Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Zakładanie ogrodu: najważniejsze pytania, na które musisz odpowiedzieć
Projektowanie ogrodów

Zakładanie ogrodu: najważniejsze pytania, na które musisz odpowiedzieć

Dom już gotowy, teraz czas urządzić ogród

Dom już gotowy, teraz czas urządzić ogród

Piękny ogród otaczający nowo wybudowany dom, to marzenie każdego. Podpowiadamy jak urządzić ogród przy domu. Na jakie pytania musisz odpowiedzieć zanim zabierzesz się do zakładania ogrodu.

Książki i magazyny ogrodnicze kuszą pięknymi zdjęciami ogrodów. Też chciałbyś mieć taki ogród wokół domu. Kipiący roślinami, z tajemniczą dróżką wijącą się wśród kwiatów i oczywiście wypielęgnowanym trawnikiem. Najpierw skonfrontuj marzenia z rzeczywistością. Zanim rozpoczniesz urządzanie ogrodu, odpowiedz sobie na kilka pytań.

Jaki jest twój wymarzony ogród?

Wybierz jego styl. Nie naśladuj jednak bez zastanowienia wzorów z książek. Ważne są twoje upodobania, ale też to, by ogród pasował do charakteru okolicy i architektury domu. Nawet najpiękniejszy ogród wiernie naśladujący ogrody antyczne albo barokowe nie będzie dobrze wyglądał w połączeniu ze współczesną architekturą budynku. Wiklinowe ogrodzenie wokół wiejskiej posiadłości zespala ją z otaczającym krajobrazem, takie samo ogrodzenie w dużym mieście wygląda pretensjonalnie.
Weź pod uwagę wielkość działki. W dużych ogrodach dobrze wyglądają rośliny posadzone w dużych, malowniczych grupach, a szkielet ogrodu powinny stanowić drzewa i krzewy. W małych, kameralnych ogrodach kompozycje roślinne powinny być spokojniejsze, większą rolę odgrywa też architektura ogrodowa. O ile w dużych ogrodach tolerowany jest pewien nieład, o tyle małe ogrody - zawsze oglądane z bliska - powinny być bardzo starannie wypielęgnowane.
Zwróć uwagę na sąsiedztwo. Rozległa łąka za ogrodzeniem lub zaglądająca zza płotu ściana lasu mogą być tak samo ważnym elementem kompozycji ogrodu jak posadzone w nim rośliny. Jeśli to możliwe, włącz otaczający krajobraz do ogrodu - niezasłonięty litym ogrodzeniem będzie stanowił piękne tło, poszerzy też przestrzeń ogrodu.

Warto wiedzieć

NAWÓZ EKOLOGICZNY 0-8-18

NAWÓZ EKOLOGICZNY 0-8-18

  • Nawóz fosforowo-potasowy z dodatkiem magnezu produkowany wyłącznie z naturalnych kopalin, bez obróbki chemicznej.
  • Posiada obojętne pH, dzieki czemu jego stosowanie nie powoduje zakwaszenia gleby.
  • Polecany do stosowania zarówno w gospodarstwach ekologicznych, jak i w przydomowych ogródkach.
  • Posiada świadectwo przydatności do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodne z ekologicznym rozporządzeniem unijnym Nr 834/2007 i regulacjami rozporządzenia Unii Europejskiej 889/2008.
  • Zalecany do stosowania pod wszystkie rośliny uprawne oraz na plantacjach wieloletnich.
  • Nawóz granulowany,  łatwy do równomiernego rozsiewania.

Szczegółowe informacje dotyczące właściwości oraz dawkowania - zobacz tutaj

www.nawozyzlubonia.pl
www.nawozydlaogrodu.pl

Ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację ogrodu?

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na dłubanie w ziemi lub jesteś początkującym ogrodnikiem, zrezygnuj z roślin, które potrzebują starannej pielęgnacji: przesadzania, wykopywania, intensywnego nawożenia, okrywania na zimę i regularnego przycinania. Wybieraj przede wszystkim krzewy; są ładne przez cały rok i wymagają stosunkowo mało pielęgnacji. Nie daj się zwieść urodzie bylin - wypełniony nimi po brzegi ogród wygląda fantastycznie, ale pielęgnacja wielu z tych roślin pochłania dużo czasu. Dlatego dowiedz się wcześniej, czy kupowane przez ciebie rośliny są łatwe w uprawie. Bardzo pracochłonne jest utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zamiast niego - zwłaszcza na gorszej glebie - możesz posadzić rośliny okrywowe.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski, materiały prasowe
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Kompozycje nagrobne
Kompozycje nagrobne

Zbliżają się zaduszki... A my zbieramy zamówienia na kompozycje nagrobne. Można wykonać taką...

Przeczytaj też:
Jak optycznie skrócić długi i wąski ogród?
Jak optycznie skrócić długi i wąski ogród?

Jeśli działka, na której planujemy urządzić ogród jest długa i wąska, warto ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia