Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

2010-02-19 1:00

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Każdy ogród wymaga lat pracy i dużej cierpliwości. Aby stale był atrakcyjny warto systematycznie odświeżać jego wygląd. Zaletą małego ogrodu jest to, że zaledwie kilka godzin wystarczy na wprowadzenie zmian.

Skrzynki na lato

Rośliny posadzone w skrzynkach i donicach sprawiają, że ogród wygląda atrakcyjnie cały rok. Ich wielką zaletą jest możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce. Na balkonie lub tarasie pojemniki stanowią najczęściej jedyne miejsce, w którym rosną rośliny. Niezależnie od stylu powinny być jak największe, o ile oczywiście pozwala na to powierzchnia. Warto postawić część doniczek na cegłach lub cokołach – wtedy rośliny znajdą się na poziomie naszego wzroku.
Większość traw, roślin wieloletnich i liczne małe krzewy, np. azalia, kalina Dawida (Viburnum davidii), bukszpan, ostrokrzew czy zachwycająca purpurą jagód pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri), wyglądają doskonale, gdy umieści się je w skrzynkach.

Rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe można posadzić w skrzynkach warstwami– tulipany na dole, narcyzy pośrodku, a na górze zostawić miejsce dla najmniejszych i najwcześniej kwitnących: krokusów bądź kosaćców żyłkowanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu kolejne gatunki będą kwitnąć jeden po drugim całą wiosnę.

Rośliny jednoroczne i byliny

Doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach, ubarwiają ogród od początku lata aż do pierwszych przymrozków. Petunia, kosmos, pelargonia, niecierpek, zawilec japoński, tytoń, osteospermum, nasturcja – to tylko niektóre przykłady z bogatej oferty. Należy zawsze pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatów, aby pobudzić rozwój nowych.

Rośliny alpejskie

Rośliny górskie, np. zawciąg pospolity (Armeria), gęsiówka (Arabis), płomyk szydlasty (Phlox subulata) i skalnice (Saxifraga) bardzo dobrze nadają się do sadzenia w skrzynkach. Tworzą niskie poduszki liści i uroczych kwiatów, które zdobią ogród na przełomie wiosny i lata.

Sukulenty i kaktusy

Rośliny takie jak eszeweria, agawa, aloes, uprawiane w pojemnikach, nadadzą ogrodowi oryginalny, egzotyczny wygląd. Ponieważ nie są odporne na mróz, wystawia się je do ogrodu tylko latem.

Wypełnianie luk

Fragmenty ogrodu, w których brakuje roślin, wyglądają smutno. Najlepiej wypełnić roślinnością każdy zakątek. Do obsadzenia można wykorzystać między innymi sadzonki sporządzone z bylin okrywowych rosnących w innych miejscach ogrodu.

Malowanie

Barwne powierzchnie mogą zmienić nastrój ogrodu. Jeśli doda się do tego oświetlenie, kolory będą widoczne także w nocy. Warto zwrócić uwagę, jak rośliny wyglądają na tle określonych kolorów. Pomalowane mury często wzmacniają różne odcienie zieleni i kierują uwagę na smugi i plamy na liściach. Kolorowe tło może też podkreślać kształt i barwę kwiatów.

Meble

Prawie wszystkie meble ogrodowe można pomalować, nadając im zupełnie nowy wygląd i dopasowując do stylu ogrodu. Nie należy jednak używać dużych mebli jako ważnych akcentów kolorystycznych w ogrodzie. Jeśli mebel jest ładnie zaprojektowany, to i tak będzie się wyróżniał i nie trzeba go dodatkowo upiększać. Gdy jednak nie ma w nim nic szczególnego i chce się wprowadzić zmiany, najlepiej użyć zgaszonej barwy, bo zbyt jaskrawa będzie rzucać się w oczy i przyciągać uwagę. Mniejsze meble warto jednak pomalować odważnie, by rozjaśnić szary zakątek ogrodu. Trzeba je traktować jako dodatki, które można przenosić w różne miejsca i zmieniać ich wygląd.

Dobieranie kolorów

Dobierając barwy warto skupić się na zdecydowanym, prostym motywie kolorystycznym i zastosować go w większej części ogrodu. Nadmiar barw zawsze kojarzy się z chaosem i wygląda niekorzystnie.
Doskonale prezentują się płaszczyzny pomalowane jaskrawymi kolorami, ponieważ podkreślają zieleń roślin i nadają ogrodowi zdecydowany charakter. Czerń bywa bardzo malownicza jako tło, ale trzeba ją zrównoważyć obfitością zielonych liści. Cieplejsze barwy – czerwień, pomarańcz i naturalna ochra – sprawiają, że ogród wygląda ciepło okrągły rok. Intensywny błękit, róż i purpura sprawdzają się doskonale w miesiącach letnich, ale zimą wyraźnie „schładzają” otoczenie.

Wybrane fragmenty pochodzą z książki „Miejskie ogrody".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie