Rośliny na pergolę: róże i powojniki

2015-06-15 13:14

Róże i powojniki to doskonałe rośliny do obsadzenia pergoli. Róże i powojniki mogą rosnąć obok siebie, trzeba je jedynie kontrolować i w miarę konieczności przycinać, żeby się wzajemnie nie zagłuszyły. Rośliny na pergolę: róże i powojniki.

Do obsadzenia pergoli nadaje się wiele roślin. wśród nich na uwagę zasługują róże pnące oraz powojniki (clematisy).

Rośliny na pergolę: powojniki

Najpiękniejsze są powojniki wielkokwiatowe. Nie rosną  intensywnie, zazwyczaj osiągają 2-4 m wysokości. Najbardziej odpowiada im żyzne, bogate w próchnicę, przepuszczalne i wilgotne podłoże. Nie lubią ani ciężkich gleb gliniastych, ani lekkich, piaszczystych. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych, choć niektóre dobrze czują się też w półcieniu. Powinno się je sadzić w dołach o średnicy i głębokości 50-60 cm wypełnionych żyznym podłożem. Jeśli gleba w ogrodzie jest gliniasta, należy wykopać dół głębokości 1 m i na dnie ułożyć 20-30-centymetrową warstwę drenażu z grubego żwiru. Rośliny sadzi się 5-10 cm głębiej, niż rosły w pojemniku. Ziemię wokół nich dobrze jest przykryć kilkucentymetrową warstwą kory, która zapobiegnie szybkiemu przesychaniu gleby, a także jej nadmiernemu nagrzewaniu się (nie lubią tego korzenie powojników). Wokół pnączy można posadzić niskie rośliny, których pędy, okrywając powierzchnię gleby, zapobiegają jej nagrzewaniu.

Przeczytaj też: Grupy powojników – charakterystyka grup clematisów i ich i zastosowanie >>>

Podczas upałów powojniki należy systematycznie podlewać (w przeciwnym razie gorzej rosną i słabiej kwitną), a co roku wiosną – nawozić. Bardzo dobry jest kompost, ale warto też stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne, których duży wybór jest w każdym sklepie ogrodniczym. Jesienią ziemię wokół roślin należy obsypać około 10-centymetrową warstwą kory lub ziemi, która zabezpieczy korzenie przed mrozem. Powojniki wielkokwiatowe trzeba każdej wiosny przycinać, są wtedy ładniejsze i obficiej kwitną. Zależnie od odmiany tnie się na wysokości 40-120 cm nad ziemią.

Rośliny na pergolę: róże

Róże pnące dorastają nawet do 6 m. Kwitną obficie i długo, niekiedy powtarzają kwitnienie. Zwykle same słabo się wspinają i trzeba je przywiązywać do podpór. Nie wymagają intensywnego cięcia. Na wiosnę usuwa się jedynie najstarsze, uszkodzone, przemrożone lub chore pędy.

Róże najlepiej rosną w słonecznych miejscach, jednak są odmiany, które dobrze rosną także w półcieniu. Stanowisko nie powinno być gorące (niesprzyjające są zwłaszcza południowe ściany budynków, przy których powietrze łatwo się nagrzewa i nie ma przewiewu). W takich warunkach rośliny są bardziej podatne na szkodniki i choroby, poza tym znacznie szybciej przekwitają.

Przeczytaj też: Najważniejsze błędy popełniane w uprawie róż w ogrodzie. Tego nie wolno robić! >>>

Róże, podobnie jak powojniki, dobrze się czują w żyznej i przepuszczalnej glebie z dużą zawartością próchnicy, nie lubią zaś zbitej, ciężkiej i podmokłej. Przed ich posadzeniem ziemię warto wzbogacić przekompostowanym obornikiem lub zwykłym kompostem. Po posadzeniu róż ziemię wokół nich warto wyściółkować mniej więcej 5-centymetrową warstwą kory. Zapobiegnie ona zaskorupianiu się powierzchni gruntu, wzrostowi chwastów oraz nadmiernemu parowaniu wody z podłoża. Jesienią róże trzeba zabezpieczyć przed mrozem, obsypując ich podstawy 20-30-centymetrowymi kopczykami ziemi.

Róże na pergoli
Autor: www.thinkstockphotos.com Róże pnąca doskonale nadają się do rozpięcia na różnego rodzaju konstrukcjach
Róże – królowe ogrodów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie