Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Projektowanie ogrodów

Zakładamy ogród na piaszczystej ziemi

Na piaszczystej ziemi niewiele roślin dobrze rośnie. Żeby na piaszczystej glebie powstał bujny ogród, trzeba wybrać odpowiednie rośliny i uzbroić się w cierpliwość.

Zakładanie ogrodu na piaszczystym podłożu należy podzielić na kilka etapów. W pierwszym można posadzić żywopłoty, drzewa i krzewy, a także użyźnić glebę w miejscach, gdzie będziemy sadzić rośliny zielne i zakładać trawnik. Jest to konieczne, bo nawet gatunki, które z natury są przystosowane do gorszego siedliska, słabiej rosną w piaszczystej i suchej ziemi, gorzej zimują i łatwiej ulegają chorobom oraz szkodnikom. Po kilku sezonach pracy nad jakością podłoża, czyli intensywnym zasilaniu nawozami organicznymi, będziemy mogli posadzić rośliny bardziej wymagające.

Zakładanie ogrodu na piaszczystej ziemi

W pierwszym etapie zakładania ogrodu sadzimy drzewa i krzewy. Aby zapewnić roślinom dobry start, w przygotowane doły należy nasypać kilkucentymetrową warstwę urodzajnej ziemi lub kompostu, a po umieszczeniu w nich roślin wypełnić wolną przestrzeń tym samym materiałem. Ziemię trzeba udeptać i obficie podlać (wokół roślin można uformować zagłębienie, w którym będzie się gromadziła woda).
Na pozostałym terenie warto wysiać rośliny na zielony nawóz. Może to być żyto ozime i wyka (siew od kwietnia do połowy września) albo rośliny motylkowe takie jak łubin żółty czy wąskolistny (siew od kwietnia do końca lipca). Kiedy rośliny zaczną kwitnąć, należy je ściąć, rozdrobnić i po kilku dniach (gdy będą już mocno zwiędnięte) przekopać z wierzchnią warstwą gleby, żeby docierało do nich powietrze (to zapewni szybkie tworzenie się próchnicy). Kolejną porcję zielonego nawozu można wysiać w następnym sezonie. W ten sposób poprawimy strukturę gleby (wolniej będzie przesychała) i użyźnimy ją.
O glebę w ogrodzie trzeba dbać systematycznie. Korzenie roślin dość szybko rozrosną się poza żyzne podłoże, jakie otrzymały na wstępie, warto więc wiosną i jesienią rozkładać wokół nich kompost i lekko mieszać go z glebą (jeśli mamy więcej tego znakomitego nawozu, to nawet częściej). Dobrze jest stosować wolno działające nawozy wieloskładnikowe. Musimy też zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Najlepszym rozwiązaniem są linie kroplujące lub pocące się węże, z których woda sączy się powoli wprost do korzeni i nie odpływa w głąb gruntu.

Jakie rośliny nadają się do ogrodu na piachu?

Zanim użyźnimy ziemię w ogrodzie (co nastąpi nie wcześniej niż po kilku latach), należy sadzić rośliny, które dobrze znoszą trudne warunki.
Na żywopłot nadają się berberysy, irga błyszcząca, karagana syberyjska, lilak pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, róża pomarszczona i dzika, tawlina jarzębolistna, tawuła wierzbolistna oraz śliwa wiśniowa lub jej odmiana kaukaska (ałycza). W grupach po kilka lub pojedynczo pięknie wyglądają tamaryszki: drobnokwiatowy, francuski i pięciopręcikowy, irga Dammera i pomarszczona, rokitnik wąskolistny, trzmielina oskrzydlona, szczodrzeńce i żarnowce.
Można posadzić drzewa: brzozy, jarzęby pospolite (jarzębiny) i jarzęby szwedzkie, oliwniki, robinie i sosny.
Mało wymagające byliny to: krwawnik pospolity i kichawiec, gęsiówka kaukaska, goździk piaskowy, gipsówka, słoneczniczek, rudbekia, rozchodniki i rojniki, nawłoć, lawenda, macierzanka, przegorzan, pustynniki (himalajski i olbrzymi) oraz trawy – wydmuchrzyca piaskowa i kostrzewa sina.

W pierwszych latach po posadzeniu warto w mroźne zimy okrywać młode rośliny, bo rosnąc w trudnych warunkach, są mniej odporne na przemarzanie. Ale i tak nie ma pewności, że wszystkie się przyjmą, bo tolerancja wobec niesprzyjającego środowiska jest w znacznej mierze cechą osobniczą. Przed podjęciem decyzji dotyczącej kupna roślin warto rozejrzeć się po okolicy i zobaczyć, które najlepiej rosną na sąsiednich działkach. Czasami wbrew wiedzy i przewidywaniom udają się nie te gatunki, które teoretycznie powinny.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Magdalena Michalak, Maria Muszalska
Źródło: Murator
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Kwiaty w wodzie
Kwiaty w wodzie

Najwiekszym hitem tegorocznych targów ślubnych były chyba storczyki zanurzone w tubach. Jak...

Przeczytaj też:
Etapy zakładania ogrodu - etap 1: projektowanie ogrodu
Etapy zakładania ogrodu - etap 1: projektowanie ogrodu

Pierwszym etapem zakładanie ogrodu jest przygotowanie projektu ogrodu. Ogród możemy zaprojektować samodzielnie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia