Sadzenie i pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie

2013-04-30 12:35

Trawy ozdobne w ogrodzie to modne elementy aranżacji ogrodu. Trawy ozdobne często stają się głównym elementem kompozycji ogrodowej. Podpowiadamy: sadzenie traw ozdobnych, pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Przez lata trawy ozdobne były uważane za rośliny drugiego planu, obecnie coraz częściej są wykorzystywane jako główny element kompozycji. Niewymagające, plastyczne, dekoracyjne, także zimą po zaschnięciu. Wszędzie pasują. Delikatne liście traw (u wielu odmian dwubarwne lub w różnych odcieniach zieleni) dodają kompozycjom lekkości. Można je posadzić obok roślin, które po przekwitnięciu tracą urodę, bo zamaskują ich schnące liście (na przykład cebulowe), albo uprawiać w donicach. Gatunki i odmiany traw ozdobnych, tworzące okazałe kępy, najładniej wyglądają posadzone pojedynczo, zwłaszcza jeśli mają duże i efektowne kwiatostany. U wielu traw są one bardzo trwałe i długo pozostają na roślinie (tak jest u miskantów, rozplenic, trawy pampasowej).

Sadzenie i pielęgnacja traw ozdobnych w ogrodzie

  • Przygotowanie terenu do sadzenia traw ozdobnych. Przed posadzeniem traw ziemię w ogrodzie przekopujemy i dokładnie odchwaszczamy, zwłaszcza z perzu, bo jego późniejsze wyrywanie spomiędzy roślin będzie bardzo trudne, a zastosowanie herbicydu niemożliwe (te same preparaty, które niszczą perz, działają też na inne trawy). Do gleby warto dodać kompostu. Po posadzeniu roślin glebę możemy wyściółkować na przykład przekompostowaną korą.
  • Stanowisko dla traw ozdobnych. Większość traw najlepiej rośnie w pełnym słońcu, jednak odmiany o pstrych liściach wolą światło rozproszone. Rośliny w cieniu nadmiernie się wydłużają, stają się wiotkie i słabe. Gatunki, które nie są zupełnie odporne na mróz (trawa pampasowa, hakonechloa, miskant cukrowy, rozplenice), należy sadzić w zacisznych miejscach.
  • Podlewanie traw ozdobnych i wilgotność ziemi. Trawom wystarczy przeciętna, średniowilgotna i przepuszczalna ziemia. Niektóre gatunki dobrze znoszą suszę i mogą rosnąć nawet na wydmach, inne preferują gleby wilgotne. Jednak wiele nie lubi zbitego, podmokłego podłoża. Na nadmiar wilgoci szczególnie wrażliwa jest trawa pampasowa.
  • Nawożenie traw ozdobnych. Trawy, poza podlewaniem w czasie długotrwałej suszy, dobrze radzą sobie same. Rzadko są atakowane przez szkodniki i choroby. Wiosną możemy rozłożyć kompost lub rozsypać wieloskładnikowy nawóz mineralny w najmniejszej polecanej przez producenta dawce. Jeżeli jednak rośliny dobrze rosną, zasilanie jest zbyteczne. Przenawożone trawy są wybujałe, pokładają się i tracą ładny pokrój, gorzej zimują, a te, które tworzą rozłogi, stają się jeszcze bardziej ekspansywne. chronimy przedmrozem. Wymagają tego: hakonechloa, rozplenicawschodnia, miskant cukrowy, seslerie oraz niektóre ostnice. Jesienią okrywamy je stroiszem. Najbardziej wrażliwa jest trawa pampasowa. Po pierwszych przymrozkach związujemy ją sznurkiemi owijamy słomą, a podstawę obsypujemy korą
  • Przycinanie traw ozdobnych. W marcu obcinamy zaschnięte liście. Nie róbmy tego jesienią. Po pierwsze dlatego, że przysypane śniegiem wyglądają bardzo ładnie, po drugie – chronią karpy przed przemarznięciem. Gatunki zimozielone nie muszą być cięte. Usuwamy jedynie zaschnięte liście. Tylko te rośliny, które przemarzły, przycinamy przy ziemi. Zwykle szybko odbijają.
  • Rozmnażanie traw ozdobnych. Robimy to przez podział kęp wczesną wiosną.
Trawy ozdobne w ogrodzie
Sadzenie traw ozdobnych
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają