Barwinek pospolity – kiedy sadzić? To popularna zimozielona roślina okrywowa do każdego zakątka ogrodu

2023-04-12 16:43
Barwinek pospolity
Autor: Gardena Warto posadzić barwinka pod drzewami i krzewami – będzie miał tam dobre warunki, za co odwdzięczy się pięknym, ciemnozielonym dywanem

Barwinek pospolity to bardzo popularna roślina okrywowa, chętnie sadzona w ogrodzie. Roślina ta poradzi sobie nawet w ciemnych zakątkach ogrodu. Podpowiadamy jak uprawiać barwinek w ogrodzie.

Spis treści

  1. Kiedy najlepiej sadzić barwinek?
  2. Co posadzić obok barwinka?
  3. Czy barwinek pospolity jest trujący?

Barwinek pospolity (łac. Vinca minor) to krzewinka, która dziko rośnie w Europie, także w Polsce. Ta zimozielona roślina dorasta do 10–15 cm wysokości, ma silnie rozgałęzione pędy, które dołem się płożą, a górą wznoszą. Liście barwinka są drobne, błyszczące, podłużne, eliptyczne lub jajowate.

Barwinek pospolity kwitnie w kwietniu i maju, choć pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się na roślinie całe lato. Pędy kwiatowe są wzniesione. Kwiaty barwinka są fioletowoniebieskie, u odmian mogą być białe (np. odmiana ‘Alba’) lub różowe.

Kiedy najlepiej sadzić barwinek?

Barwinek pospolity wymaga gleby darniowej lub torfowej, próchniczej, nieco wilgotnej. Najlepiej rośnie na stanowisku cienistym lub półcienistym, choć poradzi sobie także w miejscu słonecznym (trzeba mu tylko wtedy zapewnić więcej wilgoci).

Barwinek rozmnaża się przez podział roślin wiosną lub przez sadzonki pozyskane z pędów wierzchołkowych. Sadzonki wysadza się jesienią po kilka razem do doniczek.

Przed sadzeniem do gruntu stanowisko dla barwinka należy dokładnie odchwaścić.

W początkowym okresie po posadzeniu należy podlewać rośliny, aż do pełnego ukorzenienia.

Co posadzić obok barwinka?

Barwinek pospolity znakomicie nadaje się do zadarniania wolnych miejsc pod drzewami i krzewami ozdobnymi, często zastępując tam trawnik. Można go także sadzić na rabatach bylinowych, pamiętając jednak, że silnie się rozrasta i może zagłuszyć rosnące obok rośliny.

Sprawdza się także jako roślina na obwódki i skalniaki oraz do obsadzania skarp. Barwinek można też uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach (w tym samym pojemniku może rosnąc kilka lat).

Przeczytaj też:

Czy barwinek pospolity jest trujący?

Uwaga! Barwinek pospolity jest objęty ochroną gatunkową i jest rośliną trującą. Zawarte w nim m.in. pubescyna, winina, minoryna, w dużej ilości, obniża ciśnienie krwi i zaburza pracę serca, może również wywołać problemy z oddychaniem.

opracowanie redakcja

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Barwinek - znakomita roślina okrywowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają