Kalina koralowa - cięcie. Kiedy i jak prawidłowo przycinać krzewy kaliny

2023-02-24 11:58
Kalina w ogrodzie
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Kalina w wiosennym ogrodzie

Kalina koralowa to popularny, łatwy w uprawie krzew liściasty o ozdobnych kwiatach i owocach. Niekiedy kalina może wymagać cięcia. Jak prawidłowo przycinać krzewy kaliny?

Kalina koralowa (łac. Viburnum opulus) przy luźnym, niekontrolowanym wzroście może osiągać nawet 5 m wysokości. Można prowadzić ją jednak tak, aby wysokość nie przekraczała 3 m. Dlatego cięcie, mimo że nie jest wymagane, często okazuje się przydatne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg cięcia wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój korony, ale także na obfite kwitnienie.

Termin i sposób cięcia kaliny

Kalina nie wymaga regularnego (corocznego) cięcia, jednak co pewien czas warto wykonać cięcie formujące, sanitarne lub odmładzające.

  • Cięcie sanitarne – sprowadza się do usuwania pędów uszkodzonych, uschniętych, bardzo słabych, porażonych przez choroby lub szkodniki. Zaleca wycinać się je tuż przy ziemi lub u podstawy. Zabieg można przeprowadzić wczesną wiosną lub po kwitnieniu.
  • Cięcie odmładzające – wykonuje się co kilka, a nawet kilkanaście lat. Polega na silnym skróceniu wszystkich pędów (20–30 cm nad ziemią). Zabieg przeprowadza się po kwitnieniu kaliny – najczęściej od lipca do sierpnia.
  • Cięcie formujące – wykonuje się w razie potrzeby. Usuwa się pędy zbyt wybujałe, wrastające do wnętrza korony i zbyt zagęszczające koronę. W ten sposób uzyskujemy pożądany kształt krzewu. Cięcie można przeprowadzić po kwitnieniu. Wiele osób rezygnuje jednak z metody formowania kaliny koralowej, stawiając na naturalny, rozłożysty pokrój.
Cięcie roślin w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają