

Przygotujmy tyle nowych doniczek, ile mamy sadzonek. Ich wielkość zależy od rozmiarów egzemplarza, nie powinny być za duże. Na dno każdej wsypujemy drenaż (np. keramzyt). Przygotujmy też świeże podłoże, odpowiednie dla konkretnych sadzonek. Dla większości jest to ziemia uniwersalna, którą kupuje się w sklepie. Jeśli tego wymagają, np. sukulenty – zmieszajmy ziemię do roślin doniczkowych z piaskiem. Mniej więcej godzinę przed przesadzaniem warto podlać sadzonki – wtedy łatwiej będziemy mogli wyjąć je z poprzedniej doniczki. Wyjmujemy delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzimy do przygotowanej doniczki, ugniatamy ziemię i lekko podlewamy.

Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.