Jeżówka – modna bylina do ogrodu. ZDJĘCIA kolorowych odmian jeżówki

2019-08-21 7:49
Jeżówka purpurowa
Autor: GettyImages Jeżówka purpurowa

Jeżówki to modne byliny o dużych i dekoracyjnych kwiatostanach. Wprowadzają wiejski klimat do ogrodu. Jeżówka znakomicie nadaje się na ogrodowe rabaty, ale równie dobrze wygląda posadzona w pojemnikach. Poznaj piękne odmiany jeżówki o kwiatach w różnych kolorach. Odmiany jeżówki ZDJĘCIA.

Jeżówki to krótkowieczne byliny (efektowne 3–4 sezony). Są to rośliny tworzące kępy o wzniesionych, sztywnych pędach. W zależności od gatunku jeżówki dorastają do 150 cm wysokości. Nie mają tendencji do pokładania się i nie wymagają stosowania podpór. Liście mają pojedyncze, jajowato lancetowate, naprzemianległe, zazwyczaj ciemnozielone. Niektóre gatunki mają łodygi i liście owłosione. Kwiatostanem jest koszyczek złożony z dużych, brzeżnych kwiatów języczkowych o jaskrawych kolorach. W środku znajdują się małe kwiaty rurkowe. Jeżówka ma kwiaty języczkowe białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, purpurowe, a kwiaty rurkowe zielone, rdzawe, żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe.

Gatunki jeżówki

Rodzaj jeżówka (łac. Echinacea) liczy 9 gatunków. W Polsce uprawiane są trzy gatunki:

  • najpopularniejsza jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea),
  • jeżówka blada (Echinacea pallida) o wąskich zwisających płatkach kwiatów języczkowych,
  • jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia) – blisko spokrewniona z jeżówką purpurową, ale o węższych liściach.

Nazwa jeżówka - Echinacea - pochodzi od greckiego słowa „echinos” - jeż, i właśnie środek kwiatostanu jeżówki przypomina to zwierzątko.

Odmiany jeżówki różnią się nie tylko wysokością roślin, ale także wielkością i kolorami kwiatów. Poznaj ciekawe odmiany jeżówki o barwnych kwiatach

Ciekawe odmiany jeżówki

  • Jeżówka ‘Amazing Dream’ – odmiana długo kwitnąca, kolor kwiatów nie blaknie. Roślina tworzy kępę o średnicy około 50 cm. Kwiatostany wyrastają nieznacznie wyżej ponad liście. Roślina pejzażowa do sadzenia w grupach.
  • Jeżówka ‘Cornetto Coco’ – odmiana o białych kwiatach, niska, kompaktowa, dobrze się krzewi.
  • Jeżówka ‘Cornetto Melon’ – odmiana o kwiatach różowych, niska, kompaktowa, dobrze się krzewi.
  • Jeżówka ‘Fragrant Angel’ – odmiana o białych kwiatach, tworzy kępy do 650 cm wysokości, kwiatostany wyrastają wysoko ponad liście. Grube pędy kwiatostanowe zakończone są dużymi, pachnącymi kwiatostanami.
  • Jeżówka ‘Gum Drop’ – odmiana o różowych, pełnych pomponiastych kwiatostanach osadzonych na grubych łodygach. Dorasta do 60 cm wysokości (z kwiatostanami do 80 cm).
  • Jeżówka ‘Hot Lava’ – odmiana o kwiatach intensywnie pomarańczowych, tworzy kępę o szerokości 90 cm i 60 cm wysokości.
  • Jeżówka ‘Leilani’ – odmiana o żółtych kwiatach, nadających się na kwiat cięty. Mocne łodygi doskonale utrzymują duże pojedyncze kwiatostany. Podczas kwitnienia osiąga 1 m wysokości.
  • Jeżówka ‘Maui Sunshine’ – odmiana o wielkim stożkowatym, uwypuklonym środku kwiatów. Kwiatostany dorastają do 80 cm wysokości. Doskonała na suszone kwiaty.
  • Jeżówka ‘Secret Love’ – odmiana o jasnoczerwonych gęstych, pełnych kwiatostanach, dorasta do 60 cm wysokości (wraz z kwiatostanami).
  • Jeżówka ‘Secret Glow’ – odmiana o niespotykanym kolorze, z pełnymi, gęstymi, pomponiastymi kwiatostanami.

Zobacz w galerii zdjęć ciekawe odmiany jeżówki

Jak uprawiać jeżówki w ogrodzie

Jeżówki charakteryzują się długim kwitnieniem: od sierpnia aż do pierwszych, jesiennych przymrozków. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów mobilizuje rośliny do zawiązywania nowych pąków, dzięki czemu kwitnienie się wydłuża.Jeżówki preferują stanowiska słoneczne i ciepłe, choć tolerują także mniej słoneczne stanowiska. Rośliny nie mają wygórowanych wymagań w stosunku do gleby, najlepiej rosną na glebie wilgotnej i żyznej. Podczas okresowych, letnich susz o wiele słabiej kwitną, należy je wtedy obficie podlewać. Przed sadzeniem jeżówki w ogrodzie warto wymieszać glebę z kompostem. Wiosną i wczesnym latem rośliny należy kilkakrotnie zasilić nawozem do roślin kwitnących. Aby zmniejszyć ryzyko przemarznięcia zimą, jeżówki warto jesienią osłonić liśćmi lub gałązkami.

Jeżówka purpurowa to także roślina lecznicza

Indianie Ameryki Północnej stosowali jeżówkę purpurową w leczeniu różnych dolegliwości, Komanczowie w bólu zębów i gardła, a Indianie ze szczepu Sioux przeciwko wściekliźnie oraz we wszelkich stanach zapalnych. Współczesna medycyna także wykorzystuje jeżówkę purpurową. Jeżówkę stosuje się w stanach zapalnych, przeziębieniach, alergiach skórnych, astmie, oparzeniach. Surowcem zielarskim są kwiaty oraz korzenie 4-letnich roślin.

>> Przeczytaj też: Jeżówka purpurowa - działanie, właściwości i zastosowanie lecznicze jeżówki

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają