Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Jak pielęgnować fiołka alpejskiego?

Jak pielęgnować fiołka alpejskiego?

Mam fiołka alpejskiego (Cyclamen) - czy mam go już przesadzić, czy poczekać aż uschną liście? Proszę o informacje na temat pielęgnacji fiołka alpejskiego. Trzymam go na klatce schodowej.

Fiołki alpejskie (cyklameny) są u nas traktowane jak rośliny sezonowe, bo bardzo jest trudno w warunkach mieszkaniowych zapewnić im odpowiednią temperaturę otoczenia. Po zakończeniu kwitnienia liście zaczynają żółknąć i jest to znak, że roślina wchodzi w stan spoczynku. Wtedy ogranicza się stopniowo podlewanie aż do całkowitego zaprzestania, a następnie ustawia doniczkę z bulwą w ciemnym i chłodnym miejscu (około 10 st.C). Zamierające liście i (u kwitnących - przekwitające kwiaty) trzeba na bieżąco usuwać – wystarczy pociągnąć, a ogonki liściowe czy kwiatowe łatwo oddzielają się od rośliny. W maju lub początku czerwca należy przenieść doniczkę na cienisty parapet i lekko zwilżać podłoże. Po około 2 tygodniach powinny pojawić się zaczątki młodych liści. Wtedy należy delikatnie przesadzić bulwę w próchniczne podłoże o odczynie kwaśnym (np. specjalne dla różaneczników i azalii), tak by ponad podłoże wystawało mniej więcej jej połowa. Następnie doniczkę z bulwą warto przenieść w miejsce cieniste do ogrodu lub na chłodny ocieniony balkon. Powinny rozwijać się liście a z czasem także pojawią się pąki kwiatowe – wtedy też należy rozpocząć zasilanie nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących. Ponownie do wnętrza należy przenieść roślinę zanim nadejdą przymrozki. Zimą najlepsza temperatura dla fiołków alpejskich to 10-12 st.C

Fiołek alpejski

Fiołek alpejski

Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Tajlandzkie kwiaty
Tajlandzkie kwiaty

Tajlandia to kraj storczyków i kolorowych kwiatów. Wizyta w Tajlandii pozwoliła na dokładną relację...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © TIME S.A. 2008-2018 | Design by TIME S.A. | Hosted by SuperMedia