Jak przycinać migdałka po kwitnieniu? Dlaczego migdałek nie kwitnie?

2024-04-22 11:31

Cięcie migdałka to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tego dekoracyjnego krzewu. Odpowiedni termin cięcia i technika sprawią, że pięknie zakwitnie w kolejnym sezonie. Jeśli migdałka przytniemy za wcześnie, nie zakwitnie wcale. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać migdałka. Wyliczamy przyczyny dlaczego migdałek nie kwitnie.

Spis treści

  1. Jak często należy wykonać cięcie migdałka?
  2. Kiedy przycinać migdałka?
  3. Jak przycinać migdałka po kwitnieniu?
  4. Kwitnący migdałek trójklapowy - zdjęcia
  5. Dlaczego migdałek nie kwitnie?
#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) może mieć krzewiasty pokrój. W sprzedaży spotyka się także rośliny szczepione na pniu. Obfite kwitnienie krzewów migdałka trójklapowego zależy nie tylko od zapewnienia dobrych warunków, ale także od techniki cięcia.

Jak często należy wykonać cięcie migdałka?

Formy krzewiaste migdałka osiągają do 3 m wysokości, formy pienne natomiast zwykle nie przekraczają 1,5 m. W obu przypadkach zaleca się wykonywać systematyczne, coroczne cięcie (ewentualnie można silniej ciąć co 3 lata). Zabieg cięcia powoduje lepsze krzewienie, zagęszczenie korony i oczywiście wpływa na liczbę wytwarzanych przez roślinę kwiatów.

Kiedy przycinać migdałka?

Cięcie wykonuje się po kwitnieniu (najczęściej w czerwcu). Jeśli cięcie jest przeprowadzone zbyt wcześnie – np. na początku wiosny – krzew może w ogóle nie zakwitnąć.

Jak przycinać migdałka po kwitnieniu?

Migdałek trójklapowy najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych. Pędy należy skracać w taki sposób, aby na każdym pozostawić 3–5 pąków (licząc od podstawy). Ponadto usuwa się całkowicie pędy chore, zaatakowane przez szkodniki, uszkodzone oraz skierowane do wnętrza korony.

Co 3–4 lata zaleca się przeprowadzić cięcie odmładzające, polegające na usunięciu kilku najstarszych pędów. Każdorazowo cięcie wykonuje się nad oczkiem skierowanym na zewnątrz (zmniejszy to krzyżowanie się pędów i wrastanie do wnętrza korony).

U nasady krzewu powinno się usuwać dzikie, najczęściej proste, szybko wybijające pędy. Są niepotrzebne – pogarszają wygląd migdałka i osłabiają, go pobierając wodę i składniki pokarmowe.

Kwitnący migdałek trójklapowy - zdjęcia

Dlaczego migdałek nie kwitnie?

Nasz ekspert, Anna Skórkowska radzi: Migdałek lubi żyzną, próchniczną glebę, niezbyt piaszczystą i nie gliniastą. Potrzebuje stanowiska słonecznego i zacisznego. Może migdałek rośnie w miejscu zbyt ocienionym miejscu. Często zdarza się, że na zacienionej części korony nie zawiązuje kwiatów. Bywa też, że przemarza, wystawiony zimą na silne wiatry. Kolejnym czynnikiem warunkującym obfite kwitnienie jest regularne przycinanie pędów. Tniemy je zazwyczaj w czerwcu (jeśli kwitnie), kiedy liście migdałka są w pełni rozwinięte. Tak jak pisaliśmy wyżej, Koniecznie trzeba też wycinać pędy wyrastające z podkładki (migdałek szczepiony jest na podkładce ze śliwy wiśniowej odm. kaukaskiej - ałyczy), inaczej pędy ałyczy zagłuszają odmianę ozdobną. Rozpoznanie rośliny może ułatwić wygląd liści: migdałek ma zwykle blaszkę liściową rozszerzającą się bliżej wierzchołka, mniej lub bardziej wyraźnie trójklapową, spodem omszoną, a ałycza ma liście jajowate, zwężające się ku ostremu wierzchołkowi, owłosione wzdłuż nerwów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.