Jaśminowiec wonny: cięcie. Kiedy i jak przycinać jaśminowiec

2015-03-09 15:18

Jaśminowiec to chętnie sadzony w ogrodach kwitnący krzew. Kiedy i jak przycinać jaśminowiec, aby obficie kwitł i nadmiernie się nie rozrastał. Cięcie jaśminowca: poradnik.

Jaśminowiec to krzew liściasty, który kwitnie późną wiosną i latem. Kwiaty tworzą się na pędach dwuletnich. Jeśli więc zetniemy pędy zeszłoroczne, to krzew w danym roku nie zakwitnie. Jaśminowiec przycina się w celu ograniczenia rozrastania się korony i by pobudzić kwitnienie, ale krzew nie wymaga corocznego przycinania.

Pierwsze cięcie jaśminowca

Najważniejsze jest pierwsze cięcie krzewu, które wykonuje się po posadzeniu. Wpływa ono znacząco na rozkrzewienie się rośliny. Niezależnie od tego, kiedy posadzono krzew jaśminowca, pierwsze cięcie zawsze wykonuje się wczesną wiosną. Przycina się pędy 15–20 cm nad ziemią.

Cięcie pielęgnacyjne i prześwietlające jaśminowca

Wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, wykonuje się cięcie pielęgnacyjne i prześwietlające, polegające na usunięciu wszystkich pędów suchych, połamanych, chorych i rosnących do środka krzewu i nadmiernie zagęszczających krzew, a także gałęzi najstarszych. Po takim cięciu krzew powinien mieć o około połowę mniej gałęzi.

Po kwitnieniu przeprowadza się cięcie regulujące, skracając pędy o około 1/3 długości, nad pączkiem skierowanym na zewnątrz korony. Po kwitnieniu usuwamy kwiatostany.

Cięcie odmładzające jaśminowca

Zaleca się odmładzanie krzewu jaśminowca co kilka lat, przycinając wczesną wiosną (przed ruszeniem wegetacji) jak najniżej przy ziemi wszystkie pędy, które maja więcej niż 5 lat oraz pędy słabe. Dodatkowo po przekwitnięciu należy przyciąć pozostałe pędy około 30 cm nad powierzchnią ziemi (krzewy o grubych gałęziach przycina się wyżej – około 50 cm nad ziemią).

Cięcie roślin w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają