Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Rośliny szybko rosnące do ogrodu
Projektowanie ogrodów

Rośliny szybko rosnące do ogrodu

Co zrobić, żeby przestrzeń wokół domu jak najszybciej zaczęła przypominać kipiący zielenią ogród? Jakie rośliny posadzić?

Bujna zieleń wokół domu daje poczucie zakorzenienia. Często jednak zakładamy ogród od zera na zupełnie pustej działce. Wprawdzie szkółki i sklepy ogrodnicze oferują urozmaicony asortyment dorodnych krzewów i dużych drzew (nawet kilkumetrowej wysokości), z których można utworzyć szkielet kompozycji, ale jest to rozwiązanie kosztowne, zwłaszcza jeśli mamy duży teren do obsadzenia. Trudno inwestować w zieleń, gdy budżet nadszarpnięty jest wydatkami poniesionymi na budowę. Rozwiązaniem może być zastosowanie roślin szybko rosnących.

Jakie rośliny szybko rosnące wybrać

Na dużej działce warto posadzić drzewa, które nie tylko utworzą kanwę ogrodu, ale też dadzą cień, co w niezagospodarowanej, pustej przestrzeni ma ogromną wartość. Na mniejszej lepiej ograniczyć się tylko do krzewów lub wybrać odmiany drzew, które rosną wolno i nie osiągają znacznych rozmiarów. Pamiętajmy jednak, żeby drzewa i krzewy sadzić z umiarem, bo gdy urosną i zaczną sobie nawzajem przeszkadzać, trzeba je będzie regularnie przycinać albo wykarczować, a na to jest potrzebna zgoda urzędu gminy (rośliny starsze niż pięć lat). Jako uzupełnienie należy dodać okazałe byliny (te najwyższe już w pierwszym roku osiągają 1,5-2 m wysokości) i rośliny jednoroczne (które żyją wprawdzie krótko, ale szybko rosną i obficie kwitną). To one będą decydowały o wyglądzie ogrodu do czasu, aż drzewa i krzewy staną się widoczne. Bardzo przydatne, zwłaszcza na małych działkach, są pnącza. Rozpięte na pergolach i kratkach zamocowanych na ścianach budynku czy ogrodzeniu z powodzeniem zastępują grupy wysokich krzewów, a nawet drzewa. Dodatkowo ich liście tworzą interesującą fakturę, a kwiaty wyglądają bardzo efektownie. Natomiast gdy tworzą zielone ściany – stanowią doskonałe tło dla kompozycji ogrodowych.

Rośliny, które rosną najszybciej

Drzewa iglaste: jodła kalifornijska, metasekwoja chińska, modrzew europejski i polski, sosna wejmutka, świerk serbski, żywotnik olbrzymi. W sprzyjających warunkach po 15 latach dorastają do 5-8 m wysokości.
Drzewa liściaste: brzozy, dąb czerwony, jarząb pospolity i szwedzki, jesion pensylwański, oliwnik wąskolistny, sumak octowiec, surmia bignoniowa (katalpa), wierzby. Rosną szybciej niż rośliny iglaste, już po kilku latach osiągają kilka metrów wysokości.
Krzewy liściaste: budleja Dawida, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, odmiany derenia białego i rozłogowego,irga błyszcząca i pomarszczona, jaśminowiec pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska i krwista, róże parkowe i pnące, róża pomarszczona, sorbaria jarzębolistna, żylistek szorstki. Na to, żeby osiągnęły docelową wysokość, trzeba czekać trzy-siedem lat.
Byliny wysokie: aster nowobelgijski lub nowoangielski, ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, parzydło leśne, rodgersje, słoneczniczek szorstki, oraz trawy: miskant chiński i cukrowy, trzcinnik piaskowy. Okazałe kępy tworzą już w drugim roku uprawy.
Rośliny jednoroczne: kosmos podwójnie pierzasty, rącznik pospolity, słonecznik. Rośliny szybkiego efektu, posiane lub posadzone wiosną, latem osiągają 1,5-2,5 m wysokości.
Byliny niezimujące w gruncie: dalia (odmiany), paciorecznik. Dorastają do 2 m, jednak co roku jesienią trzeba je wykopywać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu.
Pnącza wieloletnie: akebia pięciolistkowa, bluszcz pospolity, cytryniec chiński, glicynia kwiecista i chińska, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny, rdestówka Alberta, przywarka japońska, winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy, a także obficie kwitnące powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz wiciokrzewy. Zależnie od gatunku przyrastają co roku od 1 do 5 m.
Pnącza jednoroczne: fasola ozdobna, kobea pnąca, wilec purpurowy. W ciągu sezonu osiągają kilka metrów.

Elementy małej architektury

Zakładając ogród, należy pamiętać o tym, że o jego ostatecznym wyglądzie decydują nie tylko rośliny, ale także ukształtowanie terenu i elementy małej architektury. Otoczone murkami skarpy, niewielkie wzniesienia czy pergole powodują, że ogród szybciej sprawia wrażenie w pełni dojrzałego.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Konrad Kalbarczyk
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Wrzosowe świece
Wrzosowe świece

Moi drodzy, kwiaty można wykorzystać nie tylko do kompozycji roślinnych. Tutaj własnoręcznie...

Przeczytaj też:
Ogród na zalesionej działce. Jak stworzyć ogród w lesie
Ogród na zalesionej działce. Jak stworzyć ogród w lesie

Urządzając ogród na zalesionej działce, musimy wziąć pod uwagę, że rośnie na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia