Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Szafirki – kwiaty wiosenne. Uprawa i zastosowanie SZAFIRKÓW
Roślinne kompozycje

Szafirki – kwiaty wiosenne. Uprawa i zastosowanie SZAFIRKÓW

Szafirki to rośliny cebulowe zimujące w gruncie, które kwitną wiosną

Szafirki to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Podpowiadamy jak uprawiać szafirki w ogrodzie i gdzie je sadzić. SZAFIRKI: uprawa i zastosowanie.

Szafirki to rośliny cebulowe zimujące w gruncie, które kwitną wiosną: w drugiej połowie kwietnia i na początku maja. W ogrodach można uprawiać kilka gatunków szafirków, m.in. szafirek armeński, szafirek szerokolistny czy szafirek groniasty. Jak uprawiać szafirki w ogrodzie?

Szafirki – uprawa w ogrodzie

Szafirki nie są roślinami wymagającymi, ich uprawa nie jest trudna. Cebulki szafirków sadzi się do gruntu jesienią: od połowy września do połowy października, na głębokość 6–8 cm, w rozstawie 7 x 10 cm. Posadzonych cebulek nie trzeba okrywać na zimę, ale ściółkowanie gleby ograniczy rozwój chwastów i wysychanie podłoża.
Szafirki pozostawiamy na jednym miejscu bez wykopywania przez kilka lat – wtedy ładnie się rozrosną i utworzą ładnie zagęszczone kępy. Cebulki szafirków wykopuje się w połowie czerwca , gdy liście roślin zaczynają zasychać. Po wykopaniu cebulki należy oczyścić i pozostawić do jesieni w przewiewnym miejscu.
Szafirki z powodzeniem mogą rosnąc na każdym rodzaju gleby, z wyjątkiem suchej i jałowej. Stanowisko dla szafirków powinno być słoneczne. Można posadzić szafirki pod koronami drzew i krzewów, które zrzucają liście na zimę.
Wiosną warto pamiętać o podlewaniu szafirków, szczególnie gdy jest sucho. W kwietniu należy zasilić rośliny jednorazowo nawozem wieloskładnikowym. Alternatywą jest zasilanie rabat kompostem.
Warto usuwać przekwitłe kwiaty szafirków – dzięki temu nie dopuścimy do wytworzenia nasion, co osłabia roślinę.

Zastosowanie szafirków

Szafirki bardzo łatwo się rozrastają i tworzą zagęszczone kępy. Najlepiej sadzić je w ogrodzie grupami – wtedy najlepiej się prezentują. Szafirki znakomicie nadają się na obwódki przy ścieżkach i skalniaki. Można je sadzić grupami na trawnikach. Na rabatach dobrze komponują się z innymi kwiatami cebulowymi, roślinami dwuletnimi oraz niskimi bylinami. Ładnie kontrastują z roślinami kwitnącymi na żółto, np. z omiegami, narcyzami czy smagliczka skalną.
Szafirki znakomicie nadają się także do uprawy w doniczkach. Można wykorzystywać je do pędzenia w doniczkach, dzięki czemu kwitnące szafirki będą nas cieszyć już zima czy wczesną wiosną. Szafirki w doniczkach doskonale nadają się do tworzenia kompozycji zdobiących wiosną balkony czy tarasy.

szafirki-w-doniczkach

Szafirki znakomicie nadają się do uprawy w doniczkach

Autor zdjęć: photos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Odnawialne źródła energii. Warto w to inwestować?

Odnawialne źródła energii są niewyczerpane, oznacza to, że tak długo jak świecić będzie...

Przeczytaj też:
Funkie (hosty) - rośliny ozdobne z liści
Funkie (hosty) - rośliny ozdobne z liści

Funkia (hosta) to roślina, która bardzo dobrze czuje się w naszym klimacie. ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia