Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Kwiaty i rośliny na rabaty > Roślinne kompozycje > Funkie: rośliny do cienistego ogrodu
Roślinne kompozycje

Funkie: rośliny do cienistego ogrodu

Funkie, zwane też hostami, zdobią nasze ogrody swymi pięknymi liśćmi. Pochodzą z Azji, z Dalekiego Wschodu. Do Europy i USA trafiły dopiero w XVIII wieku. Poznaj funkie - byliny o ozdobnych liściach.

Funkie rosną dziko między innymi w środkowo-wschodnich Chinach oraz na Półwyspie Koreańskim i w Japonii. Na tych terenach już kilkaset lat temu doceniono ich walory dekoracyjne i przeniesiono je do ogrodów. Do Europy i USA trafiły dopiero w XVIII wieku.

Funkie - byliny o ozdobnych liściach

Funkie (łac. Hosta) cenimy przede wszystkim za ich piękne liście. Dzięki pracom botaników oraz hodowców możemy obecnie wybierać spośród setek odmian o liściach jedno- lub dwukolorowych, a dostępna paleta barw to różne odcienie zieleni, poczynając od ciemnej, stalowoniebieskiej, aż po jasne seledyny z domieszką bieli lub kremu na krawędziach lub na środku liści.
Same liście, tak jak i całe funkie, wykazują duże zróżnicowanie pod względem rozmiaru. Rośliny osiągają od kilkunastu centymetrów do ponad metra wysokości, a liście mogą nawet przekraczać 50 cm długości. Na przykład rozrośnięte egzemplarze odmiany ‘Blue Angel’ potrzebują przestrzeni 180 x 90 cm, natomiast dla niewielkiej funkii mniejszej (Hosta minor) „wystarczy” zaledwie 30 x 30 cm.
Liście funkii mogą być wąskie, owalne lub prawie okrągłe, zawsze jednak mają ostre, spiczaste zakończenie. Na niektórych widać jedynie równoległe nitki unerwienia, inne są wyraźnie pofałdowane z licznymi wypukłościami.

Kwiaty funkii

Dekoracyjne są także kwiaty funkii, które pojawiają się na przełomie czerwca i lipca tworząc wysokie, kłosowe kwiatostany. Dzwonkowate kwiaty osiągają średnicę 2–3 cm. W zależności od odmiany, funkie kwitną na biało lub w odcieniach fioletu, niektóre mocno pachną.

Portrety roślin

Gdzie sadzić funkie w ogrodzie

Miejsca pod drzewami, wokół krzewów bądź w pobliżu budynków często trudno efektywnie zagospodarować – nie sprawdzają się tam żadne preferujące słoneczne stanowiska rośliny. Wtedy warto sięgnąć po funkie, które znakomicie rosną w półcieniu, a nawet w miejscach zacienionych. Należy jedynie zapewnić im właściwą wilgotność podłoża.
Wybierając stanowisko dla funkii należy uwzględnić jej docelową wielkość i zadbać o to, aby miała się gdzie rozrastać. Gleba na rabacie powinna być zasobna w składniki odżywcze, przepuszczalna, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Nawozy organiczne i kompost najlepiej corocznie rozkładać w zasięgu korzeni rośliny – dobrze dokarmiona funkia wyda dorodne i trwałe liście.

Autor tekstu: Jolanta Piekarz
Autor zdjęć: Jolanta Piekarz
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Ogórek uprawa

Poradnik uprawy ogórków na polu, w folii i w szklarni ogórek uprawa

Przeczytaj też:
Jarzęby w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie
Jarzęby w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Słysząc słowo jarząb od razu przychodzi nam na myśl „czerwona jarzębina”, znana ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia