Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Eksperci > Zapytaj ogrodnika > Kiedy sadzić szafirki?

Kiedy sadzić szafirki?

Czy cebulki szafirków sadzi się jesienią? Czy wrzesień to dobry miesiąc na sadzenie? Proszę też o polecenie jakiś odmian szafirków. Dziękuję

Szafirki wysadzamy na rabaty jesienią: we wrześniu i październiku, na głębokość 6-8 cm. Pozostawiamy je bez wykopywania przez kilka lat, utworzą wtedy ładnie zagęszczone kępy. Oczywiście należy zadbać o dobre odżywienie roślin, poczynając od starannego przygotowania gleby. Cebulki sadzimy w miejscach słonecznych (możemy pod koronami krzewów i drzew, które zrzucają liście na zimę), unikamy wiosennych zastoisk wody. Choć szafirki nie są zbytnio wymagającymi roślinami, jednak systematyczne zasilenie rabat kompostem z pewnością wpłynie na bardziej obfite kwitnienie. Szafirki rozmnażamy przez cebule przybyszowe. Kępy roślin wykopujemy w lipcu. Suszymy cebulki, rozdzielamy i do jesieni przechowujemy w suchym, przewiewnym miejscu. W ogrodach najczęściej spotykamy szafirek armeński (Muscari armeniacum) o ciemnoniebieskich kwiatach. Bardzo ciekawe, dwukolorowe: błękitno-granatowe kwiaty wykształca szafirek szerokolistny (Muscari latifolium). Piękną odmianą jest szafirek 'Mount Hood' (Muscari 'Mount Hood'), który koniecznie trzeba podziwiać z bliska - delikatne, jasnoniebieskie kwiatostany tej rośliny zwieńczone są drobnymi, prawie białymi kubkowatymi kwiatami. Szafirek groniasty 'Album' (Muscari botryoides 'Album') zakwita na biało.

Szafirki sadzi się do gruntu jesienią

Szafirki sadzi się do gruntu jesienią

Zdjęcia: photos.com

Potrzebujesz pomocy przy założeniu ogrodu? Nie wiesz jakie rośliny posadzić w ogrodzie i jak je pielęgnować? Zapytaj naszych specjalistów. Bezpłatnych porad udzielają ogrodnicy i architekci krajobrazu.

Tagi
Bukiet dla Mam
Bukiet dla Mam

Maj na ogół kojarzy się z bzami, błękitem nieba, miesiącem zakochanych, ale dla mnie przede...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia