Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Hiacynty w doniczce: jak pielęgnować?

Hiacynty w doniczce: jak pielęgnować?

W ubiegłym roku kupiłam piękne hiacynty w doniczkach. Przesadziłam je do ogródka, gdzie pięknie nadal kwitły. Po przekwitnięciu nie wysadzałam cebulek z ziemi, miałam nadzieję, że w tym roku na wiosnę będą kwitły ponownie, ale niestety zakwitły w niewielkim stopniu. Kwiaty są bardzo małe i prawie dzikie. Proszę o radę jak należy pielęgnować hiacynty, aby pięknie kwitły. Dziękuję serdecznie. Ewa K.

Hiacynty nie mają wielkich wymagań. Przyczyną słabszego kwitnienia w tym roku może być to, że były pędzone, czyli przygotowywane do kwitnienia w odpowiednim czasie. Ale może być też tak, że nie został spełniony któryś z poniższych warunków ich uprawy:
1. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebuli.
2. Powierzchnię ziemi należy wyrównać, aby w zagłębieniach (zwłaszcza wokół nasady cebuli) nie zbierała się woda, bo to zimą może być dla hiacyntów niebezpieczne.
3. Hiacynty najlepiej rosną w lekkim, przepuszczalnym, żyznym podłożu o odczynie obojętnym. Nie tolerują gleb bardzo kwaśnych lub podmokłych.
4. Stanowisko powinno być zaciszne, słoneczne lub lekko zacienione.
5. Zimą cebule warto okryć (np. gałęziami drzew iglastych lub trocinami), bo hiacynty są dość wrażliwe na mróz.
6. Wiosną po rozpoczęciu wzrostu należy zasilić je nawozem wieloskładnikowym dla roślin cebulowych.
7. Jeżeli wiosna jest sucha, hiacynty te trzeba podlewać.
8. Po kwitnieniu warto usunąć uschnięte kwiaty, aby pobrane substancje odżywcze zasilały cebule (nie należy dopuszczać do zawiązywania się nasion, bo to osłabia przyrost cebul).
Aby w przyszłym roku hiacynty lepiej kwitły, należy poprawić ewentualne błędy uprawy. Warto też wykopać cebule na początku lata, osuszyć, oczyścić z ziemi, umieścić w suchym, przewiewnym miejscu i ponownie posadzić we wrześniu. Aby uchronić hiacynty przed chorobami grzybowymi i wirusowymi, warto podlewać je (zgodnie z instrukcją) preparatem Biosept 33 sl, Grevit lub innymi pochodzenia naturalnego.

Hiacynt w doniczce

Hiacynt w doniczce

Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Energetyczny bukiet
Energetyczny bukiet

Kto lubi energetyczne połączenia kolorystyczne? :) My uwielbiamy! Ten bukiet podobał się nam...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia