Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Wycinka drzew i krzewów – zasady wycinki, nowe przepisy
Projektowanie ogrodów

Wycinka drzew i krzewów – zasady wycinki, nowe przepisy

Właściciele ogrodów nie mogą samowolnie wycinać wszystkich drzew i krzewów rosnących na ich terenie. Poznajcie zasady wycinania drzew i krzewów. Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia? Czy potrzebne jest zezwolenie na wycięcie drzewa bądź krzewu? Jakie są kary za samowolną wycinkę drzew i krzewów?

28 sierpnia 2015 roku w życie weszły nowe przepisy regulujące wycinkę drzew i krzewów, opłaty oraz kary związane z nielegalnymi działaniami. Dzięki temu właścicielom ogrodów nieco łatwiej będzie usunąć niepożądane okazy ze swojego terenu. Jednocześnie zmieniono sposób obliczania opłat i sankcji finansowych. Co dokładnie się zmieniło?
W zależności od rodzaju terenu, na którym znajduje się dana roślina, jej usunięcie wymaga zgody różnych organów. Na terenie nieruchomości trzeba postarać się o podpis wójta lub prezydenta miasta. Jeśli dany obszar wchodzi w rejestr zabytków – zgodę wydaje konserwator. W przypadku drzew rosnących wzdłuż dróg – organem decyzyjnym jest regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Wycinka drzew – koniec z liczeniem wieku drzew

W myśl starych przepisów właściciel ogrodu mógł wyciąć dane drzewo (ozdobne) bez zezwolenia, jeśli jego wiek nie przekroczył 10 lat. Obecnie przed podjęciem działań należy zmienić obwód pnia na wysokości 5 cm. Zezwolenia wymagają okazy, których obwód przekracza:

  • 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej, kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego;
  • 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Nowelizacja przepisów oznacza, że usunięcie starszych drzew wciąż będzie wymagało uzyskania zezwolenia, zmienił się jednak sposób rozpatrywania konkretnych przypadków. I dobrze – obliczenie obwodu pnia jest znacznie łatwiejsze niż sprawdzenie rzeczywistego wieku roślin. Zezwolenia natomiast nie będzie wymagało usuwanie drzew i krzewów zniszczonych przez wiatr, powalonych lub złamanych. Nadal można swobodnie usuwać drzewa i krzewy owocowe rosnące na działce (tutaj nic nie zmieniło się).

Wycinka drzew – nowy sposób naliczania kar za samowolne usunięcie

Od 28 sierpnia zmianie uległ sposób wyliczania opłat za usuwanie zieleni. Obecny system ma lepiej odzwierciedlać koszt odtworzenia drzew. Odpowiedni organ (np. wójt) może nałożyć kary za usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia, usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości, zniszczenie zieleni i uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa. Wysokość kar za nielegalną wycinkę obniżono, nawet dwukrotnie. Dotychczas sankcje były stałe bez względu na okoliczności i rodzaj terenu. Po nowelizacji sankcje finansowe można obniżyć o 50 proc., jeśli drzewo obumierało lub nie rokowało nadziei. W przypadku wycinki roślin stwarzających zagrożenie dla życia kary nie będą wymierzane.

wycinka-drzew

Właściciele ogrodów nie mogą samowolnie wycinać wszystkich drzew i krzewów rosnących na ich terenie

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Witam serdecznie wszystkich blogerów, jest to mój pierwszy wpis na blogu. Właśnie...

Przeczytaj też:
Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie
Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

Tworząc w ogrodzie miejsce wypoczynku, w którym będziemy mogli usiąść, by mile ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia